2.4.2 Зарівнювання тріщин і пробоїн епоксидними композиціями

Для виконання цього виду ремонтних робіт найпоширенішими є композиції на основі епоксидних смол. Традиційно застосовують епоксіпласти – епоксидні смоли ЕД-5, ЕД-6, ЕД-16, ЕД-20. У якості пластифікатора використовують дібутилфталат, а затверджувачем служить поліетиленполіамін. З інших пластифікаторів застосовують поліефірну смолу, трикрезилфосфат та ін.

Відмінності поліефірної і епоксидної смоли

image103.png

Також у склад композиції входить наповнювач, склад якого вибирають залежно від матеріалу деталі, що ремонтується. Саме за допомогою наповнювачів підбираються необхідні фізико-механічні властивості відновленої деталі. Наприклад, залізний порошок підвищує твердість, графіттеплопровідність, талькзносостійкість і т. п.

Підбором наповнювача можна підвищити адгезію композиції з металом, зблизити коефіцієнти лінійного термічного розширення композиції і металу, знизити усадку. Крім того, уведення у склад композиції наповнювача знижує її вартість. У якості наповнювача використовуються порошки чавуну, сталі, алюмінію, молотої слюди, тальку, кварцового піску, подрібненого азбесту, графіту, скловолокна, склотканини.

image105.jpg

Рисунок 2.4.2.1 а) скловолокно; б) склотканина

 

Після уведення в епоксидну композицію затверджувача строк її придатності при кімнатній температурі не перевищує 30 хв.

Затвердіння відбувається при температурі від 20 до 100°С: без тиску і при кімнатній температурі протягом до 72 годин, при температурі 40 °С впродовж 48 годин, при 60°С – 24 години і при 100°С до 3 годин.