6.2 Лінія виробництва батоноподібних виробів

Лінія (рис.1.4) застосовується на великих підприємствах з виробництва хлібобулочних виробів і складається з трьох ділянок. На першій ділянці встановлюється устаткування для приймання борошна з борошновозів, одержання стисненого повітря і подачі його до живильників аерозольтранспорта, силоси для борошна, просіювачі, автоваги, баки для води, установки для одержання сольового і цукрового розчинів і інше устаткування для підготовки додаткової сировини.

image047.png

Рисунок 1.4 – Схема лінії виробництва батоноподібних виробів.

В – вода; Ц – цукор; П – повітря; Б – борошно.

1 – автоборошновоз; 2 – приймальний щит; 3 – компресорна станція; 4 – силос для борошна; 5 – живильник борошна; 6 – просіювач; 7 – автоваги; 8 – виробничий силос для борошна; 9 – баки для води; 10 – прилад для приготування сольового розчину; 11 – прилад для приготування цукрового розчину; 12 – прилад для приготування суспензії дріжжів; 13 –  прилад для приготування до емульгування жиру; 14 – дозуюча станція; 15 – тістомісильна машина для опари; 16 – бункер для бродіння опари; 17 – прилад для подачі опари; 18 – дозуюча станція; 19 – тістомісильна машина для тіста; 20 – прилад для подачі тіста; 21 – машина для поділу тіста; 22 – машина для округлювання; 23 – шафа попередньої розстійки; 24 – машина для закачування тіста; 25 – агрегат розстійки; 26 – хлібопекарна піч; 27 – агрегат для охолодження хліба; 28 – машина для загортки хліба; 29 – агрегат для підготовки лотків и конвеєрів; 30 – прилад для укладки хліба; 31 – агрегат для асортиментного комплектування контейнерів; 32 – прилад для завантаження в автохлібовоз; 33 – автохлібовоз.

 

image048.jpg

Виробничі силоси для борошна встановлюються між складом і основним виробництвом. Ця ділянка є загальним для всього підприємства, незалежно від вироблюваної продукції.

Друга ділянка – основне виробництво. Тут устаткування вибирається в залежності від асортименту виробів і ступеня механізації.

У лінії для виробництва батоноподібних виробів на цій ділянці встановлюється агрегат для приготування тіста, що складається з двох дозуючих станцій і двох тістомісильних машин для замісу опари і тіста, бункера для шумування опари, нагнітача тіста, тістоділильної машини, машини для округлювання, шафи попереднього розстоювання, машини для закачування тіста, розстоювального агрегату з пристроями для укладання заготівель і хлібопекарської печі тунельного типу.

Третя ділянка – хлібосховище й експедиція.

 

image052.jpg

 

Лінія для виробництва батонів (рисунок 1.5) більш компактна і може застосовуватися на хлібозаводах середньої потужності. Комплексно механізована лінія здійснює наступні операції: відбраковування здвоєних шматків тістових заготівель; вирівнювання відстані між заготівлями, подаваними до механізму завантаження конвеєра розстоювання, завантаження тестових заготівель у колиски завантаження конвеєра розстоювання, остаточного розстоювання тістових заготівель з регулюванням тривалості розстоювання і параметрів повітряного середовища в камері розстоювання, посадку розстояних тістових заготівель в стрічкову піч і надрізання тістових заготівель.

 

image053.png

Рисунок 1.5 –  Схема лінії виробництва батонів:

1 – вирівнювач кроку тістових заготівель; 2 – механізм завантаження конвеєра розстоювання; 3 – шафа остаточного розстоювання; 4 – винесений под печі; 5 – надрізчик.

 

До змісту