4. Обладнання для сортування (збагачення) продуктів лущення

На різних стадіях переробки зерна плівчастих культур на крупу необхідно розділяти продукти лущення на дві фракції, одна з яких містила б головним чином лущені зерна, а інша – нелущені. Для цього застосовують машини, які сортують суміш на фракції, що відрізняються між собою сукупністю різних властивостей (коефіцієнтом тертя, щільністю, формою, розмірами і пружністю). Аналогічні машини можуть бути використані для виділення із зернової суміші домішок: каменів, металевих часток, насіння бур'янистих рослин і ушкоджених зерен.

image053.gif

Рисунок 4.1.1- Фото машина сортувальна МСХ.

 

Машина сортувальна МСХашина сортувальна МСХ призначена для сортування продуктів лущення зернових культур, виділення нелущених зерен з гречаної, рисової, вівсяної круп технологічної ефективністю 92 ... .96%. Падді-машини сортують зернівки однієї культури внаслідок відмінності їх фізичних і механічних властивостей. Використовують на крупозаводах і очисних відділеннях борошномельних підприємств для поділу продуктів лущення зерна вівса, рису, гречки та інших зернових.

 Для сортування продуктів лущення зерна широко застосовують падді-машини. Основним робочим органом машини є сортувальний стіл, який нахилений до обрію під визначеним кутом. На столі вздовж закріплені стінки зигзагоподібної форми, що утворюють канали, по яких переміщається продукт. Сортувальний стіл робить прямолінійний зворотно-поступальний рух у поперечному до каналів напрямку (рис. 4.1.2).

 

image055.gif

Рисунок 4.1.2 - Принцип дії падді-машини:

а) - схема сортувального столу;

б) - фрикційна схема руху зерна;

в) - ударна схема руху зерна: 1 - сортувальний стіл; 2 - стінки; 3,4 - канали.

 

Більш щільні частки І з великим коефіцієнтом тертя і малою пружністю переміщаються вниз, не приходячи в зіткнення з робочими ділянками зигзагоподібного каналу. Менш щільні частки ІІ з меншим коефіцієнтом тертя і більшою пружністю, чим частки І, контактують з робочими ділянками каналу і переміщаються уздовж них нагору.

Встановлюючи сортувальну машину під відповідним кутом нахилу до обрію, можна домогтися поділу вихідного продукту на дві фракції. Для відділення лущених зерен рису, гречки і вівса використовують крупосортувальну машину БКО і БКГ.

 

Двоярусна крупосортувальна машина А1-БКГ-1 (рис. 4.1.1) використовується для сортування гречки на фракції і контролю рису, пшона, вівса та інших круп.

image057.gif

Рисунок 4.1.1 - Крупосортувальна машина А1-БКГ-1:

1 – патрубок для виходу проходу; 2 - патрубок для виходу сходу; 3 – боковина; 4, 6 – нижній та верхній ситові кузова; 5, 25 – дверчата; 7, 19 – огородження; 8 – живильник; 9 – аспіраційний патрубок; 10 – навантажувальний клапан; 11 – кривошипно-шатунний механізм; 12 – щітки; 13 – рама; 14 – ситова рама; 15 – ролик; 16 – направляюча; 17 – підвіска; 18 – редуктор; 20, 22 – клинопасова передача; 21 – тяга; 23 – електродвигун; 24 – боковина кожуха; 26 – обшивка; 27, 30 – патрубки; 28 – головний вал; 29 – лоток; 31 – перемичка; 32 – піддон; 33 – ексцентрик.

 

image059.gif

  Рисунок 4.1.2 - Фото крупосортувальна машина А1-БКГ-1:

Призначена для контролю крупи. Сортований продукт поділяється на три фракції: сміттєві домішки, крупа і потрібнені частинки з мучки.

 

Крупа поступає через приймальні патрубки живильника, накопичується на навантажувальному клапані, розподіляється по всій його ширині і падає на сито верхнього кузова. В процесі руху крупа просіюється скрізь отвір сита і попадає на піддон, а крупні домішки ідуть сходом і через випускний патрубок виводяться з машини. Прохід через випускний лоток попадає на сито нижнього кузова. Крупа рухається сходом і через патрубок виводиться назовні. Дробленка і мучка проходять через отвори сита і далі по піддону направляються в вихідний патрубок.

При налагоджуванні машини регулюють кут нахилу кузова, підбирають потрібний розмір отворів сит, регулюють висоту щіток та сип продукту. Кут нахилу ситових кузовів регулюють, зміною довжини підвісок кузова за допомогою гайок. Для зміни висоти щіток піднімають чи опускають напрямляючи. По зносу щіток напрямляючи переміщують вверх.