3.4. Лущильні машини, що впливають на зерно тривалими зусиллями стиску і зрушення

Лущильні постави, застосовують для лущення рису і вівса. Робочими органами машини є два диски з вертикальною віссю. Верхній диск нерухомий, нижній обертається на вертикальному валу. Зерно через центральний отвір у верхньому диску надходить на нижній диск, під дією відцентрової сили переміщається в робочій зоні між дисками до периферії. Тому що відстань між дисками менше розмірів зерна, відбувається його стиск, оболонки розколюються, а внаслідок обертання нижнього диска відбувається зрушення оболонок і звільнення від них ядра.

Робоча поверхня дисків виконується звичайно з абразивного матеріалу з різною зернистістю, вона повинна бути гострошорсткою. В окремих випадках, звичайно для лущення рису, робоча поверхня верхнього диска набирається з прогумованих пластин або полімерних матеріалів. Це забезпечує більш м'який вплив на зерно та зберігає ядро від значного подрібнення. Ефективність лущення зерна регулюється зміною міждискової відстані.

Недоліком поставу можна вважати необхідність гарної підготовки зерна, що полягає в істотному зниженні його вологості до 8...10% (для вівса).