ВСТУП

 

Обладнання, що надходить із заводів-виготовлювачів у зібраному виді, не вимагає складальних операцій при його монтажі.

Монтаж технологічного обладнання зводиться в основному до його транспортування із приоб’єктного складу в зону монтажу; такелажним роботам усередині монтажної зони; розпакуванню, розконсервації; установці на фундамент або опорну металеву конструкцію, залізобетонне перекриття або на чисту підлогу; вивірці в горизонтальній і вертикальної площинах, кріпленню фундаментними або самоанкеруємими болтами (дюбелями); випробуванню на холостому ходу.

Переміщення обладнання до місця встановлення провадять механізованим способом відповідно до ППР. Попередню вивірку обладнання на фундаменті роблять при вільному обпиранні на підкладки, а остаточну – при затягнутих гайках фундаментних болтів. Після правильно виконаного регулювання й затягування болтів машина повинна рівномірно опиратися на всі пакети підкладок, що перевіряють обстукуванням молотком. При цьому звук повинен бути чистим, без деренчання. Після остаточної вивірки встановлення обладнання на фундаменті сталеві підкладки прихоплюють електрозварюванням і підливають цементним розчином. Кріплення обладнання на фундаменті повинне бути надійним і міцним.

Провадять підливу цементним розчином. Висота підливи між низом обладнання (рами, плити, станини) і поверхнею фундаменту допускається в межах 40...80 мм. Якщо обладнання має в основі ребра жорсткості, то зазначений розмір слід приймати від низу виступаючого ребра. У правильно затягнутих з'єднаннях пластина щупа товщиною 0,03...0,05 мм не повинна проходити в жодному зі стиків підкладок глибше 3...5 мм. Затягування фундаментних або самоанкеруємих болтів виконують рівномірно хрест-навхрест для того, щоб опорна частина машини була щільно притиснута до фундаменту по всій площі зіткнення.

Монтаж технологічного обладнання провадять відповідно до плану розташування обладнання й установки його по осях і позначкам. При монтажі технологічних ліній строго витримують настановні розміри окремих машин і їх прив'язку до будівельних конструкцій відповідно до проекту.

Вивірку встановленого технологічного обладнання провадять за допомогою інвентарних регульованих підкладок, металевих підкладок або віджимних регулюючих гвинтів. Місця для установки підкладок і регулюючих гвинтів обладнання на поверхні підлоги повинні бути попередньо очищені, вирівняні за рівнем і мати розміри, що перевищують величину підкладок не менш чим на 25 мм із кожної сторони.

Площина підкладок, що прилягає до обладнання й поверхні фундаменту або чистої підлоги, не повинна мати опуклостей, заусенців, забоїн.

Під регулюючі гвинти в місцях їх обпирання на підлогу укладають сталеві підкладки. Кількість підкладок у пакеті не повинна перевищувати 5 шт., включаючи тонколистові, застосовувані для остаточної вивірки.

Підкладки встановлюють по обидва боки кожного фундаментного (самоанкеруємого) болта по можливості ближче до нього. Підкладки під легке обладнання можна встановлювати з однієї сторони фундаментного (самоанкеруємого) болта.

Горизонтальність установки машин перевіряють по оброблених поверхнях (рідше по несучій плиті) у двох взаємно перпендикулярних напрямках. Вертикальне положення перевіряють по оброблених поверхнях рівнем і виском.

При вивірці установки машини відхилення осей і позначок по горизонталі й вертикалі не повинні перевищувати: головних осей машини в плані - 10 мм, фактичної висотної позначки встановленої машини - 10 мм, машини від горизонталі - 0,3 мм на 1 м довжини.