5.3 Вакуумні горизонтальні казани

 

Перед початком роботи казана необхідно редуктор промити гасом і залити машинним маслом СУ. У підшипники мішалки закласти консистентне змащення; перевірити затягування всіх болтових з'єднань, стан шплінтів, наявність прокладок і правильність укладання сальникового ущільнення вала мішалки; користуючись торцевим ключем, підтягти болти кріплення лопатей мішалки; прокрутити мішалку обертанням за швидкохідну муфту (обертання повинне проводитися легко, без заїдання й шуму).

Рівень мастила в редукторі повинен перебувати між двома рисками на оглядовому віконці. На муфти привода необхідно надягти огородження й підключити електроживлення. Після цього "поштовхом" кілька раз прокрутити мішалку.

При відсутності ударів і невиробничого шуму включають мішалку для роботи на холостому ходу. Обкатування на холостому ходу роблять протягом декількох хвилин, з реверсуванням обертання.

Виключають мішалку, обертаючи від руки за пружну муфту, перевіряють роботу механізму випуску жиру. Після цього включають електродвигун механізму випуску жиру й переконуються у відсутності ударів і нагрівання підшипників редуктора й електродвигуна.

У випадку нормальної роботи казана на холостому ходу його ставлять під навантаження.

Перед налагодженням блокувального пристрою в бачок з електроконтактом покажчика тиску заливають трансформаторне масло до певного рівня. Потім роблять випробування роботи блокувального пристрою від пульта керування під навантаженням.

У процесі експлуатації стежать за тим, щоб отвір у кільці блокувального пристрою перебував проти фіксатора електромагніту.

Горловини відкривають тільки після того, як тиск у корпусі казана повністю зрівнявся з атмосферним. У цьому переконуються в результаті загасання сигнальної лампочки при спрацьовуванні блокувального пристрою; за показниками мановакуумметра; по відкриванню кранів на кришці завантажувальної горловини й передній стінці казана, отвори яких прочищають спеціальним шомполом. При цьому апаратник повинен перебувати збоку від крана, щоб випадковий викид з казана не потрапив на нього.

Спочатку жир зливають через кран на передній стінці казана, а коли рівень жиру в казані опуститься нижче зливального патрубка, через патрубок механізму випуску жиру.

Забороняється працювати з несправним блокувальним пристроєм і перевищувати максимальне значення тиску в сорочці й корпусі казана.