5.6 Пересувні засоби для роздавання кормів свиням

 

Кормороздавач універсальний тракторний КУТ-3А (рис. 5.12) призначений для доставки і роздавання вологих або напіврідких сумішок із подрібнених, відповідно до зоотехнічних вимог, концентрованих та соковитих кормів для свиней. Може використовуватись також як змішувач кормів з подальшим їх транспортуванням і роздаванням. У цьому випадку завантаження бункера не повинно перевищувати 2/3 його корисної місткості. Агрегатують кормороздавач з тракторами класу 1,4. Привод робочих органів здійснюється від ВВП трактора.

Кормороздавач – це одновісний причіп, на якому змонтовано бункер 6. Всередині бункера знаходиться ланцюгово-скребковий транспортер 8, призначений для змішування і розвантаження кормів.

kut-3.png

1 – рама; 2 – карданний вал; 3 – вивантажувальний шнек; 4 – вивантажувальне вікно; 5 – заслінка; 6 – бункер; 7 – ведуча зірочка; 8 – ланцюгово-скребковий транспортер; 9 – поворотна зірочка; 10 – натяжний пристрій; 11 – боковий люк; 12 – задній люк; 14 – лотік

Рис. 5.13. Конструктивно-функціональна схема  кормороздавача КУТ-3А

 

Бункер зварної конструкції виготовлений з листової сталі. Передня стінка з вивантажувальним вікном нахилена під кутом 60º. Всередині бункера на похилій поверхні розміщені напрямні для ланцюга скребкового транспортера. Останній складається з двох паралельних замкнутих контурів роликових ланцюгів, до яких прикріплені скребки. Вивантажувальний шнек 3 розміщений нижче вивантажувального вікна 4. До кожуха шнека шарнірно кріпиться лотік 14 і гідроциліндр. Для перекривання вивантажувального вікна у верхній частині передньої стінки кузова розміщена засувка 5, керування якою здійснюється важелем.

У правій боковині кузова є експлуатаційно-завантажувальний люк 11, через який надається можливість проводити огляд, обслуговування та ремонт вузлів, розміщених всередині кузова, а також завантаження його вручну. Для механізованого завантаження кормів зверху кузова виготовлене вікно. Для зливання води та видалення залишків корму з кузова, а також для проведення інших операцій обслуговування кормороздавача служить експлуатаційний люк 12, розміщений внизу задньої частини кузова.

У передній частині рами кормороздавача розміщений механізм приводу, який складається із шарнірної передачі 2, проміжного вала, запобіжної муфти, конічного редуктора та приводних ланцюгів.

Перед пуском роздавача в експлуатацію необхідно: перевірити стан кріплення усіх механізмів та вузлів; перевірити тиск повітря у шинах коліс і у разі потреби довести його до 0,3 МПа; з’єднати карданну передачу з ВВП трактора; приєднати шланги гідроприводу через розривні муфти до розподільника трактора; плавно ввімкнути ВВП трактора; випробувати кормороздавач без навантаження.

Завантаження роздавача здійснюється завантажувальними засобами через верхнє вікно кузова. При завантаженні сипких кормів необхідно періодично вмикати в роботу ланцюгово-скребковий транспортер.

При змішуванні кормів транспортером вивантажувальне вікно повинно бути закритим, а шнек роздавального пристрою – вимкненим. Тривалість змішування залежить від кількості та фізико-механічних властивостей складових компонентів корму. В середньому період змішування кормів становить 6…10 хв.

Під’їхавши до годівниці, тракторист відкриває засувку вікна роздавального пристрою на відповідну норму видачі корму, гідроприводом встановлює у робоче положення лотік над годівницею, вмикає ВВП і, переміщуючись вздовж кормового проїзду з необхідною швидкістю, починає роздавання кормів. При роздаванні вмикається шнек роздавача, корм скребками транспортера направляється у вивантажувальну коробку, а далі шнеком спрямовується по лотку у годівницю.

Якщо годівниці розташовані з обох боків кормового проїзду, необхідно заїхати у тваринницьке приміщення з протилежного боку і аналогічно здійснити роздавання корму.

При транспортуванні кормороздавача лоток встановлюють у транспортне положення.

 

До групи координатних належать електрифіковані кормороздавачі, довжина пересування яких обмежується довжиною рейкового шляху та кабелю живлення. Застосовують їх на свинарських фермах. Якщо рейки прокладені вздовж кормового проїзду свинарника, то завантаження роздавачів кормами здійснюється у тамбурі завантажувальними мобільними або стаціонарними засобами. При зблокованому розміщенні свинарника і кормоприготувального цеху завантаження кормороздавачів може здійснюватися з вивантажувального транспортера кормоцеху.

Спеціальні координатні кормороздавачі призначені для роздавання (КЭС-1,7), або перемішування і роздавання (КС-1,5, РС-5А) кормосумішей у годівниці дорослому поголів’ю свиней, а універсальні роздавачі (КСП-0,8), крім того, – для роздавання сухих і рідких кормів поросятам. При цьому роздавання кормів може здійснюватися на один або одночасно на обидва боки.

Роздавач-змішувач РС-5А (рис. 5.14) призначений для приготування напіврідких сумішок вологістю більше 65% і роздавання їх у групові годівниці, які розміщені по обидва боки кормового проходу. Використовується у свинарниках-маточниках, приміщеннях для вирощування та відгодівлі свиней.

На рамі рейкового візка горизонтально розташований циліндричний бункер 1, оснащений мішалкою 2 і горловиною для завантаження корму. В його нижній частині знаходяться два отвори з патрубками, до яких прикріплені розвантажувальні шнеки 12. Місця приєднання горловини до шнеків перекриваються шиберами 15, які керуються важелями, розміщеними з правої та лівої сторони сидіння оператора.

rs-5a.png

 

1 - бункер, 2 - мішалка, 3 - електропульт, 4 - черв’ячний редуктор,       5, 6, 7, 8 - важелі управління. 9 - кронштейн, 10 - конічний редуктор,     11 - електродвигун, 12 - розвантажувальний шнек, 13 - ведуча пара,     14 - холоста пара, 15 - шибер.

Рис. 5.14. Роздавач-змішувач кормів РС-5А

 

Всередині бункера 1 на двох опорах встановлена мішалка 2 з лопатями, які розміщені по гвинтовій лінії. Лопаті на одному кінці мішалки мають правий захід (праву навивку), на другому – лівий. Обертаючись, вони переміщують кормосуміш та одночасно переміщують їх в зону розвантажувальних шнеків. Для очищення торцевих стінок бункера від кормосуміші крайні лопаті оснащені скребками.

Рух роздавача та робота всіх механізмів здійснюється від одного електропривода. Від нього обертання через черв’ячний редуктор передається на мішалку та конічний редуктор, а з вихідного вала останнього – на розвантажувальні шнеки та ведучу колісну пару за допомогою ланцюгової передачі.

Для вмикання в роботу робочих органів на валах мішалки, конічного редуктора, ведучої колісної пари передбачені запобіжні муфти, які вмикаються і вимикаються важелями керування з місця сидіння оператора.

Для зупинки роздавача передбачається гальмо, яке розміщене на осі ведучої колісної пари.

При підготовці роздавача-змішувача до роботи необхідно перевірити кріплення усіх вузлів, натягнення ланцюгів, роботу гальмового пристрою і шиберних засувок, опір ізоляції електродвигунів та наявність мастила в редукторах.

При завантаженні бункера готовою кормовою сумішшю вологість її повинна становити 65…80%. При цьому кормороздавач перемішує суміш для запобігання її розшаровування з подальшим роздаванням у годівниці.

При необхідності приготування кормової суміші безпосередньо в бункері змішувача, слід завантажувати в нього спочатку рідкі компоненти суміші.

Після закінчення перемішування послідовно вмикаються приводи руху роздавача і вивантажувальних шнеків, а засувки за допомогою важелів відкриваються на необхідну норму видачі. Рухаючись вздовж годівниць, кормороздавач здійснює роздавання кормів.

Після закінчення роздавання корму у годівниці перекривають засувками горловини вивантажувальних вікон, вимикають мішалку та роздавальні шнеки і повертають роздавач у вихідне положення.

Кормороздавач для свиноматок і поросят КСП-0,8 (рис. 5.15) використовується для приготування та нормованого дозованого роздавання в індивідуальні та групові годівниці вологих кормових сумішей свиноматкам, а також молочних відвійок, комбікормів і інших сухих підкормок – поросятам-сисунам.

Кормороздавач КСП-0,8 – електрифікований, на рейковому ходу. Це двовісний візок 9 на чотирьох колесах (двоє з яких приводні), на якому змонтовані бункер із змішувачем 1 для приготування кормових сумішок та їх дозованої видачі та два бункера 2 сухих кормів для поросят.

У бункері-змішувачі 1 розміщені змішувальні пристрої у вигляді мішалки 3 та двох нахилених вивантажувальних шнеків 5, закріплених під бункером. Корм із бункера-змішувача у вивантажувальний шнек надходить крізь вікно з шиберним пристроєм 6, за допомогою якого воно перекривається під час завантаження кормів у бункер та їх перемішування. Всередині бункерів сухих кормів розміщені шнеки-живильники 4, змонтовані співвісно з валом мішалки 3. Вони приводяться в рух шляхом вмикання кулачкових муфт 13.

ksp-0_8.png

1 – бункер-змішувач; 2 – бункер сухих кормів; 3 – мішалка; 4 – шнек-живильник; 5 – вивантажувальний шнек; 6 – шибер; 7, 8, 10 – електроприводи; 9 – ходовий візок; 11 – ланцюгова передача;             12 – лоток; 13 – кулачкова муфта

Рис. 5.16. Кормороздавач КСП-0,8

 

Вивантажувальні вікна шнеків-живильників 5 еластичними рукавами з’єднані з вікнами вивантажувальних шнеків. Для роздавання молочних відвійок на кормороздавачі передбачені дві фляги, які мають зливні пристрої.

На ходовому візку змонтовані електроприводи: реверсивний 7 – для переміщення візка, а також вивантажувальних шнеків 8 та мішалки 10.

Перед роздаванням кормів оператор включає мішалку, встановлює реле часу на відповідну норму видачі, переводить тумблер на одно- або двобічне роздавання і включає привод візка. При цьому роздавання кормів здійснюється в автоматичному режимі. Керувати кормороздавачем можна також і в ручному режимі.

Всередині приміщення кормороздавач переміщується по рейках, з обох боків яких розміщені станки для свиноматок і поросят з індивідуальними або груповими годівницями.

Змішувач-роздавач кормів КС-1,5 (рис. 5.17) застосовують на репродукторних та відгодівельних свинарських фермах. При відсутності на фермі кормоцеху змішувач-роздавач кормів може використовуватися для приготування і роздавання вологих мішанок напіврідких та сухих кормів. Змішувач-роздавач складається із ходової частини з опорними котками 8, бункера 1, вертикального 3 та двох вивантажувальних 7 шнеків, розрівнювача 2, лопатевої мішалки 4, засувок 6, розподільної коробки та електрообладнання.

ks-1_5.png

1 – бункер; 2 – розрівнювач; 3 – вертикальний шнек; 4 – мішалка лопатева; 5 – камера; 6 – шиберна засувка; 7 – вивантажувальний шнек; 8 – опорний каток

Рис. 5.17. Конструктивно-технологічна схема змішувача-роздавача кормів КС-1,5

 

Керування роздавачем здійснюють за допомогою кнопкових командних постів, а живлення електроенергією – за допомогою електричного кабелю, який укладають в спеціальний жолоб, розміщений вздовж усієї довжини кормового проїзду.

Ходова частина являє собою самохідний візок з електричним приводом і складається із рами, ведучої і веденої колісних пар, мотор-редуктора, ланцюгової передачі, стрічкового гальма, пристрою для автоматичної зупинки роздавача.

Бункер місткістю 2 м3 має в днищі вивантажувальні вікна, які перекриваються засувками. У бункері змонтовані шнекова і лопатева мішалки, а до його днища прикріплені вивантажувальні шнеки і розподільна коробка. На верхній частині вала шнека встановлений розрівнювач, призначений для рівномірного розподілення корму по периметру бункера.

Привод мішалки здійснюється від мотор-редуктора через розподільну коробку. Кожен з двох вивантажувальних шнеків складається з корпусу, гвинтової металевої стрічки, привода, дозуючого пристрою та опор. Привод шнека здійснюється від електродвигуна через клинопасову передачу, яку натягують спеціальним гвинтом.

Дозувальний пристрій складається із засувки і спеціального ущільнення. Засувку в напрямних переміщують штурвалом через шестерню та зубчасту рейку. Величина відкривання засувки визначається вказівною стрілкою.

Робочий процес роздавача здійснюється таким чином. Перед початком роботи закривають вивантажувальні вікна, вмикають привод мішалки, завантажують бункер кормом і роздавач пересувається до годівниць. Потім відкривають засувки на задану норму видачі, вмикають вивантажувальний шнек і роздають корми. Після видачі кормів роздавач повертають у вихідне положення. Норму видачі корму регулюють величиною відкриття засувки.

 

Технічні характеристики мобільних та координатних кормороздавачів приводяться в таблиці 5.2.

 

Таблиця 5.2 - Технічні характеристики кормороздавачів

 

Показник

Марка кормороздавача

КУТ-3А

КС-1,5

РС-5А

КСП-0,8

  Місткість бункера, м3

  Подача, т/год.:

      при змішуванні

      при роздаванні -

          сухого корму

          вологого корму

  Швидкість переміщення при роздаванні, м/с

  Кількість електродвигунів, шт.

  Встановлена потужність, кВт

  Габаритні розміри, мм:

      довжина

      ширина

      висота

  Маса, кг

  Ширина колії, мм

  Обслуговуючий персонал, люд.

3,0

 

18

 

22

54

 

0,87…1,3

 

-

 

-

 

4330

2650

2080

1680

-

 

1

2,0

 

4,8

 

48,8

30,14

 

0,33…0,52

 

4

 

7,75

 

2500

1730

1850

1000

750

 

1

0,77

 

1,8

 

-

25,5

 

0,47

 

1

 

3,0

 

3315

1675

1120

650

618

 

1

0,87

 

4,5

 

 

до 4

 

0,30

 

2

 

5,5

 

1850

2850

2000

618

750

 

1