6.4 Експлуатаційні вимоги.

Відповідність апарата цільовому призначенню. Цільове призначення апарату полягає у створенні оптимальних умов для проведення технологічного процесу. Ці умови визначаються типом процесу, агрегатним станом оброблюваного продукту, його хімічним складом і фізичними властивостями (в'язкість, пружність, пластичність, текучість).

Такими умовами можуть бути, наприклад, нагрівання і змішування, що забезпечують рівномірну і швидку обробку продукту без перегріву, розкладання органічної речовини і відсутність мертвих зон в апараті. Апарату повинна бути надана форма, яка забезпечила б необхідні технологічні умови протікання процесу (тиск, при якому відбувається процес; швидкість руху і ступінь турбулізації потоку оброблюваних мас; створення необхідного контакту фаз в апараті; механічні, теплові, електричні і магнітні впливи).

Розглянемо елементарний приклад. Потрібно підігріти і перемішати в’язкий розчин, що містить зважені частинки термонестійкої речовини (наприклад, розчин цукру, який містить кристали цукру). Для цієї мети можуть бути застосовані два апарати. В апараті (рис. 6.2) неминуче осадження частинок твердої речовини на дні і в кутах. У цих місцях відбуватиметься пригорання і руйнування продукту.

image023.png

Рис. 6.2. Схема мішалки, що не задовольняє технологічним вимогам.

image025.png

Рис. 6.3. Схема мішалки, що задовольняє технологічним вимогам

 

Отже, форма цього апарата не створює необхідних для протікання процесу умов. Більшою мірою задовольняє цільовому призначенню апарату зображений на рис. 6.3. Апарат має сферичне днище, поєднане з циліндричним корпусом і мішалку якірного типу. Все це запобігає утворенню осаду і пригоранню його на стінках днища. З наведеного прикладу видно, що для того, щоб сконструювати апарат, необхідно знати і враховувати властивості оброблюваної системи. Нехтування до експлуатаційних вимог веде до псування продукту.