3.8 Доїльний апарат АДУ-1

 

В останні роки замість доїльних апаратів тритактного ДА-3М “Волга” і двотактного ДА-2М “Майга” стали виготовляти уніфікований доїльний апарат АДУ-1, який має п’ять модифікацій (в таблиці 1 їх три). У цьому апараті збільшено об’єм камер колектора в 1,5 рази, діаметр молочних і повітряних патрубків (порівняно з ДА-2М); використовується  нова конструкція доїльного стакана із суцільною металевою гільзою з неіржавіючої сталі та суміщена з молочною трубкою дійкова гума; пульсатор не має регулювання частоти пульсацій. Це значно спрощує обслуговування апарата.        

Доїльний стакан АДУ-1 (рис. 3.13) має лише дві деталі: металеву гільзу з патрубком для повітряної трубки та дійкову гуму з молочною трубкою. У місці надівання на патрубок колектора молочна трубка має потовщення для збільшення міцності та строку служби. На молочні трубці перед дійковою гумою є три кільцевих буртика для періодичного, у міру спрацювання, натягування дійкової гуми.

d._stakan_adu-1.png

 

1 – гільза; 2 – дійкова гума з молочною трубкою

 

 

 

 Рис. 3.13 Доїльний стакан двотактного апарату АДУ-1

 

Доїльний стакан має дві камери: піддійкову – всередині дійкової гуми та міжстінкову – всередині гільзи навколо дійкової гуми.

Пульсатор АДУ-1 (рис. 3.14) – мембранного типу, з нерегульованою частотою пульсації. Він складається з корпуса, камери керування, гумового кільця, кришки, прокладки, клапана, обойми, мембрани, повітряного фільтра, гайок та кришок.

pulsator_adu-1_osn..png

ПП – повітряний патрубок, ПЗТ – патрубок змінного вакууму, ППТ – патрубок постійного вакууму, а, б – канали з’єднання камер, в – дросель, 1, 10, 12 – гайки, 2, 6 – прокладки, 3 – кришка, 4 – клапан, 5 – обойма, 7 – корпус, 8 – мембрана, 9 – гумове кільце, 11 – втулка, Iп – камера постійного вакууму, ІІп, ІVп – камери змінного вакууму, ІІІп – камера атмосферного тиску

Рис. 3.14. Пульсатор доїльного апарата  АДУ-1 (основне виконання)

Колектор АДУ-1 (рис. 3.15) складається з корпуса 3, до якого кріпиться скоба, прозорої камери 5 для збирання молока, клапана 6, гумової прокладки 4, шайби 7 і розподільника 2, що двома гвинтами 1 кріпиться до корпуса.

kolektor_adu-1_dvot..png

а – загальний вид, б – перетин; 1 - гвинт, 2 - розподільна камера, 3 - корпус, 4 - гумова прокладка,   5 - молочна камера, 6 - клапан, 7 - гумова шайба, 8 - патрубки молочні для з'єднання з піддійковими камерами доїльних стаканів, 9 - вхідний патрубок розподільної камери, з'єднується шлангом змінного вакууму з вихідним патрубком пульсатора, 10 - вихідні патрубки розподільної камери для з'єднання з міжстінними камерами доїльних стаканів, 11 - вихідний патрубок молочної камери,  Іп, ІІп - камери відповідно змінного і постійного вакууму

Рис. 3. 15 - Колектор доїльного апарату АДУ-1 (двотактний варіант)

 

Принцип роботи доїльного апарата АДУ-1 в двотактному виконанні наступний (рис. 3.16). При підключенні доїльного апарата до вакуум-проводу повітря відсмоктується з доїльного відра 8, молочного шланга 20, камери ІІк колектора(клапан колектора перед цим слід підняти) та піддійкових камер 15 доїльних стаканів. Одночасно повітря відсмоктується з камери Іп пульсатора. У камері ІVп пульсатора в цей час атмосферний тиск. Під дією різниці тисків над і під мембраною (у камері Іп – вакуум, а в камері ІVп – атмосферний тиск( вона прогнеться вгору і підніме клапан 4. При цьому камера ІІп роз’єднається з камерою ІІІп і з’єднається з камерою Іп. Тоді вакуумуються камера пульсатора, патрубок 24, повітряний шланг 10, розподільна камера ІVк  колектора, повітряні трубки 11, міжстінкові камери 14 доїльних стаканів. Отже, у піддійкових 15 і міжстінкових 14 камерах створюється вакуум. Дійкова гума стає прямою, за рахунок вакууму сфінктер дійки відкривається і розпочинається такт ссання. Під дією вакууму молоко відсмоктується з молочних цистерн дійок і по молочній трубці надходить у камеру колектора, а потім по шлангу 20 – у доїльне відро 8. Повітря крізь кільцеву щілину навколо стержня клапана 18 підсмоктується в камеру Ік і сприяє інтенсивному відведенню молока з колектора в доїльне відро.

Поступово повітря відсмоктується нерегульованим каналом 7 з камери керування ІVп пульсатора. В результаті цього тиск повітря на мембрану з боку камери ІVп зменшується і під дією атмосферного тиску з камери ІІІп клапан 4 опускається. При цьому він роз’єднує камери змінного вакууму ІІп та Іп і одночасно сполучає камеру ІІп з ІІІп атмосферного тиску. Повітря з камери ІІп пульсатора шлангом через розподільну камеру ІVк колектора потрапляє у міжстінкові камери доїльних стаканів. Оскільки в піддійковій камерах 15 підтримується вакуум, а в міжстінковій камері 14 утворюється атмосферний тиск, то під дією різниці тисків дійкова гума стискає дійку і закриває її сфінктер. Відбувається такт стискання: дійкова гума масажує дійки. Завдяки цьому прискорюється кровообіг в дійках і припуск молока в молочні цистерни. Одночасно повітря з камери ІІп пульсатора по каналу 7 надходить до камери керування ІVп. Площа клапана, що знаходиться під дією атмосферного тиску з боку камери ІІІп, значно менша за площу мембрани з боку камери ІVп, тому мембрана прогинається вверх. При цьому переміщується вгору і клапан пульсатора. Він знову роз’єднує камери ІІІп і ІІп, а камеру ІІп з’єднує з камерою Іп. Внаслідок цього в міжстінкових камерах стаканів знову створюється вакуум і починається новий цикл з такту ссання. Процес доїння повторюється.

 

adu-1_dvotak.png

 

а – такт ссання, б – такт стискання; Іп – камера постійного вакууму пульсатора, ІІп та ІVп – камери змінного вакууму пульсатора, ІІІп – камера постійного атмосферного тиску пульсатора, Ік – камера постійного вакууму колектора, ІVк – камера змінного вакууму колектора, 1 – гайка, 2 прокладка, 3 – кришка, 4 – клапан, 5 – обойма, 6 – мембрана, 7 – з’єднувальний клапан, 8 – доїльне відро, 9 – кришка, 10 – шланг змінного вакууму, 11 – трубка змінного вакууму, 12 – гільза стакана, 13 – вим’я, 14 – міжстінкова камера доїльного стакана, 15 – підбійкова камера,  16 – дійкова гума з конусом та молочною  трубкою, 17 – молочний патрубок, 18 – клапан, 19 – фіксатор клапана, 20 – молочний шланг, 21 – вакуумний шланг, 22 – трійник, 23, 24 – патрубки пульсатора, 25 – вакуум провід. 

Рис. 3.16 – Схема роботи уніфікованого доїльного апарата

 АДУ-1 двотактного виконання

Доїльний апарат АДУ-1 тритактного виконання відрізняється від попереднього варіанту складнішою будовою колектора (рис.3.17), конструкцію якого обладнано камерою атмосферного тиску К-3 для подачі його в піддійкову камеру при такті відпочинку.

kolektor_adu-1_trit.png

К-1 - камера постійного вакууму; К-2 – камера змінного вакууму (молочна); К-3 – камера атмосферного тиску; К-4 – камера змінного вакууму (розподільно-управляюча); а – загальний вид, б – деталі колектора; 1 – кран, 2 – кришка,  3 – шайба, 4 – мембрана, 5 – напрямне сідло, 6 – клапан, 7 – корпус, 8 – канал підсмоктування повітря.

                

Рис. 3.17 – Колектор тритактного виконання доїльного апарату   АДУ-1

 

Доїльний апарат МДФ 03 000 (різновид апарату АДУ- 1) (рис. 3.18) випускається для  автоматизованих доїльних установок УДА-8А "Тандем" і УДА-16 "Ялинка", має ті ж характеристики, що і основне виконання апарату АДУ- 1, і відрізняється від нього  наступним.

Пульсатор 1 марки АДУ 02.000-01 відрізняється від основного виконання конструкцією штуцера атмосферного повітря. Він гладкий, конусний, під'єднується до повітропроводу відфільтрованого чистого повітря доїльних установок "Тандем" або "Ялинка".

Колектор МДФ 03.030 (рис. 3.18, б) доїльного апарату використовується в комплекті з маніпулятором на автоматизованих доїльних установках, у зв'язку з чим зменшена його висота в порівнянні з основним виконанням колектора АДУ 03.000. Колектор МДФ 03.030 складається з пластмасового корпусу і гумової пробки-клапана 14. Корпус виготовлено у формі циліндра з чотирма патрубками для доїльних стаканів. Один кінець корпусу закритий пробкою-клапаном, інший є штуцером молочного шланга 3 для з'єднання колектора з молокопроводом. Між корпусом і пробкою-клапаном 14 є щілина 13 для підсосу атмосферного повітря в молочну камеру в тій же кількості, що і в основному виконанні колектора, тобто 0,3-0,6 м3/год.

mdf.png

 а - загальна схема; б - колектор; в - доїльний стакан; 1 - пульсатор; 2 - шланг змінного вакууму; 3 - молочний шланг; 4 - колектор; 5 - стопорний болт осі поперечного центрування колектора;    6 - вісь поперечного центрування підвісної частини доїльного апарату; 7 - вісь центрування стаканів у вертикальній площині; 8 - доїльний стакан; 9 - дійкова гума; 10 - трубка вакуумна; 11 - тримач підвісної частини апарату; 12 - розподільник колектора; 13 - щілина для підсосу повітря; 14 – пробка

Рис. 3.18 -  Доїльна апаратура МДФ 03.000 для автоматизованих доїльних установок

Колектор і доїльні стакани є складовими частинами маніпулятора, вони не взаємозамінні з аналогічними вузлами основного виконання апарату АДУ- 1. Це слід враховувати при переведенні установок з автоматизованого режиму роботи на звичайний, і навпаки.

Доїльний апарат АДС- 1 (АДУ- 1 з вібропульсатором)

Доїльний апарат складається з вузлів апарату АДУ- 1 і його модифікацій (доїльні стакани, колектор, шланги, трубки) і спеціально розробленого вібропульсатора (рис. 3.19), який забезпечує необхідний режим роботи апарату.

 

v_bropulsator.png

1 - камера високочастотного керуючого  блоку; 2 - гайка; 3 - дифузор; 4 – кільце-ущільнювач; 5 - канал, що сполучає вихід низькочастотного блоку з входом високочастотного блоку; 6 - вихідна камера низькочастотного блоку; 7 - дросельний канал; 8 - камера низькочастотного управляючого блоку; 9 - опора клапана; 10 - камера постійного вакууму низькочастотного блоку; 11 - клапан; 12 - канал (камера) атмосферного тиску; 13 - штуцер вихідний (змінного вакууму); 14 – кільце-ущільнювач; 15 - плоский дросель камери високочастотного керуючого блоку; 16 - мембрана; 17 - штуцер вхідний постійного вакууму; 18 - дросель фільтру; 19 - гайка фільтру; 20 – фільтрувальний елемент

Рисунок 3.19 - Вібропульсатор

 

На рисунку  3.20 представлена схема АДС- 1, пульсатор якого складається з низькочастотного П1 (1 Гц) і високочастотного П10 (10 Гц) блоків (блоки працюють за першою схемою мембранних пульсаторів . Вхід низькочастотного блоку (камера I) під'єднується до вакуум-проводу доїльної установки, вихід його (камера II) через перехід Пр - до входу високочастотного блоку (камера I'), вихід якого (камера II') шлангом змінного вакууму до розподільної камери колектора (К) і далі трубками до міжстінних камер доїльних стаканів (С). Через фільтр(Ф) в камеру III пульсатора постійно підводиться атмосферний тиск.

 

ads-1.png

 

П1 - низькочастотний блок пульсатора; П10 - високочастотний блок пульсатора; Ф - фільтр; ДД' - дросельні канали; ПР - перехід між блоками; К - колектор; С - доїльний стакан; 1,2 - клапани; I, I' - вхідні камери; II, II' - вихідні камери; III - камера атмосферного тиску; IV, IV' - камери керування.

Рис. 3.20. Схема роботи доїльного апарату АДС-1

 

Працює АДС-1  наступним чином. При такті ссання вакуум з камери I блоку П1 поступає в камеру II (клапан 1 знаходиться в нижньому положенні) і далі по переходу Пр в камеру 1' блоку П10. З камери 1' вакуум поступає в камеру II' (клапан знаходиться у верхньому положенні) і далі по шлангу Ш в розподільну камеру колектора (К) і звідти по патрубках змінного вакууму в міжстінні камери доїльних стаканів (С). Одночасно по дросельному каналу Д' вакуум поширюється в камеру IV ', і як тільки сила, діюча на клапан 2 вниз (з боку камери III), перевищить силу, діючу на клапан 2 вгору (з боку камери IV'), він переміститься вниз, атмосферне повітря з камери III поступить в камеру II' і далі по шлангу і патрубкам в міжстінні камери доїльних стаканів, знижуючи в них рівень вакууму. Одночасно атмосферне повітря поступить по дросельному каналу Д' в камеру IV ', і клапан 2 знову повернеться у верхнє положення, та з камери I' в камеру II' і далі в міжстінні камери стаканів почне поширюватися вакуум.

Поки з блоку П' по переходу Пр в камеру I' блоку П10 поступає вакуум, клапан 2 блока П10 перемкнеться кілька разів, оскільки цей блок налаштований на підвищену частоту пульсацій, і за час такту ссання в міжстінні камери доїльних стаканів з частотою 10 Гц поступають імпульси змінного вакууму. Одночасно вакуум з переходу Пр поступово поширюється по дросельному каналу Д в камеру IV блока П1. Як тільки тиск в ній досягне певної величини, сила, що діє з боку камери III, перевищить силу, що діє з боку керуючої камери IV, і клапан 1 переміститься у верхнє положення. Атмосферний тиск пошириться з камери III в камеру II і далі по переходу Пр в камеру I'. Оскільки в камерах I' і III створюється атмосферний тиск, то в камері II' також буде атмосферний тиск, який пошириться в міжстінні камери, і наступить такт стискання. Далі цикл повторюється.

Таким чином, під час такту ссання в міжстінних камерах доїльних стаканів поступають імпульси змінного вакууму, за рахунок чого стінки дійкової гуми здійснюють коливання частотою 10 Гц з амплітудою 1-2 мм. Ці коливання передаються на дійки тварині і виконують стимуляцію рефлексу молоковіддачі в процесі машинного доїння. При цьому імпульси змінного тиску знижують рівень вакууму в міжстінних камерах доїльних стаканів відносно вакууму піддійкових камер, за рахунок чого створюється напівстискаючий режим роботи дійкової гуми під час такту ссання.

Дійкова гума постійно облягає дійку корови і масажує його під час такту ссання, попереджаючи застійні явища і знижуючи тим самим шкідливий вплив вакууму. Оскільки дійкова гума в такті ссання знаходиться в напівстислому стані, зменшується наповзання доїльних стаканів на дійки тварин, що зменшує час на машинне додоювання.

В таблиці 3.1 приведені параметри вітчизняних доїльних апаратів.

Таблиця 3.1   -   Параметри вітчизняних доїльних апаратів

 

Показники

Виконання апарату АДУ- 1

СБ- 42

"Волга"

Основне

МДФ 03.000

03

04

АДУ-1М

Тип

Одночасного доїння 2-х тактні                     3-хтакт.

Марка

доїльної установки

АДМ- 8

АДС-2Б

УДС- 3

УДА-8А

УДА-16А

УДА- 100

АДМ-8А

ДАС-2В

УДС- 3

АДМ- 8

ДАС-2Б

УДС- 3

АДМ- 8

ДАС-2Б

УДС- 3

АД- 100

УДС-3А

Робочий

вакуум, кПа 

 48

 46

45

 48

48

 53

Тип

пульсатора

АДУ 02.000

АДУ

02.000

АДУ 02.100

АДУ 02.200

ПМ- 1; ППД

00.000

СБ-1А

Частота пульсацій в хв.

 

67±5

 

67±5

 

65±5

 

60±5

 

66±6

 

60±5

Частота стимулююча, Гц

 

-

 

-

 

-

 

10±1,5

 

-

 

-

Співвідношення тактів,  %

ссання

стискання

відпочинку

 

 

68±3

32±3

-

 

 

68±3

32±3

-

 

 

65±3

35±3

-

 

 

73±3

27±3

-

 

 

68±5

32±5

-

 

 

60±3

10±3

30±3

Марка

колектора 

АДУ 03.000

МДФ  03.030

АДУ 03.100

АДУ 03.000

ШРИБ-

161-13

СБ-2А

Режим впускання повітря в колектор

Безперервний підсос

Безперервний підсос

Періодично в такт стискання

Безперервний підсос

Безперервний підсос

Періодично

у такт відпочинку

Об'єм молочної камери колектора, см3

 

100

 

100

 

100

 

100

 

200

 

24

Витрата повітря апаратом,  м3/год.

 

2,7

 

2,7

 

3,2

 

4,05

 

2,7

 

3,6