5.4 Значення та організація пусконалагоджувальних робіт

Монтажне підприємство після завершення монтажу тех¬нологічного обладнання провадить його випробовування, яке виконується на холостому ходу з метою встановлення де¬фектів монтажу та їх усунення. Основні роботи, пов'язані з прискореним освоєнням машин та обладнання, доведенням їх виробничої потужності до проектної, здійснюють на стадії пусконалагодження і виділяють у самостійний вид робіт. Для складного технологічного обладнання ферм і комплексів питома вага цих робіт відносно монтажних становить 5—15 %. У складі пусконалагоджувальних робіт переважають регулю¬вання і вимірювання параметрів із застосуванням складного інструменту та спеціальних приладів. Це передбачає значні затрати інженерної праці (близько 50 % загальних затрат праці), а також високу кваліфікацію робітників, зайнятих на цих роботах.
Від якісного виконання пусконалагоджувальних робіт у значній мірі залежить надійність та ефективність роботи змонтованих машин та обладнання.
Структура спеціалізованого пусконалагоджувального управління наведена на рис. 5.4.

image080.png

Рис. 5.4. Структура спеціалізованого пусконалагоджувального управління

атеріальна база і забезпеченість пусконалагоджувальних підрозділів:
1) контрольно - вимірювальні прилади;
2) стенди і пристрої;
3) комплекти інструментів наладчиків;
4) транспортні засоби;
5) інше обладнання та інструмент.
Пусконалагоджувальні роботи передбачають приймання змонтованих машин, механізмів та обладнання, їх налагодження на задані режими роботи, комплексне опробування і обкатку під навантаженням, а також навчання обслуговуючого персоналу ефективному використанню техніки. Ці роботи умовно розподіляють на три етапи: підготовчий, основний і заключний.
Підготовний етап включає організаційно-технічну підготовку і становить 10—15 % загальної трудомісткості пусконалагоджувальних робіт. Сюди входить: ознайомлення з технічною документацією і технологією виконання робіт; приймання від монтажної організації змонтованого обладнання для налагодження; складання графіка проведення пусконалагоджувальних робіт та узгодження його із замовником; підготовка робочих місць та підбір кваліфікованих виконавців; органі-зація допоміжних служб тощо.
Основний етап (за трудомісткістю 60—70 %) передбачає проведення контрольних випробовувань, обкатку і випробування обладнання вхолосту, у робочому режимі та під навантажен-ням із доведенням значень всіх основних параметрів до паспортних. При відхиленні від нормальної роботи окремих машин та обладнання або зниженні їх продуктивності виконують необхідні доводочні і налагоджувальні роботи, які забезпечують вихід на проектні показники, досягнення чіткої й безвідмовної роботи на всіх режимах.
Обкатку поділяють на попередню, яку виконують для окремих складальних одиниць та агрегатів на виробничій базі монтажної організації, і остаточну — після монтажу всього комплексу машин, механізмів та обладнання безпосередньо на місці монтажу. Режими та тривалість обкатки на них зумовлюють технологічними картами або заводськими інструкціями.
На заключному етапі розробляють практичні рекомен¬дації щодо забезпечення надійності і безперебійної роботи, досягнення раціональних режимів експлуатації техніки.
Пуск і налагодження вважають закінченими, якщо після них машини та обладнання протягом 72 год. працювали під навантаженням без перебоїв і з відповідними проектним показниками. Загальна тривалість пусконалагоджувальних робіт на тваринницьких фермах не повинна перевищувати 10—15 днів. Для великих комплексів ці показники збільшують. Завершальним етапом є складання технологічного звіту і здавання потокових технологічних ліній в експлуатацію.
Паралельно на всіх трьох етапах відбувається навчання обслуговуючого персоналу правилам експлуатації машин та обладнання.
Не всі машини, що випускає промисловість для тварин¬ницьких ферм та комплексів і встановлюють монтажні організації, підлягають пусконалагодженню. Необхідність його проведення визначають: робота машини в складі потокової технологічної лінії, автоматичний режим роботи машини або лінії в цілому і наявність відповідних засобів автоматизації, електричних установок і контрольно-вимірювальних приладів підвищені вимоги до якості виконання технологічних про¬цесів, виробничої санітарії та техніки безпеки.
Відповідно до цього пуску та налагодженню підлягають технічні засоби великих ферм, комплексів, птахофабрик; потокові технологічні лінії приготування, транспортування й роздавання кормів; доїння і первинної обробки молока; системи мікроклімату; прибирання та утилізації гною тощо.