8.1 Системи і заходи технічної експлуатації

Рівень надійності роботи машин та обладнання, що закладений при проектуванні, конструюванні й виготовленні, забезпечується в період монтажу та пусконалагодження, підтримується в процесі їхньої технічної експлуатації.
Технічна експлуатація — комплекс організаційних, технічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на підтримання машин і обладнання в справному стані. Перед технічною експлуатацією постають вимоги, зумовлені особливостями роботи фермської техніки:
 Утримання машин та обладнання в стані постійної технічної готовності до виконання виробничих процесів і підтримання у період експлуатації високої надійності й працездатності;
 Забезпечення протягом всього строку служби високої продуктивності та якості роботи як окремих засобів механізації, так і їх комплектів у складі потокових технологічних ліній тваринницьких об'єктів у режимах, чітко визначених технологічними параметрами виробничих процесів, а також умовами утримання тварин і догляду за ними;
 Проведення заходів технічного обслуговування та поточного ремонту фермської техніки під час передбачених технологічними процесами нормативних перерв без зупинки основного виробництва, домагаючись при цьому зниження витрат на утримання техніки.
Основою технічної експлуатації засобів механізації є система технічного обслуговування (ТО) і ремонту машин та обладнання (рис. 8.1) Система ТО і ремонту — це сукупність принципів і порядок здійснення заходів, які забезпечують нормальний технічний стан машин та обладнання і своєчасну їх готовність до роботи. Вона передбачає:
 - встановлення видів та періодичності технічного обслуго¬вування і ремонту всіх машин й обладнання з врахуванням їх конструктивних особливостей та умов роботи;
 - розробку норм міжремонтного наробітку, витрат запасних частин і ремонтних матеріалів, простою при ТО і ремонті, технологій та трудомісткості, розподіл останньої за видами робіт.

image204.png

Рисунок 8.1 – Основні елементи технічної експлуатації у тваринництві

Розповсюдженішою є планово-запобіжна система технічного обслуговування відповідно до норм і вимог, передбачених правилами експлуатації машин та обладнання тваринницьких об'єктів. Система називається плановою, оскільки весь комплекс заходів ТО машин та обладнання з метою забезпечення заданих умов експлуатації і показників ефективності їх роботи, передбачених нормативно-технічною документацією, здійснюється за заздалегідь складеним планом, у певній послідовності і в строки, визначені кількістю відпрацьованого часу або іншими і обсягами виконаних робіт. Система запобіжна у зв'язку зтим, що за допомогою проведення через чітко визначеніпроміжки часу відповіднихоперацій ТО запобігаєтьсяпоявапередчаснихспрацювань, несправностей чи порушень норма¬тивних показників якості роботи.
Таким чином, планово-запобіжна система має попереджувальний характер, передбачає нормативну періодичність та обов'язковий перелік операцій, які запобігають виникненню аварійних спрацювань і поломок машин та обладнання.
Удосконалення конструкцій і підвищення надійності сучасної техніки сприяли тому, що в останні роки найчастіше впроваджується в практику комбінована система технічного обслуговування. При цьому частина операцій та заходів обов'язково здійснюється в передбачені нормативами строки, а інша частина (стосовно вузлів та механізмів із більшою періодичністю ТО) буде виконуватися відповідно до фактичного стану машини, визначеного під час її технічного огляду з використанням досконалих засобів контролю і діагностики,номенклатура яких зумовлена відповідними нормативними документами (інструкції, рекомендації тощо).
Планово-запобіжна система технічної експлуатації машин і обладнання у тваринництві включає контроль технічного стану, технічне обслуговування при використанні та зберіганні, ремонт і усунення відказів, аварій та їх наслідків.
Контроль технічного стану здійснюється при технічному огляді з метою якісної оцінки техніко-експлуатаційних по¬казників обладнання, а також забезпеченням їх щоденного статистичного обліку безпосередньо в господарствах при експлуатації і на машиновипробувальних станціях у процесі проведення ресурсних випробувань. Крім того, останнім часом все ширше застосовують для контролю технічного стану машин та обладнання діагностику.
Технічна діагностика — сукупність методів і засобів, за допомогою яких визначають технічний стан машин та обладнання без їх розбирання. Вона дає змогу визначити залишковий технічний ресурс обладнання, виявити потребу в проведенні регулювань і заміні спрацьованих деталей, що сприяє зменшенню простоїв через технічні несправності й відкази, скорочує невиправдані розбирання машин.
Основою планово-запобіжної системи є технічне обслуговування при використанні і зберіганні машин та обладнання. Воно включає щоденне технічне обслуговування (ЩТО), періодичні технічні обслуговування (ТО-1, ТО-2, а для складних машин — ще й ТО-3), технічні огляди і зберігання. Кількість та перелік операцій того чи іншого технічного заходу для різних типів і конструктивних рішень машин та обладнання не можуть бути однаковими. Вони залежать від призначення і конструктивних особливостей машини. Періодичність за¬ходів технічного обслуговування в більшості випадків може збігатися і зумовлюється якістю конструкційних матеріалів окремих деталей, вузлів та машини в цілому, характером і умовами їх використання, а також особливостями середовища, в якому працюють машини. На основі наукових досліджень і вивчення передового досвіду експлуатації машин та облад-нання на фермах і комплексах розроблена орієнтовна періодичність планового технічного обслуговування. При проведенні чергового ТО дозволяється допускати відхилення від встановлених строків проведення в межах ±10%.

Ваш браузер не поддерживает JWPlayer

 Періодичність проведення технічних заходів визначають переважно в годинах роботи машин та обладнання, можливі варіанти визначення також в інших одиницях виробітку (наприклад, за обсягом виконаної роботи, кількістю витрачених енергії чи палива тощо). Оскільки більшість фермського обладнання працює щоденно, в заздалегідь обумовлений час і визначену кількість годин за розпорядком дня, з певним навантаженням, для нього періодичність заходів ТО може бути спланована в календарних днях. Такий порядок спрощує планування і складання календарних графіків, полегшуєорганізацію проведення й контроль технічних заходів.
Поряд з окремими установками у тваринництві дуже ча¬сто використовують комплекти машин і обладнання для механізації та автоматизації того чи іншого процесу. У ряді випадків такі комплекти розміщені в одному приміщенні. Це створює кращі умови для організації технічного обслуговування машин, скорочує строки проведення відповідних робіт і витрати на їхнє виконання.
Планово-запобіжна система, а також структура заходів у процесі технічної експлуатації машин і обладнанняобґрунтованізакономірністюспрацюванняїх деталей, вузлів та механізмів. Ця закономірність має три характерні періоди : пусковий, робочий, або експлуатаційний, і критичний.

Перший період - пусковий, коли в новій або відремонтованій машині спрацювання відбувається досить інтенсивно (відрізок часу 0—1) за рахунок припрацювання поверхонь тертя деталей у вузлах і механізмах. Для забезпечення довговічної служби саме в цей період необхідно провести пра¬вильну обкатку і технологічне налагодження машини.
Обкатка здійснюєтьсязгідно з технічними вимогами, вста¬новленими для кожноїокремої марки чи кожного типу машин. Починають її на холостому ходу, потім додають навантаження, поступово збільшуючи його до номінального значення. Під час обкатки виявляють і усувають дефекти монтажу: потайні дефекти виготовлення машин та інші несправності. Правильно обкатана і добре відлагоджена машина — це хороше припрацювання її деталей та механізмів, що створює передумови довготривалої й надійної роботи машини без суттєвого погіршення технічного стану та якості роботи.
Протягом другого — експлуатаційного періоду спрацювання деталей відбувається дуже повільно і відносно рівномірно (стабільно). При цьому заходи щоденного та періодичних ТО спрямовані на підтримання нормального технічного стану і заданих режимів роботи машини. Завдяки цим заходам експлуатаційний період можна подовжити у багато разів.
ЩТО — це основний захід, який запобігає передчасному спрацюванню, виникненню поломок та несправностей, забез¬печує якісну роботу техніки. Під час ЩТО чистять або миють зовнішні поверхні, перевіряють і затягують кріплення, усувають підтікання води, масла, змащують вузли та агрегати, перевіряють рівень масла в редукторах, картерах, надійність роботиавтоматичних, захисних та запобіжнихпристроїв, промивають і дезінфікують доїльні апарати, молокопроводи та інше обладнання, пов'язане з транспортуванням і первинною обробкою молока тощо.
Операції ЩТО виконують оператори, які обслуговують машини, за участю чергового слюсаря ферми перед початком роботи обладнання, під час технологічних перерв або після закінчення робочої зміни. Без проведення ЩТО машину не можна включати в роботу.
Під час ТО-1, крім операцій ЩТО, замінюють масло, перевіряють і регулюють. підшипники та зазори, прогин і натяг пасів та ланцюгів, герметичність вакуумної системи доїльних установок, загострюють робочі органи кормоподрібнювачів чи переставляють їх на інші неспрацьовані грані тощо.
Крім перелічених операцій, під час ТО-2 розбирають окремі агрегати, миють деталі й провадять профілактичні заходи, пов'язані з усуненням деформацій, ремонтом або заміною спрацьованих деталей, промивають вакуум-провід, перевіряють продуктивність вакуумних насосів і холодильних установок, очищають котли-пароутворювачі від накипу, перевіряють стан електрообладнання та пускозахисноїапаратури, виконують інші операції.
ТО-1 і ТО-2 проводятьспеціалізовані ланки майстрів-наладчиків під керівництвом інженера-механіка тваринницької ферми чи комплексу.
З метою перевірки і оцінки фактичного технічного стану машин та обладнання, визначення потреб в їх ремонті чи заміні, здійснюють технічні (сезонні) огляди. Одночасно перевіряють кваліфікацію обслуговуючого персоналу, дотримання правил експлуатації, виробничої санітарії, охорони праці й протипожежної безпеки.
На молочнотоварних фермах технічні огляди засобів механізації виконують двічі на рік — перед постановкою худоби на зимівлю та після її закінчення (з переведенням у літні табори); на відгодівельних фермах і комплексах — при звільненні приміщення в зв'язку із реалізацією поголів'я. Щодо окремих машин цей технічний захід може збігатися з часом проведення ТО-2.
У процесі тривалої експлуатації машин та обладнання, незважаючи на своєчасне ТО, повільно збільшується спрацювання їхніх деталей, вузлів та механізмів і поступово досягає критичного значення. Технічний стан та експлуатаційні показники технологічного обладнання значно погіршуються. Подальша його експлуатація в цей критичний період призводить до аварійного спрацювання і виходу обладнання з ладу.
Для відновлення нормального технічного стану і працездатностімашини та обладнанняпотребують своєчасного ремонту. Ремонтують їх залежно від фактичного технічного стану. Крім того, вид, строки і місце ремонту визначаються також особливостями технологічного процесу на фермі (комплексі). При цьому не повинен порушуватись нормальний біологічний цикл тварин і виробничий ритм роботи тваринницького підприємства.
Для більшості фермських машин та обладнання існує один вид ремонту — поточний, під час якого усувають відкази, несправності та аварії, що виникли в процесі експлуатації. Специфіка роботи тваринницьких ферм і комплексів вимагає, щоб строки проведення відповідних ремонтних робіт не перевищували короткочасних технологічних перерв, які тривають не більше 2—5 год. Цьому найбільше відповідає агрегатний метод ремонту. Суть його полягає в тому, що деталь, вузолабоагрегат, яківийшлиіз ладу, оперативно замінюються справними із фонду обмінного пункту при ремонтно-технічних підприємствах. Несправні агрегати і вузли підлягають ремонту в спеціалізованих майстернях. Це дозволяє виключити порушення технологічних процесів і виробничого ритму роботи обслуговуючого персоналу, зменшити втрати продуктивності тварин та їх захворюваність.
Зберігання більшості технологічного обладнання у тваринництві буває недовготривалим, якщо воно з тих чи інших причин тимчасово не використовується, і значно рідше тривалим — після завершення сезонних робіт (наприклад, агрегати для приготування та обладнання для гранулювання вітамінного борошна, обладнання стригальних пунктів).