3.1 Сушильні апарати періодичної дії

До них відносяться горизонтальні і вертикальні сушарки. Горизонтальні сушарки бувають одно-, двох- та триярусними. Одноярусна сушарка є чотириповерхова споруда, в якій розташовані:

Ø на першому поверсі калорифер;

Ø на другому поверсі бункер для прийому гарячого солоду і розвантажувальний шнек;

Ø третій поверх обладнаний двостулковими поворотними решітками, на якій сушиться солод;

Ø на верхньому поверсі знаходяться шнек, що подає солод в сушарку, похила поворотна розподільна труба і привод для перекидання решітки з сухим солодом.

Збоку до споруди сушарки примикає вертикальний канал для забору свіжого повітря. Тривалість сушіння 20 годин.

Сушіння і термічну обробку солоду на таких сушарках проводять періодично з невеликими перервами для завантаження свіжопророслого і вивантаження сухого солоду. Період сушіння триває від 24 до 36 год, температура сушильного агенту змінюється від 45 до 80...0С.

Найпродуктивнішими є одноярусні горизонтальні сушарки простої компактної конструкції, з високою продуктивністю та невеликими питомими витратами палива порівняно з іншими ідентичними сушарками. Свіжопророслий солод рівним шаром заввишки до 1,5 м завантажують на решітку і сушать протягом 16…18 год. Повний цикл усіх операцій, враховуючи завантаження, сушіння й термічну обробку та вивантаження готового солоду, становить 24 год.

 Слід зазначити, що в сушарках періодичної дії важко оптимізувати технологічний режим сушіння. Це пояснюється тим, що у верхньому шарі солоду довше, ніж у середньому і нижньому, відбуваються фізіологічні й ферментативні процеси, а в нижньому значно довше тривають хімічні процеси, внаслідок чого змінюється колір солоду.

image040.png

Рисунок – 3.1 Солодосушарки періодичної дії:

 

а – одноярусна сушарка періодичної дії з механічним вивантаженням готового солоду;

б – здвоєна одноярусна горизонтальна сушарка періодичної дії;

в – двох - і триярусна горизонтальні сушарки періодичної дії.

 

У період термічної обробки солоду (хімічна фаза) сушильний агент, який виходить із сушарки, має низький вміст вологи, тобто високу здатність до висушування солоду. Для підвищення ефективності роботи одноярусних сушарок періодичної дії їх здвоюють (спарюють). Сушильний агент після сушарки, де відбувається термічна обробка солоду, використовують для його підсушування у спареній сушарці. По закінченні процесу сушіння і термічної обробки солоду в першій сушарці, а також після вивантаження готового солоду й завантаження її свіжопророслим солодом технологічні функції сушильного агенту змінюються. Його потік направляється з другої сушарки у першу.