4.4 Обладнання для обробки кишок

 

Перед початком роботи вальців В-150 слід зробити змащення підшипників і ланцюгової передачі (мастило ЦИАТИМ-203); перевірити наявність мастила ІС-20 (веретенне-3) у редукторі; випробувати вальці на холостому ходу.

Для роботи на вальці пускають воду, а потім включають електродвигун.

По закінченню роботи ретельно промивають вальці гарячою водою й протирають.

Перед початком роботи шлямовочної машини перевіряють правильність натягу клинового ременя (одна галузь повинна прогинатися на 15...20 мм під вантажем масою 5кг), легкість обертання машини, наявність зазорів між валами й дошкою, між валами й між валом і ексцентричним валиком, між зовнішньою крайкою шкребків на шлямовочних валиках і правильність напрямку обертання органів машини; змазують зуби шестірень і роликовий ланцюг підігрітим солідолом; шприцюють усі маслянки солідолом до видавлювання старого змащення; провертають машину на холостому ходу протягом 15...20 хв., перевіряють на дотик (тильною стороною долоні) нагрівання підшипників. Потім пускають машину.

води, очищаючи барабан усередині й зовні.

image067.gif

Рисунок 4.4.1- Фото механізована лінія для очищення яловичої череви 

image069.gif

Рисунок 4.4.2 - Фото машина для віджиму і шлямування череви

 

При експлуатації необхідно стежити, щоб при намотуванні кишок або оболонок на вали їх зривали гачком; усі маслянки були заповнені до видавлювання старого змащення; зуби шестірень і роликовий ланцюг були змазаний підігрітим солідолом не рідше 1...2 рази в тиждень.

По закінченню роботи машину ретельно промивають гарячою водою. Усі деталі притискного механізму протирають насухо й змазують солідолом.

Рівень масла в редукторі перевіряють спочатку через 500 годин, а потім через кожні 1000 годин. Редуктор заливають новим маслом до рівня контрольної пробки через 1 рік роботи машини.

Шарикопідшипники коробки робочих валиків змазують змащенням УТВ два рази на місяць.

Перед пуском поточно-механізованої лінії для обробки кишок у роботу перевіряють систему змащення окремих машин і наявність змащення на тертьових поверхнях і в редукторах; затягування нарізних сполучень; легкість обертання валів машин; рівномірність прилягання валів машин по всій площині (рівномірність зазорів по всій довжині валів); наявність води в комунікаціях і можливість регулювання температури подаваної води в потрібних межах за допомогою вентилів; чищення отворів живильних трубок.

Потім натисканням пускових кнопок приводять у рух послідовно всі машини, що входять до складу лінії.

Відкривають вентилі, що живлять машини водою, і, регулюючи, доводять температуру води до 35...40 °С.

При експлуатації лінії необхідно стежити за своєчасним і правильним змащенням  усіх тертьових частин і механізмів; підтримувати достатній напір води в системі зрошення робочих валиків щоб уникнути випадків намотування кишок на вал; утримувати лінію в чистоті.

Після кожної робочої зміни роблять санітарну обробку (мийку) лінії, усі маслянки очищають від старого змащення й заправляють новим.

Роликові ланцюги змазують солідолом 1...2 рази в тиждень.