3.1. Машини для миття сировини.

Плоди, які поступають на переробку, і овочі піддаються миттю для видалення залишків землі, отрутохімікатів і інших забруднень. Для переробки різних видів рослинної сировини необхідно використовувати в консервних цехах різні типи мийних машин. Типи мийних машин залежать від сировини, ступеня забруднення і методу їх переробки.

Залежно від механічних властивостей плодів і овочів мийні машини ділять на дві групи:

з м'яким режимом миття;

з жорстким режимом миття.

Залежно від типу робочого органу машини для миття сировини класифікуються:

– елеваторні;

– вентиляторні;

– щіткові;

– барабанні;

– лопатеві;

– вібраційні.

Елеваторні – в обладнанні даного типу відбувається нетривале відмочування сировини у ванні з турбулізацією від насоса або компресора. Потім сировина подається транспортером (елеватором), де зрошується душовим пристроєм і вивантажується.

Вентиляторні (рис. 3.1.1) – вода у ванні піддається турбулізації стислим повітрям від вентилятора (компресора).

Переваги   інтенсивна турбулізація води призводить до якісного видалення забруднень.

Недоліки   на поверхні води утворюється шар брудної піни і при виході з води чисті плоди забруднюються і вимагають обполіскування.

image025.png

Рисунок 3.1.1 – Вентиляторна мийна машина:

1 – ванна, 2 – похилий транспортер, 3 – душовий пристрій.

 

Щіткові машини – в них застосовують щітковий пристрій для індивідуальної дії на забруднену сировину при русі його по транспортеру.

Щітково-мийна машина Т1-КУМ-3 – призначена для миття огірків, баклажанів, кабачків та інших відносно твердих плодів і овочів (рис. 3.1.2). Основою машини служить ванна 7, виготовлена з кутового і листового прокату.

Ванна прикріплена до чотирьох стійок з швелерів. Для зручної і швидкої санітарної обробки машини, дно ванни виконано у вигляді двох трапецевидних частин.

image027.png

Рисунок 3.1.2 – Щіткова мийна машина Т1-КУМ-3:

1 – похила решітка; 2 – щіткові барабани; 3 – щітковий піддон; 4 – елеватор; 5 – душовий колектор; 6 – роликовий конвеєр.

 

Машина для мийки овочів (відео)

image029.png

 

Барабанні мийні машини – призначені для миття твердих плодів і овочів, їх використовують у лінії виробництва овочевих закусочних консервів. Машини складаються з перфорованого барабану з транспортуючим шнеком, що обертається, який поміщений у ванну з водою (рис. 3.1.3).

image031.png

Рисунок 3.1.3 – Барабанна мийна машина:

1 – приймальний лоток; 2, 3, 4 – барабани; 5 – двигун-редуктор; 6 – ланцюгова передача; 7 – вал; 8 – магнітний вентиль; 9 – лоток;  10 – люк; 11 – зварний каркас; 12 – ванна.

 

Машина змонтована на зварному каркасі з фасонного сталевого прокату. На каркасі закріплена ванна, розділена перегородкою на дві частини, у кожній із яких розміщені барабани рівні за довжиною і діаметром. За барабаном розташований третій барабан. Усі три барабани встановлені на загальному валу і здійснюють обертальний рух. Вал змонтований на каркасі в підшипниках кочення.

Перші два барабани призначені для відмокання та відділення забруднень. Поверхня барабанів виконана з фасонних зігнутих смуг. Між ними є щілини, через які забруднення проходять у ванну і осідають на днище, в якому є люки для видалення забруднень під час санітарної обробки машини. Третій барабан призначений для чистого ополіскування проточною водою, для цього він забезпечений душовим пристроєм, а поверхня його перфорована.

Для подачі сировини в машину служить приймальний лоток, а для передачі відмитої сировини на наступну операцію – лоток. Привід машини здійснюється від мотор-редуктора через ланцюгову передачу. Вода в душовий пристрій подається через запірний магнітний вентиль 8, зблокований з приводним електродвигуном. Сировина з лотка надходить у барабан, потім лопатями перекидається в барабан, а з нього спеціальним ковшем – у барабан. Промиту сировину направляють у лоток і потім на наступну операцію.

 

Лінія мийки та сортування яблук ICOEL (відео).

image033.png

 

Лопатеві мийні машини призначені для миття сильно забруднених коренеплодів. Особливістю таких машин є ванна з лопатевим шнеком. Основа машини (рис. 3.1.4) – рама з листового прокату. Складовими частинами рами є загрузочний бункер і ванна з трьома відсіками. Перший відсік служить для первинного миття, в результаті якого відмочуються забруднення. Другий відсік барабан з перфорацією в нижній частині. У ньому відбувається основне миття сировини і відділення від нього забруднень. Барабан кріпиться на валу, його положення фіксується двома фіксаторами. Під час санітарної обробки барабан можна повертати щодо вала.

Барабан розміщений у ванній. Через перфоровані отвори забруднення з барабана переходять у ванну, яка має два люки і вентиль 11. Через вентиль видаляється вода, а через люки – забруднення під час санітарної обробки. У третьому відсіку сировина ополіскується. Частина днища цього відсіку має перфорацію для стоку води і забруднень в основну ванну. У кінці першого і третього відсіків маються колектори з отворами для подачі води. Надлишок її видаляється з ванної через переливну кишеню. На трубопроводі, що підводить воду до колекторів, встановлений запірний магнітний вентиль, зблокований з приводом машини і який перекриває подачу води в колектори при її зупинці. Люки відкриваються за допомогою системи важеля. На валу, що проходить через всі три відсіки, укріплені лопаті, якими сировина перемішується і просувається уздовж відсіків. Вал приводиться в рух від мотор-редуктора через ланцюгову передачу і обертається з частотою 25 хв-1. Всі три відсіки закриті знімними кришками.

image035.png

Рисунок 3.1.4 – Лопатева мийна машина:

1 – завантажувальна горловина; 2 – перший відсік; 3 – вал; 4 – другий відсік; 5 – лопаті; 6 – третій відсік; 7 – електродвигун.

 

Жерстяну і скляну тару перед укладанням у неї харчових продуктів миють. Мийні цехи і машини розміщують на зручній відстані від технологічних цехів.

Сучасні машини для миття тари мають високу продуктивність і витрачають велику кількість води й електроенергії. Якість миття консервної тари значною мірою залежить від температурного режиму миття, складу мийних розчинів і рівня забруднення тари. Для зменшення витрат мийної рідини її повторно використовують у мийних машинах, пропускаючи крізь фільтри. Миють також консервну тару з продуктом після стерилізації.

 

Лінія мийки, полірування, сушки, сортування, калібрування, фасування, упаковки овочів, картоплі, моркви (відео)

image037.png