1.1 Загальні відомості про монтаж сепараторів

 

По своїм динамічним властивостям сепаратор є швидкохідною машиною, у якої частота обертання веретена досягає 6500 хв -1  зі значною обертовою масою барабана (300 і більш кг). Тому до його монтажу висувають підвищені вимоги. При неправильно виконаному монтажі пуск і експлуатація сепараторів стають небезпечними як для монтажників, так і для обслуговуючого персоналу. Монтаж повинен виконуватися з особливою старанністю й дотриманням усіх вимог, наведених в інструкції заводу-виготовлювача.

На заводі-виготовлювачі сепаратор упаковують у дерев'яний ящик, який оббитий усередині гідроізоляційним матеріалом (тільки не руберойдом), що захищає машину від вологи при транспортуванні.

Перед упакуванням усі незафабовані деталі змазують консистентним змащенням для захисту від корозії в період зберігання й транспортування. Сепаратор у зборі (без барабана) закріплюють на підставі ящика 4 болтами. Барабан у зібраному виді, покритий усередині й зовні консистентним змащенням і обгорнений у щільний папір, кріплять сталевими стрічками на дні ящика. Там же закріплюють магнітний пускач, який теж обгорнутий гідроізоляційним матеріалом.

На одному з бічних щитів кріплять ключ для великого затяжного кільця й кришку сепаратора. Комплект запасних частин і інструмента укладають в окремий дерев'яний ящик, який закріплюють на дні основного ящика. У цей же ящик поміщають пакет з технічною документацією: пакувальним аркушем, паспортом і інструкцією з монтажу й експлуатації сепаратора.                                                                                                             

Ящик з упакованим сепаратором маркірують із зазначенням марки й заводського номера сепаратора, найменування заводу-виготовлювача й попереджуючих написів або знаків: «Верх», «Не кантувати».

Сепаратор монтують на жорсткому фундаменті, залитому бетоном марки 90…110 або бетоном, приготовленим на місці монтажу. В останньому випадку використовують бетон наступного складу: цемент марки 300...500 – 1 частина, пісок – 2,5 частини, щебень або гравій – 4 частини. Фундаментні болти заливають одночасно із заливанням моноліту фундаменту або в колодязях, виконаних при заливанні моноліту. В обох випадках болти кріплять на шаблону або на станині сепаратора. Для зручності монтажу на фундамент установлюють тільки станину сепаратора без барабана, а іноді й без електродвигуна. Установлюють станину після затвердіння моноліту бетону фундаменту, тобто через 5...6 днів з моменту заливання. Габарити фундаменту визначають за схемою розташування фундаментних болтів, наведеною в інструкції заводу-виготовлювача із припуском по 100... 150 мм від осей болтів на сторону.

Більшість типів сепараторів монтують на окремих фундаментах. Місце установлення вибирають із урахуванням зручності обслуговування сепаратора, тобто спостереження за контрольно-вимірювальними приладами (тахометром, манометром, ротаметром), контролю рівня масла в картері, а також можливості демонтажу електродвигуна. Деякі сепаратори, наприклад сепаратори для високожирних вершків, монтують на загальному фундаменті, електродвигуни яких повинні бути спрямовані в один бік, відстань між машинами не менш 0,8 м.

При одночасному одержанні декількох однотипних сепараторів ящики розпаковують по черзі, щоб не переплутати однакові деталі й складальні одиниці. По пакувальному аркушу перевіряють наявність складальних одиниць, деталей, інструмента, запасних частин і технічної документації. Перед монтажем усі частини сепаратора очищають від пилу, з незафарбованих деталей видаляють змащення, що консервує, й насухо протирають їх чистою м'якою тканиною.

 До підготовленого під монтаж фундаменту станину сепаратора доставляють на підставі ящика впакування, після чого його видаляють з-під станини. Способи переміщення сепаратора при установці станини на фундамент показано на рисунці 2.1. Сепаратори великої продуктивності (10, 15, 25 м3/год.) піднімають таллю, закріпленою на козлах, міжповерховому перекритті або монорейці. При цьому станину стропують, обв'язуючи канатом масивні деталі (рисунок 1,а). Сепаратори із продуктивністю до 5 м3/год. можна піднімати вручну (рисунок 1,б). Для цього під частково вигвинчені стопорні гвинти 4 підводять 2 труби 5 зі сталі діаметром 36 мм. Труби повинні бути розташовані горизонтально щоб уникнути зісклизання станини 3.