1.1 Повітряно-ситові сепаратори

Для видалення домішок, що відрізняються від зернівок ячменю за величиною і аеродинамічним властивостям, застосовують повітряно-ситові сепаратори. Їх основні робочі органи - сита і відцентрові вентилятори. На ситах від зернової маси відокремлюють великі і дрібні домішки (каміння, грудки землі, солома, пісок), а під час продування зерна повітрям - легкі домішки (пил, полова і ін.).

image005.png

Швидкість повітря в сепараторі повинна бути такою, щоб відділялися легкі домішки і не захоплювалось повноцінне зерно. Схема повітряно-ситового сепаратора приведена на рисунку  1.1.1.

image006.png

Рисунок –  1.1.1 Схема повітряно-ситового сепаратора

 

Сепаратор складається з станини, до якої підвішений на плоских пружинах ситовий корпус з трьома похилими ситами, розташованими одне під іншим. У верхній частині розміщені приймальня камера, а також дві осадочні камери, з боків яких знаходяться вентилятори. Ситовий корпус наводиться в зворотно-поступальний рух від ексцентрикового валу, з'єднаного з електродвигуном. Коротке верхнє сито нахилене в протилежну від інших сит сторону.

Зерно безперервним потоком надходить в приймальну камеру, де шнеком рівномірно розподіляється по всій ширині сепаратора. Потім воно тонкою цівкою зсипається в ситовий корпус через аспіраційний канал. У ньому повітря захоплює легкі домішки і пил та забирає їх у осадочну камеру.

Під час роботи сепаратора ситовий корпус приводиться в коливальний рух. На ситах відділяються великі і дрібні домішки, а очищене зерно сходом з сит зсипається до бункеру.