6.10 Економічні вимоги.

При проектуванні нового або раціоналізації існуючого процесу або апарату орієнтуються на оптимальні, економічні та технологічні режими його роботи. Величезне значення має інтенсифікація процесів, так як дозволяє досягти найбільшого виходу продукції і поліпшення її якості при меншій витраті енергії, полегшити працю апаратів.

Економічні вимоги, що пред'являються до апаратів, можуть бути розділені на дві категорії:

Вимоги до проектування і спорудження апаратів;

Вимоги до побудованої машин, яка знаходиться в експлуатації.

З точки зору цих вимог вартість проектування, спорудження та експлуатації машини повинна бути максимально низькою. Апарати, що задовольняють експлуатаційним і конструктивним вимогам, неминуче відповідають також і економічним вимогам. При впровадженні нової техніки і більш сучасних апаратів, може статися, що більш сучасний апарат виявиться дорожчим. Однак в цьому випадку, як правило, вартість експлуатації апарату зменшується, а якість продукції зростає і таким чином впровадження нового апарату стає доцільним.

При проектуванні апарату необхідно прагнути, щоб процес, який протікає в ньому, здійснювався в оптимальному варіанті. Завдання оптимізації полягає в тому, щоб вибрати такий варіант, при якому величина, яка характеризує роботу апарату (критерій оптимальності), має оптимальне значення. В якості критерію оптимальності найчастіше вибирають собівартість продукції. В такому випадку перед проектувальниками ставиться завдання – спроектувати апарат з такими даними, які забезпечать мінімальну собівартість продукції.