2.5.5 Класифікація змішувачів

 

Змішувачі поділяються за призначенням (рис. 2.48):

-         універсальні – для любих кормових сумішок;

-         спеціальні – тільки для певного виду сумішок.

По принципу дії:

-         порційні;

-         безперервні.

Порційні змішувачі найпоширеніші. У них послідовно виконуються такі операції: завантаження, змішування, вивантаження. З такої організації процесу випливає одна суттєва технологічна перевага – можливість застосування вагового дозування, яке дозволяє готувати кормові сумішки з мінімальним відхиленням компонентів і автоматизувати формування сумішки за рецептом.

У безперервних змішувачах всі три операції здійснюються одночасно. Це порівняно з порційними для одних і тих же габаритів забезпечує більш високу продуктивність, але висуває більш жорсткі вимоги до величини і рівномірності дозування вихідних компонентів.

По способу змішування:

-         примусової дії;

-         вільної дії;

-         змішаної дії.

Вільної – це змішування під дією сили тяжіння, відцентрової сили, гравітаційної, сили повітря.

Примусової дії бувають за конструкцією робочих органів – шнекові, лопатеві, барабанні, вібраційні, комбіновані. Для змішування рідких кормів - циркуляційні, пневматичні, механічні пристрої (лопатеві, пропелерні, турбінні, планетарні).

klasif._zm_shuvach_v.png

 

Рис. 2.48. Класифікація змішувачів

 

 

Лопатеві змішувачі (рис. 2.49 г,д; 2.50) призначено для змішування всіх видів кормів. У процесі роботи компоненти кормів безперервно завантажуються в змішувач, де піддаються інтенсивній дії лопатей, що обертаються, які розміщено за гвинтовою лінією. При цьому шари корму отримують різні колові швидкості, пересипаються один відносно одного, поступово просуваючись до вивантажувального отвору.

Ваш браузер не поддерживает JWPlayer

 

shemi_zm_shuvach_v.png

а, б-шнекові горизонтальні безперервної дії; в - шнековий вертикальний періодичної дії; г, д - лопатеві періодичної дії;   е - барабанний періодичної дії; ж пропелерний

 

Рис. 2.49. Схеми змішувачів кормів

 

 

 

zm_shuvach__ports.____bezper.png

 

Рис. 2.50. Схема лопатевого змішувача безперервної (а)  і порційної (б) дій:

1 – завантажувальних бункер, 2 – вал з лопатями, 3 – вивантажувальний отвір, 4 – вивантажувальний шнек.

 

Конструкція робочих органів змішувачів  залежить від фізико-механічних і технологічних властивостей змішуваних компонентів. Наприклад, для приготування комбікорму із сухих зернових компонентів на валу встановлюють через рівні відстані суцільну широку стрічку і радіальні лопаті (рис. 2.51, 6,7,8). Для змішування запарених м’ятих бульбоплодів із сухими концентрованими кормами і рідкими добавками збільшують кількість лопатей і, відповідно, зменшують поверхню суцільної гвинтової стрічки.

tipi_m_shalok.png

1,2,3- шнекові; 4, 5 - лопатеві; 6, 7, 8 - стрічкові; 9, 10, 11, 12 - турбінні; 13, 14, 15, 16-пропелерні

 

Рис. 2.51. Типи мішалок

 

Для раціональнішого перемішування кормових матеріалів застосовують двовальні гвинтові стрічкові змішувачі. Серед них з універсальності і можливості керування процесом змішування, виділяється бітерно-гвинтовий. Особливістю його є наявність робочих органів двох типів – суцільного гвинта і лопатевого бітера, які обертаються в одному напрямку, причому зони їх обертання не перетинаються. Наявність окремого привода створює передумови для встановлення найбільш раціональних режимів роботи змішувача залежно від складу і фізико-механічних властивостей вихідних компонентів.

Для змішування компонентів з великою питомою вагою стеблових кормів використовують тривальний шнековий змішувач. Це металевий бункер, який звужується донизу, із встановленими у ньому трьома шнеками (один внизу і два зверху). Нижній шнек подає кормову масу до середини бункера і витискує її вгору, два верхніх транспортують всю масу від середини до стінок бункера, де вона знову потрапляє під крайні витки нижнього шнека. Таким чином, створюються два контури змішування, які рухаються один назустріч одному, перерозподіляючись у місці контакту.

Такий тип змішувачів добре працює при змішуванні подрібненої соломи із силосом, жомом і кормовими добавками. Встановлено, що збільшення в суміші частки соломи і довжини частинок призводить до зростання показника нерівномірності, вимагає тривалішого перемішування компонентів для досягнення необхідної якості.

Барабанні змішувачі (див. рис. 2.49, е) призначені для змішування сипких кормів. У варіанті періодичної дії барабанний змішувач – це закритий з торців горизонтальний циліндр, що обертається на опорних роликах або на валу. Вихідні компоненти завантажують через верхній люк, що закривається. У процесі обертання сила тертя корму по поверхні барабана захоплює нижній шар і піднімає його на деяку висоту. Звідси піднятий корм падає вниз і знову підхоплюється барабаном. Таке багаторазове перекидання забезпечує необхідну рівномірність змішування.

Для вивантаження готової суміші в деяких змішувачах передбачено шнек із жолобом, в інших це здійснюється через завантажувальний люк із засувкою у торцевій стінці.

У барабанних змішувачах безперервної дії компоненти корму безперервно завантажуються в один з відкритих торців барабана, переміщуються в ньому і поступово просуваються до протилежного кінця. Для регулювання ступеня змішування можна змінювати кут нахилу лопатей або всього барабана.

Пропелерні змішувачі (див. рис. 2.51, 13,14,15,16) придатні тільки для переміщування рідин. Вони характеризуються простотою конструкції, компактністю, невеликою питомою витратою енергії та інтенсивністю перемішування.

 

Конструкція робочого органу змішувачів залежить від фізико-механічних і технологічних властивостей змішувальних компонентів. Наприклад, для приготування комбікорму із сухих зернових компонентів на валу встановлюють через рівні відстані суцільну широку стрічку і радіальні лопаті. Для змішування ж запарених м’ятих бульбоплодів із сухими концкормами і рідкими добавками збільшують кількість лопатей і відповідно зменшують поверхню суцільної гвинтової стрічки. Для змішування компонентів з великою питомою вагою стеблових кормів – застосовують трьохвальний шнековий змішувач. Барабанні – для сипких кормів.