1.4 Фаршемішалки

Фаршемішалки використовуються на підприємствах харчової промисловості для змішування фаршу (включаючи емульсії) з різними добавками, спеціями, приправами з подальшим його перемішуванням до однорідної консистенції.

image025.jpg

Рисунок 1.4.1 Фаршемішалка JB-150

Основними вузлами фаршемішалок є діжа, кришка і механізм змішування.

image026.jpg

Рисунок 1.4.2 Робоча камера фаршемішалки

 Фаршемішалки бувають двох видів - вакуумні і відкриті. Відкриті фаршемішалки виготовляються з нержавіючої сталі. Спеціальна закруглена конструкція бака спрощує процедуру мийки. Вали фаршемішалки можуть обертатися в обох напрямках, що збільшує ефективність перемішування. Собівартість відкритих фаршемішалок значно нижче собівартості вакуумних, тому вони підходять для невеликих виробництв.

image027.png 

Рисунок 1.4.3 - Схема фаршмішалок періодичної дії і їх виконавчих органів:

а – мішалка з гвинтовими органами: 1 – корито; 2, 3 – лопаті; 4 – вал;

б – гвинтова лопать:  1, 2 – цапфи; 3, 4 – лопаті; 5, 7 – важелі;

в – лита лопать: 1 – лопать; 2 – втулка; 3 – вал;

г – Z-подібна лопать: 1 – лопать; 2 – вал;

д – схема перекидного корита: 1 – корито; 2, 4 – осі;

е – мішалки з еліпсоподібними виконавчими органами: 1 – корито; 2, 3 – лопаті; 4, 5 – шестірні; 6 – вісь; 7, 8 – черв'ячна пара; 9 – рукоятка.

Вакуумні фаршемішалки перемішують продукцію в умовах вакууму, завдяки цьому фарш повністю звільняється від повітря, знищуються бактерії, продукт має більш насичений колір, збільшуються терміни його придатності.

image028.jpg

image029.jpg

Рисунок 1.4.4 Фаршемішалки з різним виконанням робочих органів в роботі

 Зроблені з такого фаршу ковбаси мають рівномірну структуру на зрізі, однорідний смак, в них відсутні вкраплення бульбашок.

image030.jpg 

Рисунок 1.4.5 Рівномірність структури ковбасних виробів

 Вакуумні фаршемішалки оснащені двома валами лопатевого типу. Залежно від виробничих потреб, вони можуть обертатися в обох напрямках, це значно скорочує час циклу перемішування фаршу, підвищує ефективність перемішування. Рівень вакууму в таких фаршемішалках також може регулюватися залежно від технології приготування фаршу.

image031.jpg

Рисунок 1.4.6 Двовалкові фаршемішалки  лопатевого типу

Всі промислові фаршемішалки оснащені захисними механізмами. Зокрема, при відкритій кришці діжі блокується робота фаршемішалки. Фаршемішалки з великим об'ємом бункера можуть бути обладнані автоматичним завантажувальним пристроєм, що значно полегшує процес завантаження-вивантаження фаршу, економиться людська праця, підвищується ефективність виробництва.

Фаршемішалка La Minerva в роботі

image032.png

 Робота відкритої фаршемішалки RM 20

image033.png

 Перед початком роботи фаршемішалки перевіряють наявність мастила у всіх змащувальних точках, а також заземлення машини; натяг ременів приводу гвинтів. Потім відчувають на холостому ходу дію електромоторів, магнітного пускача, а також реверсивне обертання місильних гвинтів і перекидання корита. Перевіряють відключення місильних гвинтів при відкриванні кришки.

 Правила експлуатації

Перед початком роботи працівник зобов'язаний виконати вимоги охорони праці і дотримуватися безпеки праці. Тільки потім робочі органи фаршмішалки встановлюється в горловині універсального приводу і надійно закріплюється гвинтами. В корпус встановлюють робочий вал, закривають кришку і закріплюють її відкидним болтом. Встановлюють запобіжну решітку і включають універсальний привід для перевірки роботи на холостому ходу. Якщо машина справна, то в робочу камеру завантажують продукти і компоненти при включеному двигуні. Загальна кількість продуктів повинно бути не більше продуктивності за технічною характеристикою машини. Забороняється включати машину і працювати на ній без запобіжної решітки в завантажувальному бункері, а так само проштовхувати фарш в робочу камеру руками і вивантажувати вручну.

Під час експлуатації стежать за роботою зубчастих і черв'ячних передач, нагріванням підшипників (температура нагріву не повинна перевищувати 50°С); не допускають роботи місильних гвинтів з відкритою кришкою і фаршемішалки зі знятими кришками і щитками тумб та станини; категорично забороняється відкривати кришку правої тумби при включеному загальному пакетному вимикачі; при відкриванні кришки фіксатор само обмежить підйом її до верхньої кромки корита.

Після закінчення роботи універсальний привід вимикають, знімають робочі органи, промивають гарячою водою і сушать. Потім змащують несолоним харчовим жиром.

 Несправності фаршемішалок

Основні несправності, причини та способи усунення при експлуатації фаршемішалок представлені в таблиці 1.

 Таблиця 1 Несправності, причини та способи усунення при експлуатації фаршемішалки

Несправність

Причина

Спосіб усунення

Фарш не якісно перемішується, структура маси неоднорідна

Частота обертів місильних лопатей (спіралей) недостатня, не змінюється напрямок обертання лопатей, не витримується тривалість процесу перемішування

Збільшити кількість обертів лопатей (спіралей), відремонтувати механізм реверсування перемикача ходу лопатей, витримувати тривалість процесу переміщування

При підніманні кришки (решітки) корита лопаті продовжують обертатися

Несправний блок-контакт, порушена електропроводка, забруднилися контакти

Оглянути і відремонтувати блок-контакт, перевірити і відремонтувати електропроводку, зачистити контакти

При вивантаженні фаршу із корита, яке повертається на кут 90°, повертання недостатнє, фарш доводиться вивантажувати вручну

Не відрегульований кут повертання корита, обмежувач повороту спрацьовує раніше потрібного часу

Відрегулювати обмежувач повертання корита.

При ремонті фаршемішалки ремонтують зубчаті передачі привода шнека і привода механізму вивантаження, а також підшипники і їх посадочні місця, деталі кріплення шнеків.

В корпусі фаршемішалки є приливи, в яких знаходяться вали шестерень редуктора. При випрацювані посадкових місць їх розточують і запресовують бронзові втулки.

Місильні лопаті які мають тріщини, відновлюють електрозварюванням або замінюють новими.

 Вимоги безпеки при експлуатації обладнання для перемішування

Особи, допущені до роботи на машині, повинні бути ознайомлені з її пристроєм, знати правила технічного обслуговування та експлуатації і пройти інструктаж з охорони праці.

 image034.jpg

image035.jpg

image036.jpg

Рисунок 1.4.7 – Охорона праці на підприємстві

 Приводи виконавчих органів (лопатей, шнеків) і перекидання корита повинні мати надійне огородження.

Фаршемішалки з перекидним коритом повинні мати пристрій, який надійно фіксує його в будь-якому положенні. У фаршемешалках і фаршезмішувачах з торцевим вивантаженням на люках для вивантаження фаршу передбачаються решітки, зблоковані з пусковим пристроєм і виключають можливість попадання в зону обертання шнеків рук працюючого. Кришки на люках повинні мати ущільнювальні гумові прокладки і підтискають до стінки спеціальною ручкою. Вивантажувати фарш із корита фаршемішалки слід тільки обертовими лопатями при вертикальному положенні корита і закритій решітчастій кришці, залишаючи встановлений зазор між коритом і решіткою для вільного проходу фаршу. Категорично забороняється відкривати кришку корита при наявності напруги на машині під час санітарної обробки.

Забороняється відкривати запобіжну решітку, просовуючи крізь неї руки, розвантажувати вручну фарш до повної зупинки лопатей фаршемішалки. Також завантажувати і додавати сировину в при обертанні лопатей. Змінювати напрямок лопатей можна тільки після повної їх зупинки.