1.ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ В ЛАБОРАТОРІЇ БІОХІМІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

1.1     Загальні правила роботи в лабораторії

 

Лабораторні дослідження у біохімічних лабораторіях проводяться під керівництвом викладача та лаборанта. До самостійної роботи допускаються особи не молодше 18 років.

Перед початком лабораторних досліджень або занять студенти проходять інструктаж з техніки безпеки, який оформлюється у спеціальному журналі. Крім того, під час кожної роботи вони одержують усний інструктаж від викладача.

Студенти несуть дисциплінарну відповідальність у разі недотримання вимог з охорони праці, техніки безпеки та протипожежної профілактики.

Працювати в лабораторії студенти повинні тільки в халатах, застебнутих на всі ґудзики. Волосся має бути підібране під косинку чи шапочку. Необхідно мати засоби індивідуального захисту (гумові рукавичками, окуляри, тощо).

Суворо забороняється приймати в лабораторії їжу та пити воду з хімічного посуду.

Під час виконання лабораторних робіт та проведення наукових досліджень необхідно дотримуватися наступних правил роботи з хімічними реактивами: 

1.Обережно поводитись з хімічними реактивами: 

– уникати потрапляння цих речовин на руки, не торкатися ними обличчя та очей, після роботи руки слід ретельно вимити;

– не пробувати хімічні реактиви на смак;

– усі речовини слід нюхати дуже обережно, не нахиляючись над посудиною та не вдихаючи на повні груди, а спрямовуючи до себе пари чи гази рухом руки;

– не користуватися невідомими реактивами (без написів і етикеток);

– ніяких речовин з лабораторії не можна виносити.

2.Реактиви для дослідів слід брати лише в тих кількостях, які зазначені в методиці:

– сухі реактиви слід брати за допомогою шпателя, розчини – піпеткою;

– для кожного реактиву необхідно мати окремий шпатель або піпетку;

– набирати отруйні та їдкі рідини в піпетки не ротом, а за допомогою гумової груші;

– подрібнювати сухі луги можна лише в запобіжних окулярах;

– брати твердий луг тільки пінцетом або щипцями.

3.Надлишок реактиву не виливати і не висипати назад в посуд, з якого вони взяті; виливати в посуд для зливу або спускати із струмом води в каналізацію.

4.Дотримуватися обережності в роботі з розчинами кислот, лугів й інших їдких рідин:

– готуючи розчини Сульфатної кислоти необхідно лити концентровану кислоту у воду, а не навпаки, оскільки, внаслідок сильного місцевого розігрівання, можливе розбризкування кислоти. Крім того необхідно користуватися тонкостінною склянкою або фарфоровим посудом;

– у разі попадання кислоти на шкіру або слизові оболонки спочатку промити уражене місце великою кількістю води, а потім розчином соди (гідрокарбонату натру);

– у разі попадання лугу на шкіру або слизові оболонки спочатку промити уражене місце водою до тих пір, поки ділянка не перестане бути слизькою, а потім розчином оцтової кислоти.

5.Проведення дослідів у брудному лабораторному посуді забороняється.

6.Нагріваючи рідини, необхідно тримати пробірку отвором від себе і людей, що знаходяться поруч. Не нахилятися над посудом, в якому щось кипить чи в який наливається рідина, оскільки бризки можуть потрапити в очі.

7.Категорично забороняється нагрівати або охолоджувати будь-які розчини у герметично закритих місткостях, а також закривати колби з гарячою рідиною.

8.Переносити посуд з гарячою рідиною треба використовуючи рушник, тримаючи посудину обома руками: однією – за дно, іншою – за горловину. Великі хімічні стакани з рідиною потрібно піднімати лише двома руками так, щоб відігнуті краї склянки опиралися на вказівні пальці.

9.Роботу з леткими речовинами (етером, бензеном, ацетоном та ін.), концентрованими лугами та кислотами проводити акуратно і під витяжною шафою, не зливати їх в каналізацію без попереднього розведення.

10.Роботу з легкозаймистими рідинами вести під витяжною шафою та подалі від нагрівальних приладів. У разі загорання спирту, етеру та інших легкозаймистих рідин не гасити полум’я водою, а скористатися піском.

11.Обережно працювати зі скляним лабораторним посудом, що легко б’ється. Рештки побитого лабораторного скляного посуду слід ретельно змісти у спеціальний збірник. Сировину чи напівфабрикати, у які могли потрапити скляні уламки, необхідно викинути у спеціальний збірник.

12.Негайно прибрати усе пролите, розбите і просипане на столах або на підлозі в лабораторії:

– якщо кислота проллється на стіл або на підлогу, її слід нейтралізувати лугом або содою;

– меркурій, пролитий в результаті поломки приладів або розбитті термометрів, збирають за допомогою амальгамованих пластинок з міді або білої жесті.

13.У дослідах з використанням електроприладів необхідно переконатися в їх справності, правильності підключення до електромережі та контуру заземлення. Під час виконання роботи не можна переносити увімкнуті електроприлади та залишати їх без нагляду. У разі перерви в подачі електроенергії всі пристрої мають бути негайно вимкнуті.

14.Після закінчення роботи в лабораторії необхідно вимкнути всі електроприлади, якими користувалися, витяжну шафу, воду, прибрати свої робочі місця та здати їх лаборантові або завідувачу лабораторії. Обов’язково ретельно вимити руки.

Про усі випадки відхилення від нормального ходу лабораторного зайняття або наукових досліджень, порушення даних правил, повідомляти передусім викладачеві, черговому лаборантові або завідувачеві лабораторією.

 

        1.2        Надання першої допомоги

 

З метою протипожежної безпеки хімічна лабораторія повинна бути забезпечена вогнегасниками, ящиками з піском, ковдрами. Необхідно знати, де знаходяться протипожежні засоби і порядок термінової евакуації з лабораторії під час пожежі. При виникненні пожежі в лабораторії необхідно негайно виключити газ та нагрівальні прилади, прибрати легкозаймисті рідини, вогонь засипати піском або накрити вовняною ковдрою, шматком азбесту, рушником або залити тетрахлорометаном. Великий вогонь гасять за допомогою вогнегасника. Не можна задувати палаючу рідину або заливати її водою. Якщо на людині палає одяг, її треба швидко закутати в ковдру, халат або покласти на підлогу і перекочуючи збивати полум'я. Якщо загорілися дерев'яні предмети, полум'я гасять водою або вогнегасником. Під час роботи в хімічній лабораторії найбільш можливими є порізи склом, опіки термічні та хімічні, а також інгаляційне ураження парами токсичних речовин.

У хімічній лабораторії повинна бути аптечка. В аптечці лабораторії необхідно мати стерильні бинти та вату, 5 %-ий спиртовий розчин йоду, 2 %-ий розчин гідрокарбонату натру, мазь від опіків, лейкопластир, 2 %-ий розчин калій манганату(VІІ) КМп04, 2 %-ий розчин оцтової кислоти, 2 %-ий розчин борної кислоти, етанол, піпетки для очей, скляні палички та ножиці. Кожен студент повинен вміти надати першу долікарську допомогу потерпілому, основні етапи якої, в залежності від виду нещасного випадку наведені в таблиці 1.

       

Таблиця 1 - Надання першої допомоги в результаті нещасного випадку

Подія

 

Перша допомога

ОПІКИ

I- й ступінь (почервоніння)

Накласти вату, змочену етиловим спиртом. Повторити змочування

II- й ступінь (пухирі)

Те ж саме. Обробляти 5% -м розчином КМnО4 або

5% -м розчином таніну

III- й ступінь (руйнування тканин)

Покрити рану стерильною пов’язкою і викликати лікаря

Опіки кислотами, хлором або бромом

Промити опік великою кількістю води, потім 5%- ним розчином NaHCO3 (питної соди)

Опіки лугами

Промити рясно водою, потім 2 %-им розчином оцтової або борної кислоти і знову водою

Опіки очей

При опіку кислотами промити 3% -м розчином Na2CO3. При опіку лугами застосовувати 2% -й розчин оцтової кислоти

Подія

ОТРУЄННЯ

Потрапляння їдких речовин в рот й органи травлення

У випадку потрапляння кислоти – випити кашку з оксиду магнію; у випадку попадання лугу – випити розчин лимонної кислоти або дуже розбавленої оцтової кислоти

Отруєння твердими або рідкими речовинами

Викликати блювоту, випивши 1% -й розчин сульфату міді(II) CuSO4

Отруєння газами

Потерпілого негайно вивести на свіже повітря

Порізи шкіри

Рану продезінфікувати розчином перманганату калію або спиртом, обробити з країв йодом і перев’язати бинтом або заклеїти лейкопластиром. У разі надмірної кровотечі накласти джгут

Потрапляння стороннього тіла в очі

Стороннє тіло видаляють струменем розчину борної кислоти або чистої води, спрямовуючи його від виска до носа, і якщо не вдається видалити – негайно звернутися до лікаря