5.7 Саціонарні засоби для роздавання кормів свиням

 

Стаціонарні кормороздавачі бувають механічні, гідравлічні і пневматичні.

Стаціонарний роздавач кормів РКС-3000М (рис. 5.18) призначений для роздавання сухих, вологих та соковитих кормів у свинарниках-відгодівельниках при годуванні тварин багатокомпонентними сумішками.

Кормороздавач складається з прийомного бункера-дозатора 1, похилого завантажувального транспортера 3, роздавальної платформи 6, секційних годівниць 4 та електроприводів з пусковою апаратурою.

Платформа 6 рухається зворотно-поступально у суцільному жолобі по напрямним над двосторонніми годівницями 4. Над платформою шарнірно підвішені скребки 5, які мають можливість відхилятися тільки в один бік. Металеві секційні годівниці 4 з боку підходу тварин прикриті шарнірно-підвішеними металевими решітками.

Привод механізмів здійснюється від трьох електродвигунів загальною потужністю 7,4 кВт.

Технологічний процес роздавання кормів здійснюється наступним чином. Приготовлені корми поступають з кормоцеху і завантажуються в прийомний бункер-дозатор 1, звідки шнеком 2 подаються на ланцюгово-скребковий завантажувальний транспортер 3. Потім корм через вивантажувальне вікно 7 поступає на роздавальну платформу 6, яка рухається зворотно-поступально. Довжина роздавальної платформи дорівнює половині довжини ряду годівниць.

rks-3000.png

1 – бункер-дозатор; 2 – шнек; 3 – похилий транспортер;  4 – секційні годівниці; 5 – скребки; 6 – роздавальна платформа; 7 – вивантажувальне вікно

Рис. 5.18 – Конструктивно-технологічна схема роздавача кормів РКС-3000М

 

Під час руху платформи з кормом до останньої годівниці скребки цієї половини рядів підняті. Коли платформа доходить до кінця ряду, то скребки опускаються і при зворотному русі платформи скидають з неї корм у годівниці 4. Одночасно на звільнену частину платформи ланцюгово-скребковий транспортер 3 завантажує корм для другої половини ряду годівниць.

Кормороздавач РКС-3000М обслуговує фронт годівлі 65...70 метрів при поголів’ї 1000...2000 тварин.

Групове нормування здійснюється шляхом зміни продуктивності в межах 1,4…2,8 кг/с за рахунок переміщення шиберних засувок у вихідному вікні бункера-дозатора або встановлення змінної зірочки в приводі шнека 2 на вихідному валу редуктора.

Кормороздавач обслуговується одним оператором. Тривалість циклу роздавання кормів 20...30 хвилин.

 

За кордоном, особливо в США, широкого розповсюдження для роздавання кормів свиням набули шнекові (гвинтові) стаціонарні кормороздавачі.

Їх переваги: простота будови (в них одна рухома частина – гвинт), універсальність – служать для транспортування, змішування та роздавання кормів, компактність, зручність в обслуговуванні. Недоліки таких кормороздавачів: висока енергоємність порівняно з іншими транспортерами, спричиняють часткове подрібнення та розділення компонентів за фракціями в процесі переміщення.

Відомо кілька варіантів конструктивних рішень роздавачів такого типу: шнек у трубі, в якій є збоку по всій довжині отвори для виходу корму; шнек в кожусі зі скошеною розвантажувальною стінкою; шнек у поворотному кожусі; шнек між вертикально розташованими напрямними стінками. Норму корму регулюють зміною висоти отворів, поворотом напрямної дошки, збільшення або зміною висоти розташування шнека над поворотним кожухом чи дном годівниці.

Різновидом шнекових являються спірально-пружинні роздавачі (рис. 5.19), які використовуються для видачі свиням сухих концентрованих кормів. Кормонесучий орган – спіральна пружина (гнучкий шнек), розміщена у трубі (кожусі) зі щілинами у нижній частині. Шнекова спіраль виготовляється з високолегованої сталі, труба з пластику. Такі роздавачі кормів переважно використовуються в приміщеннях з можливістю прямолінійного розташування кормопроводу. Труба (кожух) з’єднана з бункером-живильником і закріплена над кормовим лотком або самогодівницею.

sp_raln_.png

Рис. 5.19. Спірально-пружинні роздавачі кормів

 

При обертанні пружини в трубі корм захоплюється з нижньої частини бункера і переміщується вздовж трубопроводу. Годівниця заповнюється кормом крізь отвори у дні трубопроводу. Привод спірально-пружинного роздавача не має проміжних механізмів для передачі руху від електродвигуна робочого органу, оскільки частота обертання останнього значно вища, ніж у шнека. Тому при однаковій продуктивності конструкція спірального роздавача, порівняно із шнековим, компактніша і менш металоємна.

Основні недоліки спірально-пружинного транспортера – технологічна складність виконання спіралі великої довжини і низька експлуатаційна надійність.

Трубчасто-шайбові роздавачі кормів. Варіантом для свинарників, що вимагають складнішого розташування кормопроводу (передбачається безліч поворотів) є універсальні контурні системи ланцюгово-шайбових і шайбово-тросових транспортерів. Вони можуть транспортувати гранульовані і сипкі матеріали складними за конфігурацією трасами з горизонтальними, похилими та вертикальними ділянками в приміщеннях для утримання як свиноматок, так і поросят на різних стадіях вирощування. Система здійснює транспортування сухих комбікормів або кормів у гранулах (діаметром до 5 мм і завдовжки до 10 мм) від бункера до роздавачів (бункерні годівниці, дозатори) у свинарниках. Корми транспортуються системою сталевих труб з гальванічним покриттям і поворотних пристроїв. Всередині системи пересувається ланцюг або трос з напресованими пластиковими шайбами, що просувають корм до місць годівля. Рух ланцюга (або троса) здійснюється приводним пристроєм з автоматичною системою керування.

Варіанти деяких робочих органів роздавачів сипких кормів для свиней показані на рисунку 5.20.

rob.org._sipuchih.png

1 – штангово-скребковий; 2 – ланцюговий; 3 – ланцюгово-шайбовий; 4 – штангово-шайбовий; 5 – ланцюгово-скребковий; 6 – тросово-шайбовий; 7 – спіральний

Рис. 5.20. Варіанти робочих органів, які використовуються в потокових лініях транспортування

сухих сипких кормів

 

Пневматичні системи (рис. 5.21) використовують, головним чином, для транспортування напіврідких кормів закритими трубопроводами за допомогою стиснутого повітря.

pnevmatichn_.png 

Рис. 5.21. Пневматичні системи транспортування кормів

В окремих випадках такі системи застосовують і для переміщення сухих сипких кормів потоком повітря за допомогою відцентрового вентилятора (ексгаустера). Пневматичні транспортери мають ряд переваг в порівнянні з механічними: широкі можливості зміни напрямку і кута підйому, підвищена дальність транспортування, а також примусове охолодження й провітрювання кормів; транспортери прості в технічному обслуговуванні; не впливають на санітарно-гігієнічні умови. Їх недоліки: підвищена енергоємність, зношування трубопроводів при контакті з кормом.

 

Гідравлічні системи (рис. 5.22) використовують для транспортування напіврідких кормових сумішок на свинофермах. Вони бувають двох типів: гідропневматичні з продувними котлами, а також гідравлічні з фекальними чи іншими варіантами насосів.

g_dravl_chn_.png

Рис. 5.22. Гідравлічні системи транспортування кормів

 

 

Ваш браузер не поддерживает JWPlayer