2.2. Технологічне обладнання для змішування і просіювання борошна.

 

На хлібопекарські підприємства борошно поступає різної якості. Не завжди доцільно пускати у виробництво кожну партію борошна окремо. Наприклад, з пшеничного борошна з дуже слабкою клейковиною при звичайному веденні її в технологічний процес неможливо отримати тісто і хліб хорошої якості. Тісто виходить розпливчатим, хліб погано пропікається. Із борошна з міцною клейковиною виходить щільний хліб, малого об'єму, з поганою пористістю. Щоб поліпшити хлібопекарські якості слабкого борошна, його змішують з борошном, що має сильну клейковину.

При використанні аерозольного транспорту, борошно змішується під час транспортування. При тарному зберіганні борошна застосовують борошнозмішувачі – дозатори та борошнозмішувачі.

Борошнозмішувачі – дозатори здійснюють два процеси: дозування борошна різних партій або сортів і змішування отриманих доз. Борошнозмішувачі – дозатори є машинами безперервної дії.

Борошнозмішувачі здійснюють лише один процес – змішування заздалегідь зважених окремих порцій борошна, що володіють різними хлібопекарськими якостями. Ці машини бувають тільки періодичної дії.

На рис. 2.2.1 представлена класифікація обладнання для змішування борошна.

 

image039.png

Рисунок 2.2.1– Класифікація машин для змішування борошна.

 

Просіювальні машини призначені для очищення борошна від сторонніх домішок (обривків шпагату або ниток, волокон від мішків, грудок борошна тощо).

Одночасно з просіюванням борошна відбуваються його розпушування та аерація, що сприяє кращому поглинанню вологи при замісі, покращує умови бродіння тіста та робить хороший вплив на вихід і якість хліба. При просіюванні борошно подається на рухоме сито, ковзає по ситовому полотну і проходить крізь його отвори; при цьому крупніші домішки залишаються на ньому і потім виводяться назовні. Частинки продукту, які не пройшли через отвори сита, називаються сходом, а які пройшли – проходом.

Таким чином, процес просіювання – це механічне розділення продукту за допомогою сита на дві частини, основне призначення якого – відділення сторонніх домішок з борошна. Просіювання борошна проводять за допомогою рухомих плоских, барабанних або циліндрових сит, що обертаються, або нерухомих.

Малогабаритні просіювачі для борошна барабанного типу, виготовляють в двох варіантах:

  з горизонтальним розміщенням ситового барабана;

  з вертикальним розміщенням ситового барабана.

 

image041.png

Рисунок 2.2.2 – Просіваючі для борошна: а) – Центробіжний роторний просіювач; б) – Просіювач вібраційний (вібросито); в) – Просіювач сипких матеріалів для вакуумних ліній.

 

Просіювання в промисловому виробництві (відео). 

image043.png

 

Для нормальної роботи просіювальних машин необхідно дотримуватись наступних умов:

   подавати борошно на сито рівномірно;

  очищати сита не менше одного разу за зміну;

  стежити за станом сит і при виявленні пошкодження або ослаблення натяжки замінювати їх справними;

  стежити за щільним приляганням до корпусу знімних щитків щоб уникнути розпилювання борошна;

очищати внутрішню поверхню машини від борошняного пилу не рідше за один раз на тиждень.

Загальні вимоги, що пред'являються до конструкції просіювача, зводиться до наступного. Конструкція машини повинна забезпечувати зручність обслуговування, легкість знімання сит, герметичність корпусу, легкість розбирання при ремонті і безпеку роботи обслуговуючого персоналу.

 

Просіювач борошна малогабаритний, вібраційний, ПБМ-150 (відео).

image045.png