6.1 Гній та його властивості

 

Побічним продуктом при виробництві продукції тваринництва є гній і послід, які є цінним органічним добривом.

Гній – це складна полідисперсна система, яка включає тверду, рідку і газоподібну речовини. Основною характеристикою є його вологість. Остання залежить від вологості екскрементів, значення якої для різних груп й видів тварин така (первинна):

 - ВРХ - 86...87 %

 - свині - 87...88 %;

 - вівці – 74...75 %;

 - коні – 77...79 %.

На вологість також мають вплив вид і кількість вносимої підстілки, а головне – прийнята система утримання тварин.

Гній і послід при внесенні їх у грунт підвищують родючість останнього і сприяють накопиченню у ньому органічної речовини (гумусу). Використання гною як добрива поєднує такі дві галузі сільськогосподарського виробництва як рослинництво і тваринництво в єдину біологічну замкнуту систему (рис. 6.1).

b_olog._sistema.png 

 

 Рис. 6.1.  Біологічна система аграрного виробництва

 

Оскільки елементи системи з’єднані послідовно, то випливає наслідок, що нормальне функціонування системи може обмежувати найменш пропускноздатна ланка системи. Звідси видно яке важливе значення має виробництво і раціональне використання гною. Якщо з таких міркувань підійти до виробництва продукції сільського господарства, то хтозна чи можна назвати гній побічним продуктом виробництва. Це також основний продукт виробництва. Очевидно, що проблема раціонального використання гною як органічного добрива для створення власної кормової бази (отримання необхідної кількості дешевих повноцінних кормів) має виключно важливе народногосподарське значення.

Окрім того, що гній є високоякісним органічним добривом він ще є джерелом значної кількості енергії.

Приклад:

За деякими підрахунками, гасіння 1 кг сухих екскрементів ВРХ дає 18-19 МДж енергії. Такий енергетичний еквівалент має сухий гній свиней. Енергія, яка отримується з 1 кг сухого посліду складає 14-16 МДж. Для порівняння можна відмітити, що при палінні 1 кг дизельного пального утворюється 41-45 МДж, 1 кг високоякісного вугля – 30-35 МДж, а 1 кг дров – 14-19 МДж.

Якщо розглянути вихід продукції тваринництва у порівняних даних, то слід відмітити, що при виробництві 1 кг  молока кількість гною складає до 5 кг, 1 кг свинини – 20 кг, 1 кг яловичини – 25 кг.

Спеціалісти Бангладеш твердять, що гною від 4-х корів достатньо для того, щоб дати енергію середній сільській родині – і для опалення і для господарських потреб.

Але гній є продуктом, який негативно впливає на мікроклімат тваринницького приміщення, може спричинити загрозу забруднення навколишнього середовища і може бути носієм інфекційних захворювань. Тому в технології  виробництва продукції тваринництва передбачено операції прибирання гною в приміщеннях і видалення за їх межі з наступною обробкою гною, яку  спрямовано на знешкодження шкідливих мікроорганізмів і насіння бур’янів.

Залежно від виду тварин, способу утримання та наявності грубих кормів і інших простих матеріалів (торф, дерев’яна тирса і стружка) одержують твердий, а в інших випадках – рідкий гній. В основному він різниться вологістю. Твердий (вологість до 60%), безпідстилковий напіврідкий – 86...90 %, безпідстилковий рідкий – 95...96 % (вміст поживних речовин в 2...3 рази менший, ніж в напіврідкому гної).

Раціональне використання гною і посліду потребують вирішення най головнішої задачі – охорони навколишнього середовища!