15.3 Випарники

 

Вертикально-трубний випарник (рисунок 15.3.1) монтують на фундаменті 6, який розраховують із урахуванням ваги випарних елементів і розсолу в бак 4. Бак випарника встановлюють на дерев'яні просочені розчином проти гниття, бруси 8 (краще дубові) шириною 150 мм, висотою h, рівній товщині ізоляції 7 і довжиною L, рівній ширині бака 4. Бруси укладають на фундамент 6, а простір між ними заповнюють ізоляційним матеріалом 7 (торфоплитою, мінеральним фетром й ін.). Якщо задня поздовжня стінка випарника буде прилягати до стіни будівлі, то її ізолюють до установки бака.

 

image037.jpg 

1 – випарний елемент; 2 – кришка випарника; 3 – зливна труба, 4 – бак випарника; 5 – мішалка; 6 – фундамент; 7 – теплоізоляція; 8 – опорний брус; 9 – опора випарного елемента; 10 – дно бака.

Рисунок 15.3.1 – Установка вертикально-трубного випарника

Перед установкою на фундамент бак 4 ставлять на тимчасові опори й заливають водою для перевірки на течу. При відсутності течі до зовнішніх стінок бака прибивають шматки дроту («вуса») для наступного закріплення ними ізоляції й обмазують зовні стінки й дно бака гарячим бітумом. Установлюють бак за рівнем і в просторі так, щоб відстань торцевих стінок бака від стінок будівлі було не менше 1,5 м.Потім до бака кріплять мішалку 5, ропну арматури й підключають зливну трубу 3 для розсолу, що відробив.

Випарні елементи 1, перш ніж помістити в бак, випробовують стисненим повітрям при тиску 1,2 МПа. При установці секції вивыряють на вертикальність і горизонтальність. Щоб уникнути деформації дна бака 10 опори 9 секцій, розташованих у баку, повинні перебувати над опорними брусами 8. Після установки в бак випарні елементи промивають зовні водою й ставлять колектори й аміачну арматури. Аміачну систему для очищення продувають повітрям при 0,6 МПа й випробовують на щільність повітряним тиском 1,2 МПа. Для запобігання потрапляння повітря в ропну систему, зливну ропну лінію виводять у відсік з мішалкою 5 так, щоб зливна труба 3 була опущена нижче рівня розсолу.

Далі бак з бічних сторін ізолюють, поверх ізоляцію покривають дротяною сіткою, штукатурять і білять. Зверху бак закривають ізольованою кришкою 2, у якій залишають люк для вимірювання температури й концентрації розсолу в процесі експлуатації випарника. Бак випарника може бути виготовлений зі сталі або залізобетону.