2.1 Замочування ячменю

Зерно з нормальною вологістю являє собою живий організм в стані глибокого спокою. Усі життєві процеси зведені в ньому до мінімуму, в тому числі і дихання.

У ячмені, що зберігається в нормальних умовах, вміст води становить 12…14%. Це кількість так званої конституційної води достатньо лише для збереження життєздатності зерна.

Для процесу пророщування, утворення клітин і тканин зародку зерна повинні доставлятися розчинні поживні речовини, які можуть передаватися з клітки в клітку

Життєдіяльність зерна починається безпосередньо в процесі його замочування; зерно починає дихати, використовуючи кисень води і повітря.

Замочування ячменю - перший етап процесу солодорощення. Умови замочування (температура води, вирівненість зерна, достатній вміст кисню в воді) значно впливають на весь процес солодорощення, тривалість його, втрати поживних речовин зерна і якість готового солоду. Основна мета замочування полягає в тому, щоб дати ячменю необхідну кількість води для збудження його життєдіяльності і проростання, а також очистити його від пилу і бруду, видалити легкі зернові і незернові домішки, що залишилися після очищення і сортування, продезінфікувати зерно.

Основні операції замочування ячменю:

Ø прийом ячменю в чани для замочування;

Ø відсмоктування CO2;

Ø аерація;

Ø гідроакумулювання;

Ø спорожнення чанів для замочування за допомогою різних транспортерів (стрічкові транспортери, редлер) - в нержавіючому виконанні.

Весь виробничий процес повністю автоматичний, керований комп'ютером, повна візуалізація в приміщенні для обслуговуючого персоналу.

image017.png

Чан для замочування (рис. 2.1.1) являє собою сталевий циліндр з конічним дном, привареним до циліндричної частини під кутом 45 °.

image018.jpg

Рисунок 2.1.1 – Чан для замочування

 

У апарату для замочування з конічним днищем по трубопроводу в нижню частину ерліфтної труби подається стиснене повітря, яке захоплює за собою зерно з водою і піднімає його вгору, де за допомогою сегнерова колеса рівномірно розподіляється по об'єму апарату.

Стисле повітря подається також в барботер, розташований в конічної частини апарату. Для спуску замоченого зерна в нижній частині апарату знаходяться вентиль з клапаном і спускний штуцер.

Відділення  для замочування зазвичай розташовується в безпосередній близькості від току з метою раціонального транспортування зерна.

На багатьох заводах чани для замочування встановлені на другому поверсі, що забезпечує подачу з них зерна самопливом.

Існуюча конструкція типового чану для замочування забезпечує ретельну промивку зерна, що надходить на замочку, відділення легких домішок в спеціально пристосованих для цього пастках, насичення води для замочування киснем повітря, та ін.

Місткість апарату для замочування V3) дорівнює:

                                               V = 1,5 (Gя /ρ),                                       (2.1.1)

де Gя - маса ячменю, що замочують, кг;

    ρ - насипна щільність зерна, кг/м3 (ρ = 650).