2 Монтаж насосів і насосних агрегатів

 

За принципом дії насоси й насосні агрегати підрозділяються на відцентрові (найпоширеніші), шестеренні, поршневі й плунжерні.

Відцентровий насос залежно від умов монтажу й експлуатації може бути повернутий на 1,5708; 3,1416 і 4,7124 рад (900; 1800 і 270°). Насоси випускають агрегатованими з електродвигунами на спільній чавунній плиті 13 типорозмірів. Літери й цифри, що складають марку насоса, наприклад К20/30а, позначають: К – консольний, 20 – подача, м3/год.; 30 – напір, м; а – індекс обточування робочого колеса. Насоси встановлюють на досить жорсткій підставі для того, щоб при роботі не було вібрації. Насоси й насосні агрегати монтують відповідно до Інструкції з монтажу компресорів і насосів, а також технічними умовами або інструкціями на монтаж даного типу насосів. Монтаж їх полягає в установці на фундамент і вивірці горизонтальності положення з точністю до 0,1 мм на 1 м довжини, причому відхилення від проектної висотної позначки не повинні перевищувати ±10 мм. Положення насоса вивіряють рівнем, що укладаються на оброблену поверхню фланця нагнітального патрубка (блок циліндрів) у двох взаємно перпендикулярних напрямках. Горизонтальність установки насосів регулюють за допомогою плоских металевих підкладок (насосів типів МЦ і МС – настановних гвинтів), розташовуваних поблизу від анкерних болтів. Підливу плити насоса бетонною сумішшю провадять після вивірки, одночасно заповнюючи анкерні колодязі. Ревізія насосів полягає в промиванні їх і протиранні насухо, огляді, набиванні сальників і перевірці зазорів. До пуску насоса типу К провертають за муфту робоче колесо, яке повинне обертатися вільно. При випробуванні насосного агрегату стежать за напрямком обертання ротора, який повинен бути проти годинникової стрілки, якщо дивитися на нього з боку привода.

У міру збільшення частоти обертання електродвигуна поступово відкривають засувку на нагнітальному трубопроводі й стежать за станом сальника. У нормальному стані сальник повинен злегка пропускати рідину (15...20 крапель у хвилину). При випробуванні шестеренного насоса перевіряють напрямок обертання вала по розташуванню усмоктувального й нагнітального патрубків. Усмоктувальний патрубок повинен бути розташований з тієї сторони, де зуби шестірень виходять із зачеплення, нагнітальний – де вони входять у зачеплення. Шестеренні насоси випробовують під навантаженням на воді. Перед пуском поршневого насоса в масляну ванну до рівня показника заливають мастило, перевіряють набивання сальників плунжерів і перевіряють дію робочих органів на плавність ходу й відсутність заїдань шляхом провертання вручну колінчастого вала. При пуску електродвигуна перевіряють напрямок обертання вала, яке повинне бути за годинниковою стрілкою, якщо дивитися з боку шківа. Індивідуальне випробування насоса провадять на воді, попередньо подавши воду для охолодження плунжерів.

image010.gif

 

Рисунок 2.1. – Фото насосний агрегат 2СМ 200-15