7.2 Способи стрижки та їх оцінка

 

Стрижка овець — це складний виробничий процес, який включає такі операції: підгін отари до пункту, підготовка тварин, власне стрижка овець, класирування вовни та її пакування. Оскільки стрижку необхідно проводити у стислі терміни, весь комплекс робіт потребує раціонального планування і чіткої організації. Слід скоригувати терміни стрижки залежно від поголів'я овець та їх розміщення на пасовищах, визначити кількість стригальних бригад, вибрати місця їх розташування, перевірити стан транспортних засобів і доріг, наявність стригалів та іншого персоналу, їх кваліфікацію тощо. Розробляється план-маршрут підгону отар до стригальних пунктів, уточнюються норми виробітку й оплати праці, організація робіт, методи стрижки.

В механізованій технології стрижки овець розрізняють індивідуальний і потоковий (конвеєрний) методи. При індивідуальному способі стрижки стригаль зістригає руно з усієї вівці, а при потоковому (конвеєрному) кожен стригаль зістригає вовну з окремої ділянки тіла вівці, що підвищує продуктивність праці стригалів і знижує  вимоги до їх кваліфікації.

Останнім часом ведуться розробки біохімічного способу зняття руна. Суть його полягає в тому. Що в тіло тварини вводяться хімічні препарати, які тимчасово сповільнюють ріст клітин в голівках волосся, в результаті на ньому утворюється кільцеве потоншення, яке дозволяє зняти руно вручну або за допомогою механічних засобів.

При застосуванні індивідуального методу овець заганяють у бази, які розташовано біля робочих місць стригалів. Стригаль або робітник-подавальник підводить вівцю до робочого місця і кладе її на стелаж або спеціальний стіл. Залежно від кваліфікації стригаль під час стрижки один або два рази перевертає вівцю, інколи попередньо виключаючи машинку. Далі робітник-подавальник або стригаль випускає її у баз для острижених овець. Вовну кожної вівці стригаль відносить на зважування і класирування, потім повертається на робоче місце.

Ваш браузер не поддерживает JWPlayer

 

При затупленні різальної пари стригаль міняє ніж, регулює гребінку і змащує машинку. Заточування й доводку ножів та гребінок (різальних пар) виконує точильник або майстер-наладчик, який обслуговує комплект обладнання під час стрижки.

Потоковий метод стрижки овець здійснюється на спеціальних конвеєрах або карусельних установках. Робітник-подавальник підводить вівцю до конвеєру або карусельної установки, кладе на робоче місце стригаля (рухомий стіл) і кріпить до стола спеціальними пасами. Рухомий стіл із вівцями переміщується від одного стригаля до іншого, кожний обстригає певні ділянки тіла тварини. Потім інший підсобний робітник вівцю розв'язує і випускає у баз для обстрижених овець, а руно кладе на транспортер, по якому воно подається на зважування і класирування.