1.5.3 Освітлення сусла

Прокип'ячене з хмелем сусло містить великі суспензії. При охолодженні вони швидко осідають, утворюючи «грубий осад» або суспензії гарячого сусла. Розмір часток у грубому осаді 30…80 мкм. Осад складається на 50…60% з білкових речовин. Містить також 20…30% поліфенолів, 15…20% хмелевих смол, 2…3% мінеральних речовин і 1…2% ліпідів. Грубий осад адсорбує на собі іони важких металів, оберігаючи дріжджі від їх шкідливого впливу. Кількість суспензій гарячого сусла складає зазвичай 600…800 мг/дм3. Після висвітлення в суслі повинно міститися не більше 100…200 мг/дм3 суспензій. Досягти такого ступеня освітлення на класичному обладнанні зазвичай не представляється можливим. Причини недостатнього видалення суспензій можуть бути наступні: погане розчинення солоду, відхилення при фільтруванні заторів, використання хмелепродуктів з низьким вмістом дубильних речовин, незадовільна робота обладнання для освітлення. При недостатньому видаленні суспензій гарячого сусла пиво характеризується низькою піною і підвищеною гіркотою.

При охолодженні сусла нижче 60 0С в ньому утворюються дрібні суспензії, які виділяються у вигляді тонких суспензій, формуючи тонкий, холодний осад. Розмір часток холодного осаду близько 0,5 мкм. Холодний осад на 65% складається з білкових речовин і містить 30…35% поліфенолів. В осаді присутні також вуглеводні і мінеральні компоненти. При нагріванні сусла тонкі суспензії знову розчиняються. Кількість тонкого осаду незначно - 0,04…0,05% від екстракту сусла, однак відчутна його технологічна роль. Тонкі суспензії осідають на поверхні дріжджових клітин, порушуючи проникність оболонок і ускладнюючи процес зброджування. При недостатньому видаленні холодних суспензій знижується і колоїдна стійкість пива. Тонкі суспензії видаляються після охолодження сусла сепаруванням, фільтрацією через діатоміт, кізельгур або перліт, а також шляхом флотації.

Найкраще освітлення сусла досягається на сепараторі. Сусло подають в сепаратор, де воно розподіляється тонкими шарами на тарілках, які обертаються з великою швидкістю. Під дією відцентрових сил зважені частинки відділяються і направляються в грязьовий простір. З сепаратора виходить освітлене сусло, яке потім надходить на пластинчастий холодильник, де охолоджується до 6 0С. При використанні сепаратора швидше відбувається освітлення і охолодження сусла (1…1,5 год), полегшується обслуговування цих операцій і виключається потрапляння в сусло інфекції з навколишнього середовища. Сепарування можна виробляти для освітлення гарячого і холодного сусла і для виділення сусла з білкового відстою.

image031.png

1 - тарілки барабану; 2 - патрубок для виходу сусла; 3 - кільцевий простір барабана; 4 - рухливе дно барабану; 5 - порожнина для води; 6 - труба для подачі води в порожнину; 7 - ущільнююче кільце щілини; 8 - труба для води; 9 - канал до клапану; 10 - клапан

Рисунок 1.5.6.1 - Схема сепаратора для освітлення сусла в розрізі

 

image032.png

1-4 - триходові крани; 5-7 - випускні крани; 6,8 - запірні крани; 9, 10 - повітряні крани; 11, 12 - оглядові віконця; 13 - дозуючий кран; 14 - блокуючий вентиль; 15 - запобіжний клапан; 16 - витратомір; 17 - рама; 18 - проміжний вкладиш; 19 - сито

Рисунок 1.5.6.2 Схема ситової діатомітової фільтрації

 

Кізельгуровий фільтр (відео)

image033.png

 

image034.png

 

image035.png

Рисунок 1.5.6.3 Флотаційна установка