2.2.3.5 Баштові солодовні

У баштових солодовнях солодження відбувається в вертикальній площини.

У башті (будівля) можуть йти як процес солодження, так і інші процеси (мийка, замочування, сушка).

Спочатку з'явилися методи Клінга і Нейберта, які передбачують тільки процес пророщування в вертикальній площині.

У цьому випадку будівлю баштового типу розділено на рівні (по Клінгу - 8 рівнів, по Нейберту - 7 рівнів). На кожному рівні розташована перекидна решітка. Ячмінь в ході переробки передається з решітки на решітку шляхом перекидання. Кожному поверху відповідає свій день пророщування (рис. 2.2.3.5.1).

image033.png

Рисунок 2.2.3.5.1 –  Баштова солодовня (тип Клінга).

 

Для аерації, охолодження і зволоження передбачені канали в бічних стінках будівлі. При проходженні повітря зверху вниз вуглекислий газ, що накопичується в міжзерновому просторі будівлі, також переміщається зверху вниз. В результаті чого в верхніх областях повітря чистіше, що сприяє процесам зростання паростка, а в нижніх - більш насичене СО2, що сприяє процесу розчинення (позитивний фактор).

Нові солодові виробництва, зведені за останні 10 років, представлені в основному солодовнями баштового типу. Солодовні такої конструкції розроблені в зв'язку з необхідністю будівництва установок, що відповідають найсучаснішим вимогам. До них, наприклад, відносять так зване «сухе» замочування, максимально можливе скорочення транспортування вологого ячменю і свіжопророслого солоду і, в першу чергу, невеликі обсяги інвестицій. Цим вимогам відповідають баштові солодовні, що дозволяють на відносно обмеженому просторі здійснити всі процеси, спрямовані на виробництво солоду: замочування, пророщування і сушіння (рис. 2.2.3.5.2).

image034.png

Рисунок 2.2.3.5.2  Сучасна баштова солодовня.

 

Розглянемо характерні риси такого роду споруд. Обладнання для замочування, пророщування і сушіння розміщується ярусами - одне під іншим - в основній виробничій башті циліндричної форми. У безпосередній близькості від цієї споруди, приєднуючись до неї, розташовується робоча башта, в якій розміщені системи аерації, охолодження (або, при необхідності, нагрівання) і кондиціонування повітря для пророщування.

Крім цього в робочій вежі розташовані: сходова клітка, ліфт і вертикальні канали для електрокабеля, водопроводу, стічних вод, холодоагенту, стисненого повітря для приводу механізмів, а також трубопроводи системи опалення. У робочій вежі змонтована також норія для транспортування ячменю до верхнього ярусу. Якщо споруда солодовні відносно невисока, то замість норії для транспортування суміші «вода / ячмінь» використовується система гідротранспорту. У цій же частині солодовні знаходяться системи автоматичного управління і силові установки.

11.png

Рисунок 2.2.3.5.3 – Круглий ящик для солодорощення, заповнений сировиною.

 

22.png

Рисунок 2.2.3.5.4 – Круглий ящик для солодорощення без сировини (добре видно перегрібач).

 

33.png

Рисунок 2.2.3.5.5 – Круглий ящик для солодорощення, простір під решіткою.