2.4.4.1 Область застосування клеїв

Приклеювання фрикційних матеріалів до металу (колодки і накладки гальмівних пристроїв, накладки фрикційних та відцентрових муфт, тощо) виконують за допомогою клеїв ВС-10Т і ВС-350, які являють собою розчин синтетичних фенолформальдегідних смол в органічних розчинниках. У темному закупореному посуді вони можуть зберігатися до 6 місяців. Також для означених з’єднань використовують клеї типу БФ-88Н та ін.

 Приклеювання колодок зчеплення

image109.png

Крім того, ці марки клеїв можна використовувати для склеювання металів, склотекстолітів і інших видів матеріалів. Режим твердіння наступний: тиск на поверхні, що склеюються, 0,2…0,4 МПа, температура 175…185 °С, тривалість 1,5…2,0 год.

Крім названих, для склеювання металів, деревини та інших матеріалів застосовують клеї БФ-2, БФ-4, БФ-6.

Клей БФ-6 дає більш еластичні з’єднання, тому його застосовують для склеювання фетру, повсті, тканин і інших матеріалів. Режим склеювання: тиск 0,5…1,0 МПа, температура 140…160 °С, тривалість 1,0…1,5 год. Клей БФ-52Т використовують для тих же цілей, що й клей марки ВС-10Т.

Для склеювання гум і гуми з металом застосовують клей 88Н.

Поверхні, що підлягають склеюванню, очищають від забруднень і старих полімерних матеріалів. Металеві поверхні зачищають до металевого блиску і знежирюють ацетоном або бензином. Після сушіння деталей наносять шар клею товщиною 0,10…0,15 мм на поверхні, що склеюються, і витримують при кімнатній температурі протягом 10…15 хв. Потім наносять другий шар клею і знову просушують деталі. Закінчення сушіння перевіряють „на відлипання“. До шару клею прикладають гумовий брусок, очищений ацетоном. Якщо він не прилипає до поверхонь, що склеюються, накладають одна на іншу і стискають спеціальними пристосуваннями.

Деталь разом із пристосуваннями поміщають у спеціальну шафу для термообробки (затвердження клейового складу) та витримують протягом 40 хвилин. Для зменшення залишкових напружень у клейовому з’єднанні деталі охолоджують разом із шафою до температури 80…100 °С, а потім на повітрі до температури 20…25 °С протягом 2…3 годин і знімають із пристосувань.