1.3 Потокові лінії

У процесі комплексної механізації й автоматизації виробництва окремі машини й апарати поєднують в агрегати і потокові лінії. Сукупність спеціалізованих технічних машин, розташованих відповідно до визначеного технологічного процесу і зв'язаних між собою транспортними пристроями, називається потоковою лінією.

По виду зв'язку між машинами потокові лінії діляться на наступні типи:

– лінії з міцним зв'язком між машинами і безпосередньою передачею оброблюваного об'єкта від однієї машини до іншої (рис. 1.1, а). У таких лініях усі машини – від першої до п-ї – повинні працювати в ритмі, однаковому чи кратному ритму основної машини лінії;

– лінії з гнучким зв'язком між машинами (рис. 1.1, б). Робота кожної машини в цьому випадку не залежить від обраного ритму лінії. Між кожними двома машинами встановлюється приймач-нагромаджувач П з перевантажувачем;

– лінії з напівгнучким зв'язком між машинами (рис. 1.1, в). Звичайно розділяються на окремі дільниці, що складаються з групи машин із міцними зв'язками. У свою чергу, дільниці з'єднані між собою гнучкими зв'язками у виді приймачів-нагромаджувачів П с конвеєрами-перевантажувачами.

 

1.jpg

Рисунок 1.1 – Види зв'язку між машинами потокових ліній:

а – міцна; б – гнучка; К…п – машини; П – приймач-нагромаджувач з перевантажувачем; 1…5 – машини в лінії.

 

По ступеню механізації й автоматизації потокові лінії підприємств харчового виробництва можна розділити на наступні види: немеханізовані, напівмеханізовані, механізовані, автоматизовані й автоматичні.

Немеханізовані потокові лінії. Характеризуються тим, що всі технічні і транспортні операції в них виконуються вручну. Такі лінії є першим етапом організації потокового виробництва. Вони дозволяють диференціювати технологічний процес, вести поділ праці і спеціалізувати робочі місця, а також застосовувати єдиний ритм виробництва.

Напівмеханізовані потокові лінії. Велика частина трудомістких технологічних і транспортних операцій у напівмеханізованих потокових лініях механізована і виконується без безпосереднього застосування ручної праці. Вручну, як правило, виконують операції подачі напівфабрикату в технологічні машини, а також операції контролю і регулювання технологічного процесу.

Механізовані потокові лінії. Лінія з повною, комплексною механізацією всіх технологічних, транспортних і установочно-знімних операцій називається механізованою.  У цьому випадку ручними залишаються контроль і регулювання параметрів технологічних процесів.

Автоматизовані потокові лінії. Автоматизованими можуть бути лінії як механізовані, так і напівмеханізовані. У харчовому виробництві, як правило, автоматизують комплексно механізовані потокові лінії. У перерахованих лініях застосовують пристрої для автоматичного контролю і регулювання основних технологічних процесів.

Автоматичні потокові лінії. Є вищою формою організації потокового виробництва, являють собою механізовані лінії, оснащені комплексом автоматичних пристроїв для контролю, регулювання всіх технологічних операцій і керування машинами й агрегатами, що входять у лінію, без застосування ручної праці. При повній (комплексній) автоматизації машини й агрегати потокових ліній виконують роботу з найвищими (чи близькими до них) техніко-економічними показниками (наприклад, по продуктивності, ККД, собівартості продукції  і т.д.).

За структурою потоку потокові лінії можуть бути однопотоковими, багатопотоковими і змішаними.

На однопотокових лініях з одного виду сировини виробляється один вид продукції. У цих лініях продуктивність і ритм роботи всіх машин і апаратів повинні відповідати продуктивності і ритму роботи основної машини, що має визначальне значення для даного потоку.

Багатопотокові лінії можуть бути з потоками, що сходяться, розбіжними і рівнобіжними потоками. У першому випадку з декількох видів сировини чи напівфабрикатів виробляється один вид продукту, у другому – з одного виду сировини чи напівфабрикату виробляється кілька видів кінцевого продукту, у третьому – виробляється на кожнім потоці один вид сировини, напівфабрикату чи готового виробу.

На потокових лініях зі змішаними потоками з декількох видів сировини і напівфабрикатів можуть вироблятися кілька видів готових виробів.

По компонуванню потокові лінії підприємств харчового виробництва можуть бути розділені на наступні види.

Наскрізні лінії, у яких здійснюється повний цикл чи виготовлення обробки продукту з безупинним процесом оброблюваного об'єкта від однієї технологічної операції до іншої. Наскрізні лінії можуть бути вертикальними і горизонтальними. У вертикальних лініях широко застосовується гравітаційний транспорт, вони компонуються у виді прямої лінії.

Наскрізні горизонтальні лінії можуть компонуватися у виді прямої лінії (рисунок 1.2, а), лінії Г- і П-подібної форми (рисунок 1.2, б і в), із зустрічним рухом оброблюваних об'єктів і передачею їх з однієї ділянки на іншу (рисунок 1.2, г).

2.jpg

Рисунок 1.2 – Компонування потокових ліній:

а – багатопотокова з потоками, що сходяться; б - Г-подібної форми; в – П-подібної форми; г - із зустрічним рухом оброблюваних об'єктів; д - замкнута.

 

Замкнуті лінії застосовуються у випадку виготовлення і транспортування виробів за допомогою пристосувань-супутників, форм, лотків, піддонів і т.д., що повертаються після звільнення від виробів до вихідної позиції. Замкнуті лінії можуть бути вертикальними і горизонтальними.

У горизонтальних лініях застосовуються замкнуті системи конвеєрів з поворотними чи іншими пристроями, що перевантажують. Вертикально замкнуті конвеєрні системи (рисунок 1.2, д) спеціально перевантажуючих пристроїв майже не вимагають.

Змішані лінії містять у собі наскрізні і замкнуті ділянки, у яких використовуються пристосування-супутники.

До змісту