5.4 Стаціонарні засоби для роздавання кормів ВРХ

 

Транспортер-роздавач кормів стаціонарний ТВК-80Б призначений для роздачі усіх видів кормів, крім рідких, на фермах великої рогатої худоби.

Транспортер-роздавач кормів ТВК-80Б є модифікацією ланцюгово-планчастого транспортера-роздавача ТВК-80А.

Робочим органом роздавача ТВК-80Б (рис. 5.6) є гумова стрічка 1 шириною 500 мм, а холостою гілкою - ланцюг,  який передає тягове зусилля на стрічку від приводної станції. Довжина обох гілок транспортера однакова. В з'єднанні ланцюга зі стрічкою є запобіжний пристрій, який роз'єднує ланцюг з зірочкою при несправності кінцевого вимикача. Кормовий жолоб роздавача виконаний з окремих залізобетонних елементів, які з'єднуються проміж собою на місці встановлення за допомогою зварювання.

tvk-80b.png

1 – гумова стрічка; 2 – бункер; 3 – лоток; 4 – довга годівниця;
5 - коротка годівниця; 6 - борт лотка; 7 - перехідним місток; 8 - опора
ведучого вала; 9 – щиток; 10 - ведучий вал; 11 - приводна станція;
12 - натяжна станція.

Рисунок 5.6 - Загальний вид та технологічна схема ТВК-80Б

 

Робочий процес. Для завантаження транспортера-роздавача кормами встановлюють мобільний кормороздавач КТУ-10 або РММ-Ф-6 (КТП-6) так, щоб вивантажувальний транспортер був супротив завантажувального бункера. Вмикають машини одночасно. Корм в завантажувальному бункері попадає на стрічку і пересуває вздовж кормового жолоба, заповняє його по всій довжині транспортера-роздавача. Під час заповнення останньої годівниці лижа, яка закріплена на кронштейні ланцюга діє на кінцевий вимикає, який вимикає транспортер.

Для повторною процесу роздавання кормів натискують кнопку "Назад" і стрічка транспортера рухається в зворотному напрямку. При цьому залишки корму зі стрічки скидаються до приямку бункера для подальшого їх використання. При підході  стрічки до початкового положення для подальшого завантаження лижа діє на другий кінцевий вимикач, який вимикає транспортер роздавача. При цьому стрічка знаходиться в початковому положенні для подальшого завантаження.

Регулювання. Під час експлуатації роздавача регулюють натягнення його робочого органа натяжними гвинтами і видаленням парної кількості числа ланок ланцюга. В останньому випадку свердлять в дні кормового жолоба два отвори на відстані 1,5...2 м від ведучого вала і закріплюють ланцюг до дна. Потім, обертаючи вручну муфту редуктора, натягують нижній ланцюг до тих пір, поки ділянка ланцюга між закріпленою частиною і зірочкою попустить так, що можна роз'єднати ланцюг та видалити парну кількість ланок. Після цього з'єднують ланцюг і знову натягують натяжними гвинтами. Нижня відома гілка повинна дотикатися настилу через 4...5 м від вісі натяжного барабана.

Зазор, між нижньою кромкою ролика вимикача і площиною упора регулюють перестановкою вимикача, при цьому кромка ролика повинна бути нижче площини упору на 5 мм.

В процесі використання транспортера-роздавача не допускається попадання корму під кормовий стіл (на відому гілку). Для цього своєчасно очищають тягові ланцюги від залишків корму і ліквідують побаченні несправності.

Роздавач РВК-Ф-74 призначений для роздавання кормів (крім рідких) на молочнотоварних та відгодівельних фермах великої рогатої худоби у приміщеннях з довжиною фронту годівлі не більше 75 м. Має шість виконань, що різняться між собою матеріалом годівниць та типом робочого органа.

Роздавач складається з робочого органа 3 (рис. 5.7), годівниці 4 з бункером, натяжної та приводної 5 станцій ї шафи керування. Передача крутного моменту на ведучий вал здійснюється від приводної станції ланцюговою передачею.

Залежно від виконання кормороздавача робочий орган являє собою стрічку з прикріпленим до неї канатом чи круглоланковим ланцюгом або скребкове полотно, яке розміщене на половині замкненого контуру круглоланкового ланцюга.

У місцях з'єднання ланцюга зі стрічкою та із скребковим полотном є запобіжний пристрій аварійного роз'єднання ланцюга і зірочки. У початковий період експлуатації ланцюг натягують видаленням його ланок, а після обкатки — за допомогою натяжної станції.

Залежно від типу робочого органа натяжна станція складається з рами, барабана або зірочки з віссю та натяжних гвинтів.

rvk-f-74.png

1 – натяжна станція; 2 – ведений барабан; 3 – робочий орган;
4 - годівниця; 5 – приводна станція

Рис. 5.7. Конструктивно - технологічна схема стаціонарного кормороздавача РВК-Ф-74

 

Процес роботи здійснюється у такій послідовності. Мобільним роздавачем або іншими технічними засобами корм завантажують у бункер і включають привод робочого орга­на. Він рівномірно переміщує корм уздовж годівниці. При переміщенні стрічки або скребкового полотна до кінця-фронту годівлі робочий орган зупиняється кінцевим вими­качем. Зворотне переміщення робочого органа перед почат­ком наступної годівлі допомагає очистити стрічку скребком від залишків корму. Вони скидаються у приямок, розміще­ний біля бункера. При досягненні робочим органом вихід­ного положення привод його автоматично відключається.

 

Кормороздавач стаціонарний РК-50 (рис. 5.8) призначено для роздавання усіх видів подрібнених кормів на молочних і відгодівельних фермах великої рогатої худоби.

rk-50.png

1 – барабан; 2 - завантажувальний лоток; 3 – стрічка; 4 - натяжний пристрій; 5 - похилий транспортер; 6 – кронштейн; 7 - поперечний транспортер; 8 - привід поперечного транспортеру; 9 - транспортер-роздавач; 10 – коноїд; 12 – направляюча; 13 - поворотний напрямний лоток; 14 – ролик; 15 – стійла; 16 - гнойовий прохід

Рис. 5.8. Схема роздавача кормів РК-50

Роздавач кормів РК-50 з стрічковим транспортером над годівницею поставляється у двох варіантах: на 100 голів з одним транспортером-роздавачем і на 200 голів з двома транспортерами-роздавачами. Основними вузлами його є похилий 5 і поперечний 7 транспортери, один або два транспортера-роздавача 9 і шафа керування. Усі транспортери обладнанні індивідуальними електроприводами.

Транспортер-роздавач представляє собою рухомий стрічковий конвеєр, довжина якого дорівнює половині довжини годівниці, який пересувається по направляючих, що встановлені вздовж осі кормового проходу на висоті 1,6-2,1м. Рух транспортера здійснюється за допомогою коноїдних барабанів, на які намотано по два витки натягнутого вздовж направляючих сталевого троса. Швидкість роздавача регулюється зміною шестерень у передачі і може мати такі значення: 0,13; 0,15; 0,17; 0,20; 0,23 м/с. Швидкість руху стрічки постійна і дорівнює 1,3 м/с.

Корм, що потрапляє в приймальну воронку похилого транспортера із мобільного роздавача або кормоцеху, подається на поперечний транспортер, який розташовано горизонтально у центрі приміщення вище транспортерів-роздавачів. Поперечний транспортер направляє потік на той або інший транспортер-роздавач. У початковому положенні останній розташовується по одну сторону від поперечного транспортера. Рухаючись по напрямним у другу половину приміщення, транспортер-роздавач пересуває поступаючий на нього з поперечного транспортера корм і розподіляє його по довжині годівниці. За допомогою поворотного лотка корм може бути направлено у годівницю, розташовану або праворуч, або ліворуч від осі кормового проходу. Ширина кормового проходу не повинна перевищувати 1,4 м.

 

Технічну характеристику кормороздавачів для ВРХ наведено в таблиці 5.1.


 

Таблиця 5.1 - Технічна характеристика кормороздавачів

 

Показники

Марка кормороздавача

КТУ-10

КТП-6 (РММ-Ф-6)

ТВК-80Б

РВК-Ф-74

Продуктивність, т/год.

до 80

до 50

-

25

Продуктивність при завантаженні, т/год.

механізоване

ручне

 

 

-

-

 

 

 

-

-

 

 

14 – 38,6

4,6 – 6,8

 

 

 

-

Вантажопідйомність, т

3,4

2,0

-

-

Об'єм кузова, м3

10

6

-

-

Транспортна швидкість, км/год.

30

20

-

-

Швидкість при роздаванні кормів, км/год.

1,8...6,5

3,9... 15,5

-

-

Довжина кормового

жолоба, мм

-

-

74400

-

Нерівномірність видачі, проц.

10

10...15

10...15

5...11

Габаритні розміри, мм

6670×2300 ×2500

5440×2070 ×2230

7750×980 ×920

2850×1850
×2000

Потужність приводу, кВт

7,5

5,5

5,5

5,5 -7,8

Маса, кг

2110

1350

3715

790 - 1000