3.4 Димогенератори

Димогенератор призначений для безполум’яного спалювання тирси з метою одержання диму і наступної подачі його в камеру.

image056.jpg

Рисунок 3.4.1- Функціональна схема димогенератора для холодного копчення.

 

Перед завантаженням тирси у касету вона змочується водою в співвідношенні 10:1. Запалюють вручну за допомогою жмені сухої тирси. Тяга регулюється прапорцями, встановленими на даху.

Концентрацію диму змінюють, висуваючи піддон,  збільшуючи чи зменшуючи зазор між корпусом димогенератора і передньою панеллю. Повне згоряння тирси при максимальній тязі повітря відбувається за 1,5 год. При роботі димогенератора піддон повинний бути заповнений водою на висоту 10-20 мм.

Повітроводом дим надходить у камеру під відцентровий вентилятор.

Схема роботи відцентрового вентилятора

image057.gif

Під час роботи останнього під ним створюється розрідження і відбувається підсмоктування диму і повітря з димогенератора.

Димоповітряна суміш, що надходить у камеру, направляється вентилятором у бічні повітряні відсіки, з яких через плоскі сопла потрапляє до камери. Після проходження через корисний простір камери димоповітряна суміш проходить через ґрати електронагрівників, попадає на вхід вентилятора і видаляється з камери через шибер.

Відносна вологість підтримується упорскуванням води через відцентрову форсунку, розташовану між рядами електронагрівників, з яких відбувається її випаровування. Відносна вологість середовища при підсушуванні 25-35%, обжарюванні 10-35%, варінні 80-100%, копченні 50-65% і, відповідно, температура при підсушуванні 60-950С, обжарюванні 70-1950С, варенні 80-950С, копченні 20-800С. Тривалість процесу 6-24 год.

Перед початком роботи перевіряють бункер для тирси на відсутність в ньому сторонніх предметів, очищають колосникові решітки і зольник, випускають воду з фільтра і включають вентилятор для продувки фільтра. При цьому відкривають шибер назовні для викиду диму. Переконавшись у справності димогенератора, завантажують в бункер тирсу і включають мішалку на кілька секунд для завантаження тирси в камеру горіння. Кількість тирси в камері горіння повинно бути не вище рівня лопатей мішалки (вологість тирси повинна становити 50-60%). Потім включають вентилятор, кидають в камеру горіння трохи стружок або щіпок і запалюють їх запальником. Як тільки тирса загоряться, включають мішалку.

Температуру диму регулюють повітряними заслінками на зольнику і камері горіння, пам'ятаючи при цьому, що чим більше відкривають заслінку, тим вище температура горіння тирси, і, відповідно, температура диму.

image058.jpg

Рисунок 3.4.2 -Промислові касетні димогенератори.

 

Касетний димогенератор в роботі

snimok9.png

Подачу повітря в камеру горіння регулюють заслінкою так, щоб в камері не скупчувалися горючі гази і не виходили спалахи. При утворенні спалахів газу, відкриваючи заслінку, регулюють подачу свіжого повітря в камеру горіння.

При досягненні заданої температури диму перемикають шибери димоходу на робочий стан (температура в зоні горіння тирси 300-350°С).

Кількість деревної тирси, що подається в камеру горіння, регулюють зміною величин зазору між диском лопатей мішалки і нижньою гранню завантажувальної воронки. Тирса надходять автоматично за рахунок їх підпору. У залежності від заданого температурного режиму диму підпір тирси встановлюють висотою 4-6 см над рівнем лопатей мішалки.

Для димогенераторів, у яких немає водяного охолодження підшипнику вентилятора, максимальна температура диму на вихідному патрубку не повинна перевищувати 80°С, для димогенераторів з водяним охолодженням підшипника вентилятора 120°С.

 image059.jpg

Рисунок 3.4.3- Фрикційний димогенератор.

 

Щоб видалити розчинні смоли, золу і попіл, фільтр щодобово промивають водою і пропарюють гострою парою. При двозмінній роботі димогенератора фільтр після промивання заливають гарячою водою і залишають її в фільтрі до наступного дня.

Промивають водою і пропарюють тільки нижню корзину.

Кільця верхньої корзини обробляють періодично поглиначем канцерогенних речовин в окремому бачку в гарячому вигляді вазеліном, синтетичними волокнами та ін.

В процесі експлуатації редуктор мішалки періодично заливають рідким мастилом Індустріальне-12, а підшипники вентилятора і ворошителя – мастилом універсальним тугоплавким УТ-1.