4.2 Обладнання для охолодження молока

 

Однією з найважливіших особливостей свіжовидоєного молока є його спроможність стримувати розмноження бактерій протягом перших двох годин. Цей час називають бактерицидною фазою, тривалість якої зростає, якщо відразу ж після доїння молоко охолодити. У літню спеку при довгих перевезеннях молоко охолоджують до 2 °С, а взимку — до 8 °С.

Існує багато способів охолодження молока на тваринницьких фермах. Всі вони мають загальні особливості і діляться на три основні категорії: охолодження при постійній температурі зовнішнього середовища, при змінній температурі зовнішнього середовища та протитечійне охолодження.

У спрощеному вигляді в господарствах охолоджують молоко у флягах шляхом занурення його на певний час у басейн з холодною проточною або непроточною водою. Інколи для зниження температури води в такі басейни додають лід.

Більш досконалий спосіб — це охолодження молока або вершків за допомогою спеціальних охолодників. З цією метою використовують зрошувальні протитечійні охолодники, пластинчасті охолодники, танки-охолодники молока.

Вимоги до охолодників:

-          універсальність у можливості охолодження молочних продуктів, які мають різні фізико-механічні властивості;

-          виконання заходів проти бактеріального забруднення продукту під час охолодження;

-          задовільне миття та дезінфекція робочих органів охолодника після закінчення роботи;

-          захист продукту від випаровування.

Охолодники можна розділити за такими основними ознаками:

-          за характером стикання з оточувальним повітрям: відкриті зрошувальні (рис. 4.2) і закриті проточні;

-          за виглядом робочої поверхні: трубчасті і пластинчасті;

-          за кількістю секцій: одно- і багатосекційні;

-          за конструкцією: одно- і багаторядні.

zrosh._oholodnik.png

1 - розподільний пристрій; 2 - поверхня (апарат) теплообміну; 3 - збірник

Рис. 4.2. Схема роботи охолодника зрошувального типу:

На рис. 4.2 зображено схему роботи зрошувального охолодника, відповідно до якої тепле молоко подається у верхній жолоб 1, звідти самопливом пере­міщується по обох боках охолоджувальної поверхні 2 у нижній жолоб 3. У цьому випадку застосовується протитечійний принцип. Молоко стікає зверху до низу, а охолоджувальна вода навпаки переміщується знизу до верху.

 

Танк-охолодник ТО-2А призначений для охолодження та зберігання молока. Він складається (рис. 4.3) з кришки 2 із заливною горловиною 1,  корпусу з зовнішнім кожухом 12, молочної цистерни 13, мішалки 4 з електроприводом, молочного крана 10. Молочна цистерна танка омивається холодною водою або іншим холодоагентом, що подається в сорочку танка патрубком 7. Після цього вода відводиться з танка через патрубок 11.

to-2.png

 

1 – заливна горловина, 2 – кришка, 3 – термоконтактний давач, 4 – мішалка, 5 –кришка мірної лінійки,  6 – мірна лінійка, 7 – патрубок для подачі охолоджуючої рідини,   8 –  термоізоляція,  9 – водяна сорочка, 10 – молочний кран, 11 – патрубок для відводу охолоджуючої рідини, 12 –кожух

 

Рис. 4.3 – Структурна схема танка охолодника молока ТО-2А

 

Танк обладнаний мірною лінійкою  6 та термоконтактним давачем 3 температури молока.

Теплоізоляційний шар 8 зменшує теплообмін з навколишнім середовищем і сприяє збереженню заданої температури молока всередині цистерни.

 

Таблиця 4.1 - Технічна характеристика танка охолодника Т0-2А

Місткість, л

2000

Потужність, кВт      

2,4

Температура охолодженого молока, 0С      

4