2.4.4 Визначення параметрів дискового різального апарату

 

Раціональна схема різального апарату повинна забезпечувати защемлення матеріалу по всій ширині (довжині леза ножа), рівномірне навантаження на валу машини та мінімальну енергомісткість процесу подрібнення. Ці умови є визначними під час вибору і розрахунку параметрів різального апарата.

Для дискового варіанту основними параметрами є (рис. 2.38): координата (горизонтальна с і вертикальна h) розміщення центра обертання ножів відносно горловини, форма леза ножа і величина радіус-векторів на початку rmin та в кінці різання rmax.

 

 ris._2_18.png

Рис. 2.38. Основні параметри дискового різального апарата.

 

Визначення координат с і h. Положенням центра обертання ножів відносно горловини (h) обумовлюється співвідношенням кутів защемлення c та ковзання t. З рис. 2.39 легко переконатися, що: у разі розміщення центра О над протирізальною пластиною (h>0) величина кута t перевищує значення кута c; при h=0 (на одному рівні з протирізальною пластиною) t=c; якщо центр обертання знаходиться нижче рівня протирізальної пластини (h<0), кут t буде менший кута c. Отже, при дотримуванні умови защемлення перероблюваного матеріалу між ножем і протирізальною пластиною (c£2j) максимальних значень кута ковзання і ефективності ковзного різання можна досягти лише при виборі раціонального положення обертання відносно протирізальної пластини h>0.

 ris._2_19.png

Рис. 2.39. Обґрунтування координат центра обертання дискового апарату

Враховуючи це складемо систему рівнянь

 

2_42.png                                    (2.42)

 

де      tп і tк – кут ковзання, відповідно, на початку і в кінці різання;

cп і cк – відповідні значення кута защемлення.

Із системи маємо

 

2_43.png,                               (2.43)

 

Виявивши раціональні граничні значення кутів t і c для початку та кінця різання, можна знайти координати центра обертання с і  h, а також величини радіус-векторів

 

2_44.png                                          (2.44)

 

Обґрунтування форми леза ножа. Саме від форми леза ножа залежить: буде чи не буде постійним навантаження на валу машини.

Момент різання

 

2_44-1.png,

 

де      Р – зусилля різання, Н;

r – радіус-вектор (плече прикладання сили Р), м.

У дискових апаратах r є величиною не постійною: поступово зростає від початку до кінця різання. Для забезпечення постійного навантаження по всьому шляху різання від початку до кінця горловини (    m.png ) необхідно, щоб зусилля Р зменшувалось пропорційно зростанню r.

У прямолінійної форми леза момент різання різко зростає  - тому вона не забезпечує рівномірного завантаження.

Оптимальна форма – дуга логарифмічної спіралі (скальпель) – досить складна і практично не можливо зберегти в процесі експлуатації подрібнювачів (при заточуванні). Тому перевага у леза ножа, якою є відрізок дуги ексцентричного кола, тобто лезо ножа має постійний радіус кривизни R, але центри О¢ радіуса леза ножа і його обертання О зміщено між собою на величину ексцентриситету е (рис.2.40).

 

 ris._2_20.png

 

Рис. 2.40. Cхема побудови дискового різального апарата при R=const.