6.5 Лінії малих підприємств

На малих хлібопекарських підприємствах застосовують в основному машини періодичної дії (тістомісильні машини з підкатними діжами). Тому потоково-технологічні лінії по виробництву хлібобулочних виробів на малих підприємствах істотно відрізняються від ліній великих підприємств. Нижче приведено схеми ліній по виробництву хлібобулочних виробів для пекарні «Сімейна» потужністю до 0,8 т у добу (рисунок 1.8) і пекарні «Універсальна» (рисунок 1.9), потужністю до 1,2 т у добу. На даних лініях можна робити хліб формовий, батони і дрібноштучні вироби (булочки, ріжки та ін.).

Для установки таких ліній потрібно дуже мало виробничої площі, порядку 40-60 м2. Загальний вид компоновки пекарні малої потужності показаний на рисунку 1.10.

image066.png

Рисунок 1.8 – Схема лінії пекарні «Сімейна»:

1 – просівач борошна; 2 – тістомісильна машина; 3 – дві підкатні діжі; 4 – формувальна машина; 5 – ваги; 6 – шафа для розстоювання тіста; 7 – конвекційна піч; 8 – контейнер з комплектом з чотирьох листів.

 

image068.jpg

Рисунок 1.9 – Схема лінії пекарні «Універсальна»:

1 – дозатор-регулятор температури води; 2 – просіювач борошна; 3 – тістомісильна машина; 4 – три підкатні діжі; 5 – діжевивантажувач; 6 – тістоділитель; 7 – прилад для округлення тіста; 8 – формувальна машина; 9 – контейнер з комплектом з чотирьох листів; 10 – шафа для розстоювання тіста; 11 – конвекційна піч.

 

image069.png

Рисунок 1.10 – Загальний вид компонування пекарні малої потужності:

1 – хлібопекарська піч; 2 – шафа остаточної розстоювання; 3 – стелажний візок; 4 – тістомісильна машина з підкатною діжею; 5 – просіювач борошна; 6 – стіл для оброблення тіста.

 

image071.jpg

 

До змісту