4.1 Загальні вимоги безпеки

Загальні вимоги безпеки до конструкції виробничого устаткування зазначене в затверджених Міністерством соціальної політики України «Вимогах безпеки та захисту здоров’я під час використання виробничого обладнання працівниками». Елементи конструкції машин не повинні мати гострих кутів, крайок і т.п., що представляють джерело небезпеки при обслуговуванні. Конструкція повинна виключати можливість випадкового зіткнення з гарячими чи переохолодженими частинами. Усі її елементи, у тому числі комунікації, що підводять і відводять, повинні запобігати можливості випадкового ушкодження, що викликає небезпеку при обслуговуванні. Системи подачі стиснутого повітря, пари, води повинні відповідати діючим вимогам і нормам.

Виділення тепла, вологи і пилу у виробниче приміщення не повинне перевищувати граничних рівнів (концентрацій), установлених для робочих зон. З цією метою для видалення вибухо- і пожежонебезпечних речовин з місць їхнього утворення повинні бути змонтовані вбудовані пристрої. У виробничих приміщеннях повинні бути передбачені вентиляція і кондиціонування повітря, а також аспірація устаткування.

Вузли і деталі машин повинні бути виготовлені з безпечних і нешкідливих матеріалів. Як правило, нові матеріали проходять санітарно-гігієнічну і пожежонебезпечну перевірку. Робочі місця повинні бути безпечними і зручними для виконання робіт з обслуговування машин. Усі вузли машин, що вимагають змащення, постачають автоматичними мастильними приладами чи встановлюють масельнички з резервуарами достатньої місткості, що дозволяє заповнювати їх під час зупинок машин.

При необхідності передбачається місцеве освітлення окремих виробничих площадок. Для можливості візуального контролю технологічного процесу установлюють світильники для освітлення робочих зон машин з урахуванням категорії вибухобезпечності приміщення. При цьому повинна виключатися можливість випадкового дотику до струмоведучих частин освітлювачів.

Конструкція машин повинна передбачати захист від ураження електричним струмом, включаючи випадки помилкових дій обслуговуючого персоналу. Крім того, повинна бути виключена можливість нагромадження зарядів статичної електрики в небезпечних кількостях. З цією метою всі машини, апарати, ділянки самопливних труб і інших пристроїв, що генерують заряд статичної електрики, постачають надійною системою заземлення. Конструкція устаткування повинна передбачати наявність систем сигналізації, автоматичної зупинки і відключення від джерел енергії при несправностях, аваріях і небезпечних режимах роботи.

Конструкція устаткування повинна забезпечувати режими роботи, при яких установлені рівні шуму і вібрації не перевищуються. Устаткування, при роботі якого виникають шум і вібрація, що перевищують припустимі норми, повинне бути постачено звуковбирними пристроями і встановлено на віброізолюючих підставках.

Частини устаткування, що рухаються, є джерелом небезпеки, тому їх обгороджують. Якщо устаткування експлуатується без огородження, то в цьому випадку передбачають попереджувальну сигналізацію про пуск машин і засобу зупинки і відключення від джерел енергії. При наявності транспортуючих машин значної довжини, зупинки розташовують не менш ніж через кожні 10 м. Виробниче устаткування, обслуговування якого пов'язано з переміщенням людей, повинне мати зручні і безпечні проходи і пристосування для ведення робіт (сходи, постаменти, робочі площадки).

До органів керування устаткуванням пред'являють наступні основні вимоги:

форма, розміри, поверхня повинні бути безпечні і зручні в роботі;

місце розташування (доступ) їх не повинно утруднювати виконання окремих операцій;

зусилля для приведення в дію органів керування не повинне бути занадто велике (непосильне) чи мале (випадкове торкання викликає пуск чи зупинку машин);

конструкція повинна виключати мимовільний пуск чи зупинку устаткування;

– органи керування однотипним устаткуванням повинні бути уніфіковані по конструкції й однаково розташовані; пускові пристрої незалежно від наявності дистанційного автоматичного управління повинні бути діючими і розташовані поблизу робочого місця для можливості швидкого відключення при аваріях і нещасних випадках;

– система керування устаткуванням повинна забезпечувати блокування послідовності технологічних операцій і аварійне вимикання (повне, часткове чи місцеве);

– органи аварійного вимикання (кнопки, важелі, рубильники) повинні бути пофарбовані в червоний колір; біля пускових пристроїв повинні бути вивішені чіткі написи, що вказують їхнє призначення.

 

 

До змісту