2.1.3 Аналіз і оцінка способів та засобів очищення кормів

 

Розглянемо за допомогою рисунка 2.2 можливі технологічні операції в лінії приготування кормів.

 

 ris._2.2.png

 

 Рис. 2.2. Технологічні схема приготування корму.

 

Якість кормів визначається не тільки кількістю поживних речовин, а також вмістом у них баластних, некорисних чи іноді навіть шкідливих включень. Тому операція «очищення» дуже важлива в наданій схемі.

За своєю природою домішки можуть бути органічні (насіння бур'янів, отруйних рослин та ін.) і неорганічні (пісок, каміння, металеві частки тощо).

Вони погіршують якість корму, травмують чи отруюють (порушують травлення) тварин, знижують ефективність роботи, спричиняють несправності технологічного обладнання.

Очищення кормів полягає  у відокремленні та видаленні з них сторонніх включень. Допустимий ступінь забруднення залежить від виду кормів, а також характеру включень та їх можливих наслідків. Так домішки землі не повинні перевищувати 1...2 %, піску - 0,3...1 %, металеві домішки розміром до 2 мм з незагостреними краями - 30 мг на 1 кг корму, насіння отруйних трав - 0,25%.

Сторонні домішки можна відокремлювати від корму за принципом сухого очищення та миття. Ряд варіантів сухого очищення за допомогою решітних пристроїв, трієрів у потоці повітря та деякі інші використовуються для забезпечення післязбиральної обробки продукції і вивчаються в курсі «Сільськогосподарські машини».

Очищення у процесі кормоприготування сухих кормових компонентів від    феромагнітних домішок здійснюється за допомогою магнітних сепараторів, від немагнітних мінеральних та деяких інших включень - на інерційних каменевідокремлювачах, коренебульбоплодів - у спеціальних машинах-мийках.

Магнітні сепаратори оснащено постійними чи електричними магнітами. При проходженні тонкого шару оброблюваного матеріалу в магнітному полі магнітні домішки затримуються на поверхні магніту. Блоки постійних магнітів відзначаються простотою конструкції та обслуговування, їх можна встановлювати в технологічних лініях кормоприготування як самостійне обладнання (магнітні колонки) або у складі інших машин (наприклад, під похилим розвантажувальним лотком бункера, над чи під транспортером) на шляху переміщення шару оброблюваного корму.

На великих комбікормових підприємствах знайшли застосування електромагнітні сепаратори, які характеризуються більшою потужністю магнітного поля. Конструктивно вони бувають барабанного типу, стрічкові, вібролоткові тощо.

Недоліком магнітних сепараторів є те, що вони відокремлюють лише металомагнітні домішки і потребують ручного видалення цих домішок.

Каменевідокремлювачі застосовують для очищення кормів від мінеральних та деяких інших домішок, які за розміром близькі до розмірів кормових часток, але відрізняються від них питомою вагою.

            Дія такого обладнання ґрунтується на принципі різниці сил інерції та гравітації. Конструктивно ці пристрої можуть бути у вигляді транспортера-кидалки, гладенького валка або валка-щитки, ванни з водою (при очищенні коренебульбоплодів). Каміння та інші важкі домішки осідають на дно, легкі частки (стебла, листя тощо) плавають зверху ванни, а коренебульбоплоди знаходяться в підвішеному стані і забираються на подальшу обробку із середніх шарів води.