3.11 Доїльна установка АДМ-8А

 

Доїльну установку АДМ-8А (рис. 3.24) призначено для механізації доїння корів у стійлах, транспортування видоєного молока в молочне відділення, індивідуального або групового (від 50 корів) обліку, фільтрації, охолодження та подачі його в місткості для тимчасового зберігання. Доїльну установку випускають у двох  виконаннях АДМ-8А- 2 і АДМ-8А- 1, які обслуговують відповідно 200 і 100 корів.

du_v_molokoprov_d.png

1 – вакуум-провід; 2 - перемикач; 3 - молокопровід; 4 - пристрій підйому; 5 – молочно-вакуумний кран; 6 - пристрій промивання; 7 - електроводонагрівач; 8 - пристрій зоотехнічного обліку молока (УЗМ-1А); 9 - доїльна апаратура; 10 - автомат промивання; 11 - резервуар молока; 12 - молочний насос; 13 - молокоприймач; 14 - фільтр; 15 - дозатор молока; 16 - охолодник молока;17 - шафа запасних частин; 18 - установка вакуумна УВУ-60/45А

 

Рис.3.24 – Доїльна установка АДМ-8А

 

Установка складається з наступних основних вузлів (див. рис. 3.24): уніфікованої вакуумної установки УВУ-60/45А 18, молоко- 3 і вакуум-проводів 1, доїльної апаратури, лічильників групового та індивідуального (УЗМ-1А) 8 надою, а також дозаторів молока 15, молокоприймача 13, фільтра 14, пластинчатого охолодника 16, молочного насосу 12, пристрою для піднімання молоко - та вакуум-проводів 4, автомату промивання молочної лінії 10, перемикача 2 та шафи запасних частин 17. Стійлові ланки вакуум-проводу і молокопроводу розташовують в стійловому приміщенні. Молокоприймач, молочний насос, дозатори, автомат промивання розташовують в спеціальному приміщенні (молочною); вакуум-насоси - у вакуум-насосній.

Уніфікована вакуумна установка УВУ-60/45А (рис. 3.25) призначена для створення робочого вакууму у системі вакуум-проводів. По вакуум-проводу (виготовлений із стальних оцинкованих труб) підводиться робочий вакуум до пульсатора доїльних апаратів, а також до молокоприймача.

uvu-60-45.png 

1 - двигун; 2 - вакуум-насос; 3 - маслянка; 4 - рама

Рис. 3.25 - Вакуумна установка УВУ 60/45

 

Вакуум-регулятор підтримує постійність вакууму в системі шляхом відкриття клапана регулятора при вакуумі вище за норму і закриття - при його зниженні.

Вакуум-регулятор АДМ 08.000 (рис. 3.26) застосовують на усіх доїльних установках уніфікованого ряду. Він складається з двох частин: власне регулятора і індикатора резерву подачі вакуум-насоса. Клапан 1  спирається на сталеве сідло 2, вмонтоване в пластмасову кришку 3. При ввімкненому вакуум-насосі перепад тисків, діючий на клапан, урівноважується вантажем - сталевими шайбами 5. Для збільшення чутливості регулятора вантаж підвішений до клапана на пружині 4. Для гасіння коливань пружини вантаж знизу обладнано амортизуючими шайбами 7, зануреними в масло. У прозорий ковпак 6 заливають близько 0,4 кг дизельного масла. У міру забруднення (приблизно 1 раз на місяць) масло в регуляторі міняють.

 Прапорець 9 індикатора резерву подачі вакуум-насоса показує кількість резервного повітря (на шкалі 10 є три мітки, відповідні 5, 10 і 15 нм3/год.) від загальної подачі  вакуумного насоса.

Прапорці індикаторів у вакуумних насосів під час доїння повинні знаходитися нижче за третю мітку шкали, тобто повітря повинно підсмоктуватися більше 15 нм3/год.

regulyator_adm-8.png

1 - клапан; 2 - сідло; 3 - кришка; 4 - пружина; 5 - шайби (вантаж); 6 - ковпак; 7 - шайби амортизуючі; 8 - основа індикатора продуктивності вакуумного насоса; 9 - прапорець індикатора; 10 - мітки продуктивності

Рис. 3.26 - Регулятор вакууму АДМ 08.000

 

 Вакуум-проводи служать для передачі вакууму до місць видоювання корів.  Для цього використовують водогазопровідні оцинковані труби. Магістральні ділянки вакуум-проводу доїльної установки виготовляють з труб з умовним проходом 40 мм, а робочі ділянки (уздовж стійл корівника в місцях доїння тварин) - 25 мм. На вакуум-проводі встановлено три вакуумметри 4 для контролю вакууму в системі: в приміщенні вакуум-насосної, в молочному відділенні молокоприймача і в центральному проході корівника.

За рахунок того, що більшість типів вакуумних насосів відкачують із вакуумної системи повітря порціями, вакууметричний тиск, який установлюється в системі, має постійну і змінну складові (пульсації). Для згладжування пульсацій вакууму у систему включають додаткову місткість – вакуумний балон (рис. 3.27) з відкидним шарнірно закріпленим дном. Він виконує також функцію відстійника, де збираються волога і бруд, що потрапляють у вакуум-провід з повітрям або випадково молоко внаслідок переповнення доїльного відра. У випадку відсутності такого відстійника вони потрапили б до вакуум-насосу і призвели  до його поломки внаслідок обмеженого об’ємного стискання. Через вакуумний балон видаляється також мийний розчин у разі промивання вакуум-проводу.

vakuum-balon_1.png

 

1- патрубок вакуумний магістральний, 2- середній патрубок, 3- патрубок вакуумний насосний, 4- гайка,            5,12 - прокладки, 6- кронштейн кульового клапана, 7- балон, 8- кульовий клапан, 9 - кронштейн, 10- скоба,      11- кришка.

 

Рис. 3.27 - Вакуумний балон

 

Доїльні апарати під¢єднують до вакуум-проводу за допомогою молочно-вакуумних кранів (рис. 3.28).  

Молокопровід складається із скляних і поліетиленових труб, з’єднаних між собою муфтами. По ньому видоєне молоко транспортується у молочне відділення. Розподільники розділяють лінію молокопроводу на дві гілки, кожна з яких забезпечує доїння і груповий облік видоєного молока від 50 корів.

vakuum-balon_2.png

 

1-гайка, 2- шайба,3- притискач, 4- скоба, 5- корпус, 6-оболонка і амортизатор, 7- гвинт, 8- переміщувач, 9- прокладки, 10- вакуум-провід  

Рис. 3.28. Кран молочно-вакуумний

 

В молокоприймач входять скляні балон-молокозбірник 5 (рис. 3.29) з поплавцевим датчиком 2, запобіжна камера 15, вакуумний кран 13, молочний насос 1 з пультом керування 14. Ці вузли молокоприймача змонтовані на загальній рамі. Молокозбірник 5 - це скляна місткість на 50 л з чотирма отворами: два для введення молока з молокопроводу 6 (групових лічильників), одне вгорі для під'єднання до магістрального вакуум-проводу 12 і одне знизу для установки датчика 2 ввімкнення молочного насоса і виведення молока через штуцер назовні.

molokopriymach.png

 

1 - молочний насос; 2 - датчик вмикання молочного насоса;          3 - штуцер; 4 - поплавець датчика; 5 - молокозбірник; 6 - молокопровід; 7 - шланг подачі мийної рідини у верхню частину молокозбірника 5 і запобіжну камеру 15;       8 - розбризкувач; 9 - кришка;      10 - розподільник мийної рідини; 11 - шланг подачі мийної рідини в запобіжну камеру; 12 - вакуум-провід магістральний;   13 - кран; 14 - пульт управління молочним насосом;  15 - запобіжна камера; 16 – шланг

Рис. 3.29. Молокоприймач

 

Запобіжна камера розбірна, яка складається з камери 3 (рис. 3.30) і кришки 7, призначена для запобігання втратам молока при випадкових відмовах молочного насоса і переповнюванні молокозбірника. Крім того, запобіжна камера не дозволяє засмоктуватися молоку або миючому розчину у вакуум-провід, щоб не пошкодити вакуумний насос при попаданні в нього рідини.

zapob_kamera.png

1 - перехідник зливного штуцера; 2 - поплавець; 3 - камера; 4 - прокладка; 5 - гніздо; 6 - розбризкувач;  7 - кришка; 8 - штуцер подачі мийної рідини; 9 - магістральний вакуум-провід; 10 - патрубок з'єднання з молоко збірником

 Рис. 3.30 -  Запобіжна камера

 

При переповнюванні молокозбірника і запобіжної камери поплавець 2 спливає і перекриває гніздо 5 магістрального вакуум-проводу 9. Молочна лінія доїльної установки відключається від джерела вакууму і доїння припиняється. Після усунення недоліків, що викликали переповнювання молокозбірника, молоко з камери 15 (см. рис. 3.29) стікає по шлангу до штуцера 3 і відкачується молочним насосом. Якщо вакуум-насос не вимкнений, поплавець 2 (см. рис. 3.30) притиснутий до гнізда 5 вакуум-проводу 9. Для його скидання вниз і подачі розрідження в молочну лінію необхідно закрити кран 13 (см. рис. 3.28, поплавець при цьому опуститься під дією власної маси), а потім знову плавно відкрити його.

Датчик керування молочним насосом призначений для автоматичного періодичного ввімкнення і вимкнення молочного насоса у міру набору і відкачування молока або мийного розчину з молокозбірника.

Доїльна установка АДМ-8А комплектується доїльними апаратами АДУ-1 та пристроями для зоотехнічного обліку молока УЗМ-1А. Останній встановлюють на ручці доїльного апарата при контрольному доїнні корів.

Фільтр очищає молоко від механічних домішок. Фільтрувальний елемент одівають на спіраль, відкритий кінець якого заправляють всередину спіралі і закріплюють пробкою. Зараз в АДМ-8А застосовується фільтрувальний елемент одноразового використання – голкопробивне термозакріплене двошарове полотно. У процесі фільтрації молоко проходить два ступеня очищення, що значно підвищує його якість. Новий фільтр затримує частки розміром більше 5-6 мкм, тобто в два рази дрібніші, ніж лавсановий фільтр. До комплекту входить 1000 фільтрувальних елементів.

В пластинчатому охолоднику температура молока знижується за допомогою проточної холодної води. Він складається із 34 пластин, стиснутих двома плитами за допомогою болтів і гайок.

Для піднімання ланок молокопроводу у місцях кормових проходів у проміжках часу між доїнням призначений пневмопружинний пристрій (рис. 3.31), підвішений на шарнірних кронштейнах. Після ввімкнення вакуумного насоса мембранні механізми підіймання опускають підняту ланку молокопроводу, а при вимкненні насоса піднімають її.

pristr_y_dlya_p_dyomu.png

1 - скоба; 2 - мембрана;         3 - з’єднувач ; 4 -  кронштейн; 5 -  вісь; 6 - пружина; 7 - гвинт ; 8 - стержень; 9 - труба.

 

Рис. 3.31. Пристрій для підйому молокопроводу

Пристрій для промивання підводить та розподіляє мийну рідину по доїльних апаратах. Автомат промивання керує циклом промивання молочної лінії і складається з блока керування, пневмомеханічних вентилів холодної та гарячої води, бачка для мийного реактиву та бака для мийної рідини. Процес промивання проводиться систематично відповідно до заданої програми.

У процесі підготовки до роботи впевнюються, що доїльна установка знаходиться в положенні “Промивання”. При цьому розподільники молокопроводу в корівнику відкриті (рис. 3.32, 3.33), на засувках перемикачів видно знак “Душ”, шланг підведення молока до охолоджувача з’єднаний із шлангом для промивання верхньої частини молокозбірника; шланг від пневмоконтролю бака автомату промивання з’єднаний з вихідним кінцем молочного фільтра, кран подачі холодної води в охолодник закритий, доїльна апаратура з’єднана з пристроєм для промивання, а рукоятки підключені до кранів трубопроводу промивання; покажчик блоку керування автомата промивання знаходиться в положенні початку етапу І проти знака “S” на прозорому ковпаку.

 Після цього закривають  вакуумний кран молокоприймача (переміщують засувку від себе), перевіряють рівень масла у маслянках вакуумних установок і при необхідності доливають його. Вмикають вакуумну установку і натискають кнопку блока керування автоматом промиванням (повинна загорітися лампочка). Поступово відкривають вакуумний кран молокозбірника.

Після прополіскування видаляють залишки води з молокопровідних шляхів. Для цього роз’єднують кутник промивного трубопроводу і патрубок перемикача. У патрубок перемикача запускають губку. Прикриваючи рукою кінець патрубка і регулюючи швидкість переміщення губки, пропускають її крізь всю гілку молокопроводу. Виконують такі ж операції з другим перемикачем для спорожнення другої гілки молокопроводу. З¢єднують кутники промивного трубопроводу з патрубком перемикача. Спорожнюють дозатори молока шляхом піднімання штоків з поплавцем до упору. Закривають вакуумний кран молокозбірника, натискають на кнопку на блоці керування молочним насосом і спорожнюють молокозбірник.

promivka_adm-8.png

 

1 - електронагрівач; 2 - вакуумний насос; 3 - колекторна труба; 4 - доїльний апарат; 5 - автомат промивання; 6 - пластинчатий охолоджувач молока; 7 - дозатор молока; 8 - фільтр молочний; 9 - молочний насос;  10 - молокозбірник; 11 - запобіжна камера; 12 - кран вакуумний;          13 - розподільник молокопроводу; 14 - перемикач; 15 - молокопровід; 16 - колекторна труба з молочними кранами; 17 - пневмомеханічний вентиль холодної води; 18 - вентиль подачі гарячої води; 19 – водопровід

Рис. 3.32 - Схема роботи доїльної установки АДМ-8А- 200 в режимі промивання

 

 

 

 

 

 

 

 

ust._dlya_tsirk._mittya.png

 

1 – ванна, 2 – шланга, 3 – фільтр, 4 - охолоджувач молока, 5 - камера, 6 - молочний насос, 7 - повітророзподільник, 8 - лічильник молока,     9 - патрубок повітророзподільника, 10 - вакуумний кран до шафи керування, 11 - головний вакуумний кран, 12- кінці молокопроводу,     13 - гасник потоку, 14 - перемикач молочної лінії; 15 – вакуум-провід, 16 - вакуумметр, 17 - диференційний клапан, 18 - шафа керування, 19 - суматор, 20 - блок керування молочним насосом, 21 - шафа керування промиванням, 22 - труби від молокопроводу, 23 - труба до водопідігрівача, 24 - труба від водонагрівача, 25– електричний підігрівач води, 26 - колекторна труба, 27 - молочний вакуумний кран,       28–розподільник води, 29 - труба розподільника води, 30 - молочний танк

Рис. 3.33 - Установка для циркуляційного миття та дезінфекції

доїльних апаратів і молочної лінії

 

Потім переключають доїльну установку в положення “Доїння” (рис. 3.34). Для цього відпускають притискачі перемикачів режимів, знімають засувки і виймають губки із отворів засувок. Встановлюють засувки у перемикачах у положення “Доїння” , знімають шланг подачі молока з бака автомата промивання і встановлюють на молочний резервуар. Від’єднують шланг подачі молока до охолоджувача від шланга промивання верхньої частини молокозбірника, а перехідник шланга промивання заглушують ковпачком. Від’єднують шланг від пневмокрану бака автомата промивання і корпус фільтра. Виймають з корпуса фільтра спіраль і виймають з неї пробку.

shema_roboti_adm-8.png

1 - вакуумний насос; 2 - вакуум-балон; 3 - вакуум-регулятор; 4 - доїльний апарат; 5 - танк-охолоджувач молока; 6 - магістральний вакуум-провід; 7 - пристрій підйому молокопроводу;       8 - робочий вакуум-провід; 9 - молокопровід;   10 - перемикач з доїння на промивання; 11 - дозатор молока; 12 - пластинчатий охолодник молока;                 13 - фільтр молочний; 14 - молочний насос; 15 - молокозбірник;        16 - запобіжна камера;        17 - кран вакуумний; 18 - роздільник молокопроводу; 19 - доїльний апарат; 20 - кран молочний

 

Рис. 3.34 -   Схема роботи доїльної установки АДМ - 8А-200

 

Встановлюють фільтрувальний елемент на спіраль, заправляють відкритий кінець усередину спіралі і закріплюють його пробкою. Спіраль з фільтрувальним елементом і пробкою встановлюють у корпус фільтра і приєднують до нього шланг подачі молока до охолоджувача. Натискають на кнопку суматорів і встановлюють лічильники в положення “0”. Перекривають роздільник молокопроводу в корівнику, повертають гумові шайби і звільняють клапани колекторів доїльних апаратів від фіксації. Повільно відкривають вакуумний кран молокозбірника і кран для подачі холодної води в охолоджувач молока. Знімають доїльну апаратуру з пристрою промивання і переносять її у корівник. Потім вимикають вакуумну установку.  

  

Таблиця 3.3 - Технічна характеристика доїльних установок АДМ

 

Показники

АДМ-8, вик. 04

АДМ-8-1

АДМ-8-2

Обслуговує, голів

200

100

200

Кількість майстрів машинного доїння, люд.

4

2

4

Кількість апаратів, з якими одночасно працює один оператор

3

3

3

Продуктивність праці оператора, голів/год.

25

26

26

Марка доїльного апарата

АДУ-1-01

АДУ-1-09

АДУ-1-09

Робочий вакуум, кПа

48

45

45