1.2. Обладнання для прокатки і шарування тіста.

 

image009.png

Затяжне тісто після замісу піддають багатократному плющенню, внаслідок чого безформні шматки тіста перетворюються на тістову стрічку. Цю операцію в основному виконують на двохвалковій машині. Після плющення тісто піддають відлежуванню на столах (при порційному плющенні) або поволі рухомих транспортерах (при безперервному плющенні). Для отримання виробів з жировим або іншим прошарком застосовують тістовальцювальні машини – ламінатори.

 

Ламінатор тіста (відео).

image011.png

 

Тістовальцювальна машина. У машині (рис. 1.2.1) є два горизонтальні циліндричні валки 1 і 3, що розташовані один над іншим. Валки обертаються, захоплюють шматки тіста, обжимають їх і видають у вигляді тістової стрічки, товщина якої приблизно рівна зазору між валками. Нижній валок 1 обертається в підшипниках, нерухомо закріплених в станині машини, верхній валок 3 – в підшипниках, які пересуваються у вертикальних направляючих станини за допомогою штурвалу 5 і механізму переміщення 4. При зміні висоти верхнього валка відповідно змінюється зазор між валками а, отже, товщина тістової стрічки. По обидві сторони розкочувальних валків, розташовані столи із стрічковими транспортерами 2, один з яких подає тісто на валки, а інший приймає його.

 

image013.png

Рис. 1.2.1 – Тістовальцювальна машина (ламінатор):

1, 3 – циліндричні валки; 2 – транспортер;  4 – механізм переміщення; 5 – штурвал.

image015.png

Рис.1.2.2. – Тістовальцювальні машини: а) – ITPIZZA DSA310; б) – FROSTY RM42A; в) – GGF EASY 500 SM; г) – ZMATIK SF500N.

 

Для зміни напряму руху всіх робочих органів машина забезпечена реверсивним приводом.

Шматок тісту (20…30 кг) укладають спочатку на один транспортер, наприклад, на лівий, який подає тісто на валки, а правий транспортер приймає. Отриману товсту тістову стрічку складають в декілька шарів і багатошаровий шматок тіста повертають на транспортері на кут 900. Після цього опускають верхній валок, зменшуючи зазор між валками, і дають машині зворотній – реверсивний хід. Правий транспортер в цьому випадку подає тісто до валків, а лівий приймає прокатану тістову стрічку. Цю операцію повторюють кілька разів, послідовно зменшуючи товщину тістової стрічки, внаслідок чого в кінці процесу виходить тонка стрічка шаруватої структури.