7.2 Вихідні дані для розрахунку технологічних карт

На відміну від операційних, технологічна карта об'єднує весь комплекс операцій після їх оптимізації. Вона містить дані про кратність повторення операцій протягом доби, виробничого циклу чи року (залежно від характеру операцій, обсяги робіт, загальну потребу машин та обладнання, споживаних енергоресурсів, добові та річні затрати праці.
За технологічною картою можна визначити всю операційну структуру та обсяг виробництва, систему машин та обладнання, кількісний та якісний склад робітників і операторів, структуру та загальну суму експлуатаційних витрат.
Особливо важлива роль технологічних карт на тваринницьких підприємствах, основою яких є промисловий принцип виробництва. Карти являють собою практичне керівництво комплексного використання засобів механізації у тваринництві. Якщо на одному тваринницькому підприємстві утримуються різні за біологічним видом чи виробничим напрямом групи тварин, технологічні карти необхідно розробляти окремо для кожної з таких груп. Технологічна карта включає (табл. 7.2): вихідні дані; технологічну частину, яка містить послідовність операцій і обсяг виконуваних робіт; інженерну частину — перелік та кількість технічного оснащення виконуваних операцій; економічну частину, що включає показники затрат праці, енергоресурсів та експлуатаційних витрат.
Технологічні карти окремо для кожного виду вироблюваної продукції розробляють за такими основними вихідними даними: структура стада і поголів'я тварин, добові раціони їх годівлі, планова продуктивність, спосіб утримання, тривалість та прийнятий розпорядок дня на фермі.
Добові раціони годівлі приймають, враховуючи їх поживну цінність, що відповідає плановій продуктивності тварин. Структуру кормових раціонів для стійлового періоду утриманнятварин розробляє зоотехнічна служба в кожному господарстві виходячи з ресурсів власної кормової бази. Тривалість стійлового періоду залежить від кліматичних умов зони розміщення господарства, забезпеченості тваринництва пасовищними угіддями.

Таблиця 7.2 – Технологічна карта виробництва продукції на ___________

1 Вид і кількість тварин на фермі:

 а)

б)

в)

2 Планова продукція на 2 голову:

а)

б)

3 Система і спосіб утримання

__________________________

4 Добовий раціон на 1 голову

Вид корму

Група тварин

 

Грубі: сіно, солома

 

Силос (сінаж)

 

Коренебульбоплоди

 

Концентрати

 

Мікродобавки

 

Всього

 

5 Тривалість зміни ________________________________________ год.

6 Кратність годівлі ________________________________________

7 Кратність доїння ________________________________________

8 Тривалість стійлового періоду ____________________________ днів

9 Пасовищний період _____________________________________ днів

  Для тваринницьких підприємств з промисловим характером виробництва переважають стабільні умови утримання і стандартні однотипні технологічні рішення, у тому числі щодо годівлі та інших процесів протягом усього року.