3.13 Доїльна станція УДС-3Б

 

Універсальну доїльну станцію УДС-3Б призначено для машинного доїння корів і первинної обробки молока  на пасовищах та в літніх таборах в станках паралельно-прохідного типу. Випускається УДС-3Б для стада 200 корів у двох виконаннях: основному і 01.

 Основне виконання доїльної установки забезпечує доїння у молокопровід тритактними доїльними апаратам АДУ-1, виконання 01 - у переносні доїльні відра  доїльними апаратами «Волга».

При роботі станції основного виконання (з молокопроводом) обслуговують два оператори, виконання 01 - чотири з двома апаратами і переносними відрами кожен.

Доїльна станція УДС-3Б (рис. 3.35) складається з двох секцій (по чотири доїльних станка паралельно-прохідного типу в кожному),  силового агрегату 1, молокопроводу 15, вакуум-проводу 14, доїльної апаратури 8, чотирьох бункерів-дозаторів 13 з дозаторами для концентрованих кормів, обладнання для первинної обробки молока, установки для промивання молочного обладнання, агрегату  водопостачання і освітлюваного обладнання. Силовий агрегат складається з вакуумного насосу з бензо- і електроприводами, відцентрового насосу для циркуляції води через охолодник і електричного генератора для освітлення робочої зони доярів в темний час доби.

Станки шириною 800 мм призначені для фіксації корів під час доїння і кріплення складових частин доїльної станції. Кожна секція включає чотири паралельно-прохідних станка і встановлена на трубчастих полоззях.

uds-3b.png

 

1 - силовий агрегат; 2 - ящик з льодом; 3 - цистерна; 4 - фільтр-охолоджувач; 5 - діафрагмовий насос; 6 - дуга-фіксатор; 7 - розбризкувач; 8 - доїльний апарат; 9 - насос-змішувач;10 - бак холодної води; 11 - водогрійний котел; 12 - вихідні двері; 13 - бункер кормороздавача; 14 – вакуум-провід; 15 - молокопровід; 16 – вакуум-регулятор;      17 – вакуум-балон; 18 - запобіжна камера

Рис. 3.35 – Загальний вид доїльної станції УДС-3Б

 

Вгорі станки закриті брезентовим тентом. Між кожними двома станками встановлено по одному бункеру (ємність 0,2 м3) для сухих комбікормів, обладнаних шнековим дозатором із ручним приводом, двома лотками і перекидною заслінкою. За допомогою перекидної заслінки   комбікорму   можуть   направлятись   у   годівницю  одного або другого станка. Годівниця закріплюється на випускних дверях станка. Кількість комбікорму, що видається тварині, регулюється числом поворотів рукоятки приводу шнека.

В доїльній установці УДС-3Б основного виконання застосовується доїльний апарат АДУ- 1 і введений пристрій зоотехнічного обліку молока УЗМ-1А. Доїльна апаратура забезпечує видоювання молока з вимені корови за рахунок вакууму і подачу молока в молокопровід.

Молокопровід 15 виготовлений з нержавіючих труб діаметром 42 мм, які сполучені прозорими кутниками. Він служить для транспортування молока від доїльних апаратів або лічильників молока (при контрольному доїнні) у фільтр-охолоджувач молока 4 .

Вакуумна лінія включає вакуум-провід 14, вакуум-балон 17, вакуум-регулятор 16. По трубопроводах вакуум від вакуумного насосу підводиться до вакуумного балона, вакуум-проводу, вакуум-регулятора, діафрагмового насоса 5, фільтра-охолоджувача 4, доїльної апаратури 8, діафрагмового насоса-змішувача 9. Для захисту від попадання рідини у вакуумну лінію є запобіжна камера 18.

Обладнання для первинної обробки молока включає фільтр-охолоджувач молока 4, охолоджувальний ящик 2 і діафрагмовий насос 5. Фільтр-охолоджувач використовують для охолодження і очищення молока від механічних домішок.

Бак охолоджувального ящика на одну третину заповнюється водою і льодом. Тепла вода, яка поступає у фільтр-охолоджувач, зрошує лід, охолоджується і далі, вже холодна вода, використовується для охолодження молока в процесі доїння. Термоізоляція ящика з льодом досягається деревостружковими плитами.

Вакуумний зрошувальний охолоджувач складається з корпусу 1 (рис. 3.36), гофрованої теплообмінної поверхні 3, молокоприймача 5 з патрубком 7 для переливання молока і патрубком 12 для під'єднання до вакуумної магістралі, фільтру 15, кришки 10 з патрубками 11 і 14 підвода молока. На корпусі охолоджувача закріплені осі 16 його підвісок, а також патрубок 1 відведення охолодженого молока, також патрубки 4 введення і виведення охолоджуваної води. Для ущільнення місць роз'єму служать гумові прокладки.

oholodzhuvach_uds.png

1 - патрубок відведення молока;         2 - корпус; 3 - циліндр гофрований;     4 - патрубки підведення і відведення води; 5 - розподільник; 6 - молокоприймач; 7 – патрубок переливання;   8, 13 – ковпачки; 9 – прокладення;    10 – кришка; 11, 14 – патрубки з ковпачками для подачі молока; 12 – патрубок вакуумний; 15 – фільтр;          16 – вісь підвіски

Рис. 3.36.  Вакуумний охолоджувач  молока

 

При подачі вакууму по патрубку 12 в зрошувачі створюється розрідження, більше, ніж в молокопроводі. Під дією різниці тисків з патрубків 11 і 14 молоко з молокопроводу через фільтр 15 поступає на розподільник 5. По отворах в днищі розподільника молоко зливається на гофровану теплообмінну поверхню 3, тонким шаром стікає в піддон охолоджувача, виходить через патрубок 1 і далі діафрагмовим насосом перекачується в резервуар.

Через нижній патрубок 4 в охолоджувач подається холодна вода, яка рухається по спіральному каналу, утвореному корпусом 2 і гофрованим циліндром 3, протитечією до молока, віднімає тепло від молока і виводиться через верхній патрубок 4. Кратність витрати води до молока рівна трьом та забезпечує охолодження молока до температури на 3…4°С більше, ніж температура охолоджуваної рідини.

Агрегат водопостачання змонтований на окремих полозах і складається з водогрійного котла 11 місткістю 0,1 м3 і бака для холодної води 10 місткістю 0,175 м3. Він забезпечує отримання теплої і гарячої води, необхідної для підмивання вимені корів під час доїння, а також промивання обладнання. Діафрагмовий насос-змішувач, що працює від пульсатора, здійснює змішування холодної і гарячої води в заданому співвідношенні і подачу її у водопровід до розбризкувачів і лінію промивання. Необхідні режими роботи насоса встановлюють поворотом ручки крану.

До складу силового агрегату входить вакуумна установка УВУ- 60/45, бензодвигун УД-25С потужністю 8кВт з генератором струму, водяний насос. Установка може працювати і від зовнішньої мережі електричного струму.

Технологічний процес і правила експлуатації. Перед доїнням корів заповнюють водою водогрійний котел і бак для холодної води агрегату водопостачання, розпалюють котел і підігрівають воду, завантажують у бункера кормороздавачів комбікорм, в охолоджувальний ящик (якщо установка не підключена до холодильних машин) засипають куски льоду так, щоб рівень води був на 100 мм нижче верхньої кромки ящика. Потім запускають силовий агрегат, прополіскують молочну лінію теплою водою і переводять доїльну установку на режим доїння (рис. 3.37).

shema_roboti_uds-3.png

1 - вакуум-насос; 2 - клапан запобіжний; 3 - насос водяний; 4 - вакуум-балон; 5 - вакуум-регулятор; 6 - вакуумметр; 7 - ящик охолоджувальний; 8 - ванна мийної рідини; 9 - місткість для збору молока; 10 - запобіжна камера; 11 - насос молочний; 12 - фільтр-охолоджувач;         13 - розбризкувач для підмивання вимені; 14 - доїльний апарат;         15 - кран вакуумний; 16 - лічильник молока (індивідуальний); 17 - бак холодної води; 18 - котел водогрійний; 19 - насос-змішувач

 

Рис. 3.37 . Схема роботи станції УДС-3Б в режимах доїння і промивання

Кожен із двох операторів, які обслуговують доїльну установку УДС-3Б основного виконання, працює із чотирма доїльними апаратами. Спочатку оператор впускає корову в один із крайніх станків своєї секції, фіксує її дугою і поворотом рукояті шнека-дозатора засипає корм у годівницю. Після цього він проводить санітарну обробку вимені корови і операції підготовки її вимені до доїння (обмиває вим'я теплою водою із розбризкувала, обтирає його рушником, робить підготовчий масаж і здоює перші струмені молока із кожної дійки вручну). Встановивши доїльний апарат і впевнившись у нормальній молоковіддачі, оператор впускає другу корову у сусідній станок і проводить ті ж самі операції по підготовці її до доїння і закріпленню другого апарату Аналогічні операції проводяться оператором у станках другого проходу секції. Потім оператор повертається до першого станка, проводить машинне додоювання корови, вимикає і знімає доїльний апарат. Після цього корова у станку змінюється, виконуються вищевказані операції і оператор переходить до станка корови, яка зайшла другою.

Видоєне молоко (див. рис. 3.37) поступає від доїльного апарату 14 у молокопровід, по ньому у фільтр-охолоджувач 12, де охолоджується водою із охолоджувального ящика 7 або холодильної установки. Далі молоко насосом 11 відкачується з охолоджувача і подається в цистерну 9 місткістю 600 л.

Після видоювання останньої корови залишки молока видаляють з молочної лінії, обмивають зовні доїльні апарати за допомогою розбризкувачів 13 і переводять доїльну установку на режим циркуляційної промивки (див. рис. 3.37).

Промивка виконується по наступній програмі: прополіскування молочної лінії (2 ...2,5 хв.), циркуляційна промивка і дезінфекція (15 хв.), прополіскування після промивки і видалення залишків води продуванням повітря.

Основні регулювання. Глибину вакууму у вакуум-проводі регулюють зміною маси вантажу вакуум-регулятора у межах 54... 55 кПа. Число пульсацій пульсатора приводу діафрагмового молочного насоса регулюють гвинтом регулювання пульсацій так, щоб воно складало 30...35 пульсацій за хвилину, а пульсатора приводу насоса-змішувача -25…30 пульсацій за хвилину

Паси приводу вакуум-насоса регулюють по прогину їх гілки у середній частині Прогин повинен знаходитись у межах 15±2 мм при зусиллі 30 Н. Аналогічно регулюють паси приводу водяного насоса і генератора. Прогин повинен знаходитись у межах 10±2 мм при зусиллі 10 Н.

 

Таблиця 3.4 - Технічна характеристика доїльної установки УДС-3Б

 

Показник

Варіант виконання

основний

01

Поголів'я корів, яке обслуговується доїльною установкою, гол.

100...200

100...200

Продуктивність установки, гол/год.

45

60

Кількість доїльних апаратів, шт.

8

8

Встановлена потужність, кВт: 

бензинового двигуна

 електродвигуна

 

8

5,5

 

8

5,5 або 4,0

Мінімальні розміри майданчика для монтажу доїльної установки, м

18x6

16x6

Маса установки, кг

2100

1670

Обслуговуючий персонал, люд.

2

4