3.2 Особливості роботи фермської техніки

Комплексна механізація виробництва продукції тваринництва передбачає певну взаємодію роботи різних машин та механізмів, об’єднаних загальним технологічним процесом. Усі виробничі операції за тривалістю виконання, а машини та обладнання, що їх забезпечують, за характером використання поділяють на такі групи: неперервної, періодично-регламентованої та періодичної дії (рис. 3.2).
Аналізуючи характер технологічних операцій, що виконують на фермах і комплексах, слід зазначити безпосередню залежність чистини з них від фізіологічних функцій тварин. Недотримання строків виконання таких операцій спричиняє порушення фізіологічних процесів в організмах тварин. Тому вирішальне значення для ефективності виробництва і раціонального використання фермської техніки мають забезпечення постійної експлуатаційної готовності машин та обладнання, висок їх надійність, а також узгодженість за обсягом, якістю і часом роботи. Незаплановані зупинки та перерви в роботі призводять до істотного недобору тваринницької продукції, погіршення її якості, а в окремих випадках (наприклад, стосовно організації мікроклімату) можуть викликати масове захворювання і навіть падіж поголів’я. Чим більша тривалість простоїв технологічного обладнання, тим значніші спричинені ними втрати.
 image023.jpg
Рисунок 3.2 – Класифікація виробничих процесів, операцій та засобів їх механізації за тривалістю дії

Досвід свідчить, що затримка при годівлі корів до 15 хв. практично не призводить до помітних втрат продуктивності. Проте уже 20-хвилинна затримка знижує до 2,5%, перетримка протягом 30 хв. супроводжується недобором продукції до 5%, а при перервах у роботі відповідного обладнання 1,5-2 год. втрати продукції становлять 16-22%. Наведемо ще один приклад щодо порушення температурного режиму в тваринницькому приміщенні. Якщо при оптимальній температурі утримання корів (8 – 100С) їх продуктивність прийняти за 100%, то з її відхиленням в приміщенні в той чи інший бік на 5-100С надої зменшуються на 5-15% і більше (рис. 3.3). Необхідно зауважити, що навіть після усунення відказу чи затримки в роботі обладнання по обслуговуванню тварин повне відновлення їхньої продуктивності настає не відразу, а протягом певного часу, іноді триває кілька діб.
Подібні наведені приклади мають місце і в деяких інших випадках, в першу чергу, стосовно засобів механізації безперервного та періодично-регламентованого використання. Оцінка надійності машин та обладнання зазначених груп має свої особливості.

image024.png


Рисунок 3.3 – Характер залежності продуктивності корів (П) від температури середовища у приміщенні (t, град. С)

Надійність такої техніки потрібно оцінювати не за коефіцієнтом готовності, як це здійснюють на машиновипробувальних станціях, а за коефіцієнтом технологічного використання (Ктв), з урахуванням тривалості всіх відказів

image025.png                                                                    (3.1)

де Т – основний час роботи в межах циклу обслуговування, год.
Тривалість простоїв за один цикл обслуговування визначається як сума простоїв внаслідок несправностей (image026.png) через технологічні причини (image027.png), наприклад, утворення заторів, буксування, намотування на робочі органи тощо, а також при порушенні регулювань (image028.png)

image029.png                                                (3.2)

При цьому облік елементів часу проводять не в середньому за зміну, а за максимальним показником у межах одного циклу обслуговування, наприклад, протягом разових доїння корів і роздавання кормів тощо, оскільки кожна окрема затримка у виконанні технологічної операції спричиняє той чи інший негативний вплив. А загальна тривалість спостереження за роботою машин і обладнання у тваринництві, щоб мати достовірні показники КТВ відповідно до методики випробувань, повинна бути не менше, ніж проміжок часу між сусідніми плановими заходами технічного обслуговування відповідного обладнання. Стосовно більшості фермського обладнання ця тривалість знаходиться в межах 240-300 год.

Допустиме значення коефіцієнта технологічного використання  image030.png  визначають за формулою

image031.png                                                (3.3)

де d  — тривалість відказу або зміщення початку роботи обладнання від встановленого розпорядком, яка ще не спри¬чиняє негативних наслідків (табл. 3.2).

Таблиця 3.2 – Допустима тривалість затримки виконання технологічних операцій при разовому обслуговуванні тварин
                                                                                                                                     В годинах

Операція

Корови

Молодняк великої рогатої худоби

Свині

Вівці

Кури-несучки

Годівля

Забезпечення мікроклімату (повітрообмін)

Доїння

0,3-0,4

 

-

0,25-0,3

1-1,1

 

1-1,5

-

0,3-0,4

 

0,5-0,8

-

1-1,5

 

-

-

0,4-0,5

 

0,5-0,8

-

При порівнянні виразів (3.1) і (3.3) видно, що пору¬шення технологічних вимог щодо обслуговування тварин не буде, якщо image032.png.

За даними випробувань, фактичні простої машин та об¬ладнання у тваринництві після 4—5 років їх роботи збіль¬шуються приблизно в 1,5—2 рази. Отже, оцінювати технологічну надійність потрібно не лише стосовно нової техніки, а й провадити контрольну перевірку в процесі її Експлуатації, вносячи при цьому відповідні корективи.
Досвід переконує, що простої фермської техніки відбу¬ваються переважно через поломки та технічні неполадки, а тривалість tН досягає 75—85 % тривалості всіх відказів. Це підкреслює важливість високих вимог до технічної надійності машин та обладнання для тваринництва. Треба також вра-ховувати особливості роботи засобів механізації у тварин¬ництві, зокрема, такі: більшість технологічного обладнання постійно знаходиться в умовах агресивного середовища, що потребує особливої уваги до їх технічного стану; важливою умовою нормальної роботи мобільних агрегатів, особливо в осінньо-зимовий та весняний період, є наявність упорядкованих шляхів (з твердим покриттям, очищених від снігу та льоду тощо), які сполучають окремі виробничі та складські об'єкти.
Наведені положення та приклади свідчать, що для своєчасного обслуговування тварин і досягнення високої ефективності галузі необхідно підвищити рівень надійності, забезпечувати безвідмовну роботу засобів механізації виробничих процесів. Для цього потрібно:
- здійснювати раціональне комплектування як окремих технологічних ліній, так і всього тваринницького підприємства необхідними машинами та обладнанням відповідно до типу та розміру конкретної ферми з таким розрахунком, щоб придостатньому рівні механізації окупність техніки була в межах нормативних строків. При цьому слід враховувати, що при однаковому значенні КТВ тієї чи іншої технологічної лінії скорочення кількості "технічних засобів у ній спрощує вимоги щодо надійності кожної окремої машини і, навпаки, при рівних показниках надійності окремих машин у технологічних лініях зростає їх коефіцієнт технологічного використання;
- забезпечувати прогресивну організацію використання всієї фермської техніки, в тому числі, обґрунтоване планування, своєчасне та якісне виконання заходів технічного обслуговування машин і обладнання.
З метою суттєвого підвищення якості та надійності машин і обладнання для тваринництва, доведення технічного їх рівня до світових стандартів доцільно також ширше застосовувати модульно-блочні компонувальні рішення, які пристосовані до швидкого переналагодження елементів гідроприводу, автоматики та робототехніки, перспективних матеріалів і комплектуючих виробів з надійними антикорозійними властивостями або покриттями.
Усі згадані завдання реалізуються силами інженерно-технічної служби господарства. І в нинішніх умовах уже не підходить практика минулих часів, що склалася на основі суб'єктивно-візуальних, інтуїтивно-логічних методів. Потрібен творчий, науково обґрунтований підхід до їх вирішення. Тому слід особливу увагу звернути на подальше удосконалення і зміцнення інженерно-технічної служби на селі.