4. Обладнання для інспектування, сортування і калібрування.

У виробництві консервної продукції можна використовувати тільки сировину, яка відповідає стандартам технологічної інструкції. На консервних заводах є пристрої і машини для інспектування кондиційної і вибракування некондиційної продукції. З цією метою використовують різні обладнання і машини (рис. 4.1).

Інспектування – видалення непридатних для консервації  плодів і овочів.

image057.png

Рисунок 4.1 – Класифікація машин для інспектування, сортування та калібрування плодоовочевої сировини

 

Класифікується технологічне обладнання для інспектування наступним чином:

1.  Стрічкові транспортери.

2.  Роликові транспортери.

3. Вакуумні установки.

Стрічкові транспортери мають стрічку, на якій овочі і плоди оглядаються робочими та в разі необхідності видаляють непридатні.

Недолік стрічкових транспортерів – недостатність огляду нижніх частин продуктів, що лежать на стрічці. Для усунення цього недоліку застосовують роликові транспортери – в яких ролики обертаються та обертають овочі і плоди і дозволяють оглядати всю поверхню.

Вакуумна установка дозволяє полегшити інспекцію дрібної сировини (горошок, ягоди, квасоля і ін.). Вона складається з вакууму, шлангів і вакуум-пістолету і бачка для збору некондиційної сировини.

Інспекція може бути суміщена з сортуванням.

Конвеєр інспектувальний роликовий А9-КТ2-0 (рис. 4.2) призначений для інспектування і споліскування овочів і фруктів. Складається він з каркаса 3, транспортного полотна 1, завантажувального бункера 2, карманів 4, приводу 5 і душового пристрою 6. На каркасі укріплені підшипники ведучого і натяжного валів із зірочками. Останні несуть на собі тяговий ланцюг з конвеєрним полотном, яке виготовлене з дюралюмінієвих роликів діаметром 70 мм.

Під час руху полотна ролики перекочуються по гумових напрямних, примушуючи повертатися продукт, що знаходиться на них, і тим самим забезпечуються кращі умови інспекції. На полотно продукт потрапляє через завантажувальний бункер, у якому є заслінка, котрою регулюється товщина шару продукту. Для видалення відходів уздовж конвеєра з обох його сторін розміщені спеціальні збірники.

Продукт, що пройшов інспектування, обполіскується водою з душового пристрою, встановленого над похилою частиною конвеєра, і вивантажується через регульований за висотою лоток.

image059.png

Рисунок 4.2 – Інспектувальний роликовий конвеєр А9-КТ2-0:

1 – транспортне полотно; 2 – завантажувальний бункер; 3 – каркас; 4 – кармани; 5 – привід; 6 – душовий пристрій.

 

Сортування – це розділення плодоовочевої сировини по сортах, по ступеню зрілості, кольору тощо, згідно стандартів на той або інший вид продукції.

 

Лінія очищення та сортування яблук (відео).

image061.png

 

 

Класифікація сортувальних пристроїв:

Стрічкові транспортери.

Роликові транспортери.

Гідравлічні сортувачі.

Конвеєр сортувальний А9-К1 для ручного сортування (рис. 4.3). Під час роботи конвеєра працівники розміщуються з обох його сторін. Каркас 1 конвеєра виготовлений із стальних труб, між якими натягнута прогумована стрічка 4, що підтримується знизу опорними роликами 5. Електродвигун 6 за допомогою черв’ячного редуктора 7 і пасової передачі приводить в обертання вал приводного барабана.

Сировина подається на завантажувальний лоток 8, звідки потрапляє на стрічку, яка перегородками 9 розділена на три частини. Сировина надходить у бічні відсіки стрічки. Працівники розділяють сировину на два сорти, вибираючи більші (або дрібніші) плоди із загального потоку і укладають їх на середню частину стрічки. У кінці конвеєра є три лотки 10 для відведення сировини за призначенням. Конвеєр складається зі станини, приводної 2 і натяжної 3 станцій.

image063.png

Рисунок 4.3 – Конвеєр сортувальний А9-К1 для ручного сортування:

1 – каркас; 2 – приводна станція; 3 – натяжна станція; 4 – прогумована стрічка; 5 – опорні ролики; 6 – електродвигун; 7 – черв’ячний редуктор; 8 – завантажувальний лоток; 9 – перегородки; 10 – лотки.

 

Гідравлічні сортувачі служать для розділення сировини (зелений горошок, томати, кукурудзяні зерна і ін.) по щільності. Доспілі плоди мають  велику щільність, зелені  або горошок молочної стиглості – меншу. Якщо їх опустити в судину з водою, то відбувається розділення на дві фракції, А якщо вода тече, то і відбувається відділення зерен горошку від перезрілого, зелених помідор від червоних.

Швидкість руху води у ванні 0,2 м/с. Довжина ванни повинна бути в стільки раз більше її висоти, в скільки разів  швидкість більше швидкості осадження.

Швидкість осадження = 0,02-0,03 м/с. Тоді довжина ванни повинні бути 2,5-3,5 м.

Технологічне призначення калібрування полягає у виділенні і зборі однакових по розмірах плодів і ягід, що покращує товарний вид консервів (у скляній тарі) і запобігає розварюванню дрібних плодів, що піддаються тепловій обробці разом з великими.

Калібрування це поділ продукту на групи з приблизно однаковими розмірами і масою. Сортування це поділ продукту на групи приблизно однакової якості.

image065.png

Рис. 4.4 – Машина для калібрування та сортування овочів та картоплі

 

Стрічкові калібрувальні пристрої (рис. 4.5, а) являють собою послідовно змонтовані під нахилом стрічкові транспортери з отворами різних діаметрів (d1, d2, d3). Продукт, потрапляючи на стрічку транспортера в отвори свого діаметра, поділяється на три групи.

Замість стрічки можна використовувати вібраційні полотна або одне полотно, розподілене на зони з різними отворами.

Вібраційні калібрувальні пристрої (рис. 4.5, б) застосовують для калібрування картоплі та інших твердих плодів.

Барабанні калібрувальні пристрої (рис. 4.5, в, г) – обертові барабани з отворами на поверхні. Поверхня розділена на зони з отворами зростаючих розмірів, що мають різну форму: круглу та овальну.

Різновидом барабанних калібрувальних пристроїв є паралельно змонтовані обертові перфоровані барабани 3, між якими є плоска похила поверхня (вулик) 2. Плід потрапляє в отвір барабана і падає в збірний лоток 1 всередині барабана, а потім відводиться на подальшу переробку. Більші плоди потрапляють на наступний барабан.

Дискові калібрувальні пристрої (рис. 4.5, д) складаються з обертового корпусного диска 2 і видовжених ребер 3 і 4, розташованих над диском так, що утворюють отвори діаметром d1, d2, d3. Розміри отвору можна регулювати зміною положення ребер над поверхнею диска.

Плоди 1, потрапляючи на поверхню диска гравітаційно і під дією відцентрової сили, що утворюється під час його обертання, виштовхуються в отвори між ребром і поверхнею диска.

image067.png

Рисунок 4.5 – Калібрувальні пристрої

 

У валкових калібрувальних (рис. 4.5, е) і валико-стрічкових (рис. 4.5, з) пристроях отвір утворюється відповідно між двома паралельно змонтованими обертовими ступінчастими валиками 1, між ступінчастим валиком 1 і похило змонтованим стрічковим транспортером 2.

image069.jpg

Рис. 4.6 – Валкова калібрувальна машина для коренеплодів

 

Тросовий калібрований пристрій (рис. 4.5, ж) складається з рухомих непаралельних розбіжних тросів. Зверху показано положення плоду, коли він лежить на рухомих тросах, відстань S між центрами яких менше діаметра d плода. Коли відстань між тросами перевищує діаметр плода, він падає до збірки.

Шнековий калібрувальний пристрій (рис. 4.5, і) здійснює калібрування плодів кулястої форми двома обертовими в протилежні сторони шнеками з постійним шагом і діаметром, що зменшується.

Конусний калібрувальний пристрій (рис. 4.5, к) влаштований аналогічно шнековому калібрувальному пристрою. Калібруючий ефект забезпечується двома конічними валиками, відстань між якими постійно збільшується.

Вагові калібрувальні пристрої придатні для калібрування плодів будь-якої геометричної форми: плоскої, округлої, кулястої та подовженої. Крім того, їх продуктивність теоретично не обмежена. Калібрувальний пристрій складається з ряду послідовно встановлених стаціонарних вагових пристроїв і рухомого чашкового транспортера з плодами. Застосовують також вагові калібрувальні пристрої, які складаються з рухомих об’єднаних механізмів ваги – чаша.

Універсальна калібрувальна машина (рис. 4.7) зі змінними робочими органами призначена для калібрування майже всіх видів плодів і овочів. Продукт надходить в неї п’ятьма потоками, унаслідок чого значно підвищується продуктивність машини.

image071.png

Рисунок 4.7 – Універсальна калібрувальна машина

1 – станина; 2 – калібрувальна головка; 3 – обертові скидачі; 4 – стрічкові транспортери; 5 – завантажувальний пристрій; 6 – привід; 7 – валики; 8 – збірники.

 

Лінія мийки та фасування картоплі, буряку та моркви (відео). 

image073.png

 

Машина для сортування огірків (відео).

image075.png

 

 

© Ялпачик В.Ф., Паляничка Н.О., Пупинін А.А., ТДАТУ, 2021 р.