6.5 Агрегат К6-АТИМ-2

 

До пуску агрегат підготовляють у такий спосіб. Спочатку перевіряють відсутність сторонніх предметів у діжі накопичувача й місильної машини, потім видаляють антикорозійне покриття й провадять санітарну обробку, для чого промивають гарячою водою порожнину діжі й шнеки місильної машини й накопичувача.

Перед початком роботи агрегату спочатку від'єднують фаршепровід, відвертають гайки кріплення ковпака й ножа (гайки регулювання зазору між ножем і ґратами), знімають ковпак, ніж і ґрати; перевіряють напрямок обертання вала електродвигуна, який повинен обертатися проти годинникової стрілки, якщо дивитися на подрібнювач зверху, промивають гарячою водою всі зняті деталі й робочу камеру. Потім збирають місильну машину у зворотному порядку за допомогою регулювальних гайок (установлений оптимальний зазор між ножем і ґратами 0,05...0,06 мм).

Роботу агрегату перевіряють на холостому ходу.

Періодично (1...2 рази на місяць) знімають розвантажувальний диск і промивають лабіринтові ущільнення (вода не повинна попадати на підшипник електродвигуна), а потім змазують їх не солоним тваринним жиром.

У процесі експлуатації агрегату при зрушеній убік редуктора кришці місильної машини, його діжа завантажується м'ясом, попередньо здрібненим на вовчку через решітки з отворами діаметром 3 мм, з компонентами (вода, сіль, спеції й т.п.). Після цього закривають кришку місильної машини й включають її для процесу змішування.

У діжу місильної машини завантажують 100 кг суміші. Після змішування (3...5 хв.) піднімається упорна пластина заслінки вивантажувального люка, і продукт обертовим шнеком перевантажується в діжу накопичувача. Якщо продукт зі змішувача не перевантажується в діжу накопичувача (при відкритій заслінці), то необхідно зупинити змішувач і надати шнекам зворотне обертання, користуючись рукояткою реверсу. Напрямок обертання шнеків змішувача змінюють тільки після його повної зупинки.

По закінченню вивантаження продукту із діжі змішувача його можна знову завантажувати, попередньо закривши заслінкою розвантажувальний люк.

При завантаженій діжі накопичувача насос і подрібнювач включають одночасно або послідовно з інтервалом 3...5 с.

Під розвантажувальним лотком подрібнювача встановлюють ємність (візок).

Після того як почне виходити продукт із лотка, регулюють продуктивність насоса, плавно збільшуючи подачу фаршу в подрібнювач доти поки  подрібнювач виробить дозу в 100 кг за 2,0...2,5 хв., що відповідає продуктивності 3000 кг/год. Слід мати на увазі, що насос може подати до 5000 кг/год., що перевантажить агрегат і виведе його з ладу.

Надмірне нагрівання електродвигуна агрегату може відбутися не тільки від великої подачі фаршу насосом, але й від затуплення ножів, збільшення зазору між ножем і сіткою.