3.3.3 Розлив пива в пляшки, банки, кеги

Розлив пива у скляні пляшки

Ящики з пляшками у пакетах, із тарного складу надходять до пакето-розформуючого автомата - деполітайзер. Потім роликовим або ланцюговим транспортером надходять до автомату виймання із ящиків. За допомогою цього автомату пляшки виймаються і поступають до пляшкомийної машини (ПММ), а пусті ящики подають на миття і використовують для вкладання пляшок у ящики.

Вимиті пляшки із ПММ попадають до інспекційного автомату, де перевіряють якість миття і наявність сторонніх включень і етикетки.

Перевірені пляшки по пластинчастому транспортеру подаються до розливочного автомату карусельного типу. Наповнення пляшок пивом здійснюється в ізобаричних умовах - при рівності тисків: протитиск у пляшці дорівнює тискові у пивному резервуарі. Через кран-наповнювач пляшки заповнюються пивом із пивного резервуара, який знаходиться у верхній частині розливного автомата.

Для зворотного відведення повітря із пляшки в газовий простір пивного резервуара у крані-наповнювачі є спеціальна трубка, що з'єднує внутрішню порожнину пляшки з резервуаром. Температура пива при розливі не повинна перевищувати 3° С. Лінії розливу марки Б2-ВРЩ-3 продуктивністю 3000 пл/год, Б2-ВРЩ-6 - 6000пл/год, Б2-ВРЩ-12 - 12000 пл/год, Б2-ВРЩ-24- 24000 пл/год.

image072.png

 

image073.jpg

 

image074.png

 

image075.jpg

 

Лінія розливу пива в скляні пляшки 15000 пляш./год MARKL Німеччина (відео)

image076.png

 

Розлив пива в ПЕТ пляшки

Здійснюється розлив в пляшки із темно-коричневого кольору, або темно-зеленого.

Пиво в ПЕТ пляшку може наливатися пастеризоване (гаряче) або холодне з додаванням консервантів.

Етапи розливу:

1) Подача преформ у накопичувальний бункер. Звідти транспортером надходить до видувної машини. У цій машині спочатку здійснюється нагрівання преформи за допомогою ламп розжарювання (інфрачервоними променями), а потім нагріті пляшки надуваються гарячим повітрям до потрібної форми пляшки.

Потрібну форму пляшка набуває в залежності від встановленої матриці.

 

Напівавтомат видування "ПВ-800" (видув 2-літрових пляшок) (відео)

image077.png

 

2) Видуті пляшки повітряним транспортером подаються до ополіскувача підготовленою водою.

3) Налив у ПЕТ пляшку пива в ізобаричних умовах.

4) Закупорювання ПЕТ пляшки пробками під гвинт.

5) Інспектування пляшок з налитим пивом: перевіряють повноту наливу, герметичність закупорювання, наявність різьби на горлишці пляшки.

6) Наклеювання етикеток.

7) Нанесення дати на етикетку або на кришку.

8) Упаковка ПЕТ пляшок з готовою продукцією в термоплівку на спеціальних термоусадочних печах.

9) Формування пакетів пляшок з готовою продукцією за допомогою політайзера.

image078.png

 

Лінія розливу пива у ПЕТ пляшки (відео)

image079.png

 

Розлив пива у  металеву банку

Технологічно процес розливу пива в металеву банку ділиться на наступні фази:

1) Автоматичне розпакування піддону з банками.

2) Подача порожніх банок по повітряному або тросовому конвеєру на розливну машину.

3) Перевертання банок догори денцем і ополіскування їх гарячою водою, яка подається під високим тиском.

4) Транспортування в закриту секцію розливу і наповнення банок вуглекислим газом (СО2) для усунення в них кисню.

5) Наповнення банок пастеризованим пивом (як варіант - пастеризація пива може проводитися вже в банку).

6) Подача банок і кришок на закупорювальну секцію.

7) Закупорювання банки.

8) Нанесення на банку інформації про дату розливу і строк вживання.

9) Упаковка банок по 24 штуки в одну упаковку.

 

image080.png

 

Лінія розливу в алюмінієві банки (відео)

image081.png

 

Спочатку основною технічною складністю розливу було те, що незапечатана банка в порівнянні з скляною пляшкою - більш нестійка до поздовжнього навантаження тари. Але сьогодні цей фактор уже давно перейшов в розряд рутинних технічних моментів якісного налаштування обладнання для розливу. У сучасних зразків обладнання істотне осьове навантаження на банку виникає тільки в момент безпосередньо розливу, коли в банці виникає внутрішній тиск.

Струмінь напою при розливі в банку не є єдиними, як у скляній пляшці. З метою пом'якшити ступінь навантаження на банку, пиво в банку розливається через безліч різноспрямованих тонких наливних трубок, що створюють безліч малопотужних цівок, або тонкою плівкою направляється по стінках банки. Кількість пива, що розливається при цьому контролюється, найчастіше, як і зі склотарою - за рівнем, а не об’єму налитої рідини. Контроль заповнювання запечатаних банок здійснюється за допомогою детектора, що працює на рентгенівському випромінюванні.

 

Розлив пива в кеги

Пусті кеги мають об'єм 50 дм3 і 30дм3. Кеги являють собою стальні бочки для багаторазового використання. При надходженні кег на підприємство, їх ретельно оглядають (на наявність сторонніх домішок і сторонніх запахів). Рухаються по спеціальних роликових або ланцюгових транспортерах.

Етапи розливу:

1) Кеги миють гарячим миючим розчином луги температурою 60…65 0С концентрацією 1…2%. Миють всередині і зовні. Після того ополіскують водою, потім промивають розчином азотної кислоти і знову ополіскують водою. Після цього кеги перевіряють і пропарюють, щоб видалити залишки води.

2) Кеги продувають СО2.

3) Пусті кеги після миття і стерилізації проходять тарування на автоматичних вагах, що забезпечує повноту наливу пива в кеги різної ваги.

4) Налив пива в кеги здійснюється на розливочних автоматах карусельного типу. Пиво повинно мати температуру +1…+6 °С, в ізобаричних умовах.

5) Налиті кеги поступають на автоматичні ваги для контролю повноти наливу і оснащені дисплеєм. Кеги з невідповідною вагою відбраковуються.

6) Закупорювання кег кришкою з фітингом.

7) На кожну кегу наклеюється етикетка і дата виготовлення.

8) Кеги формують в пакети і поступають в склад готової продукції.

image082.png

 

Цех розливу пива в кег (відео)

image083.png

 

Втрати пива при розливі

Вони розраховуються в дал і у відсотках.

 

                        Втр. розл= Vф.п. - ( Vроз.п (дал, %) + Vвипр. брак)

 

Це різниця між об'ємом фільтрованого витриманого пива, яке надійшло на розлив і об'ємом пива розлитого в тару переданого в експедицію та некондиційного (виправного браку) поверненого із цеху розливу на доброджування.

Втрати при розливі пива у пляшки - 2% до об'єму фільтрованого пива; у бочки - 0,5%; у кеги -0,5% .

Зберігання пива і відпуск його в торгову мережу

До відпуску в торгівельну мережу пляшки з пивом зберігають в експедиції. Приміщення експедиції повинно бути сухим, прохолодним, затемненим і добре провітреним, освітлення - не ярке, електричним світлом. Освітлення експедиції прямим сонячним світлом заборонено. При яркому освітленні смак пива псується під дією ультрафіолетових променів. Температура в експедиції повинна бути не вище 10°С.

Всі сорти пива не повинні зберігатися в експедиції більше 1…2 днів.

При транспортуванні в літню пору року пляшки повинні бути захищені від нагрівання сонячними променями, а взимку - від охолодження.

На кожну партію напоїв, які відвантажуються з заводу, повинне бути якісне посвідчення заводу, номер якого записується в накладній при відпуску продукції.

image084.jpg