3.5 Правила роботи на вантажопідйомних механізмах

 

 Перед проведенням такелажних і монтажних робіт, усі робітники зобов'язані пройти загальний інструктаж, з реєстрацією в спеціальному журналі.

Для підвішування вантажів на гак вантажопідйомної машини призначають строповщиків, які повинні бути навчені по відповідній програмі й атестовані у кваліфікаційній комісії монтажної організації.

 Для обв'язки вантажу слід застосовувати чалочні пристосування з урахуванням маси вантажу, що піднімається, а також числа гілок каната або ланцюга й кута їх нахилу. Канати й ланцюги слід підбирати такої довжини, щоб кут між гілками не перевищував 90°.

Чалочні канати й ланцюга слід накладати на основний масив вантажу або підвішувати його за спеціально призначений пристрій. Обв'язують вантаж так, щоб виключалася можливість зісклизання з нього чалочних пристосувань. Трос на вантаж, що піднімається, накладають без вузлів і перекручувань. На гострих кутах (ребрах) вантажу, що піднімається, ставлять дерев'яні прокладки, щоб захистити стропи від руйнування й збільшити силу тертя в контактах. Вантаж повинен підніматися й опускатися плавно, без ривків; скидати вантаж категорично забороняється.

Стропи слід знімати після надійної установки машин і обладнання на опорний майданчик або на зазначене в проекті місце тільки після перевірки його стійкості.

На місце установки вантажу слід попередньо укласти підкладки для того, щоб чалочні канати або ланцюги легко й без пошкоджень виймалися з-під обладнання, що монтується. При підйомі вантажу стежать за станом вантажозахватного пристрою. Якщо виявиться несправність у стропуванні, необхідно вилучити вантаж і усунути дефект.

Важкі вантажі піднімають у два прийоми: спочатку на 25…30 см, а потім, перевіривши правильність стропування – на потрібну висоту.

При підйомі вантажу не можна доторкатися до стропа, тримати руками або яким-небудь предметом обв'язувальний ланцюг або канат, що ковзає по вантажу, який піднімається.

При розвантаженні й навантаженні барабанів з кабелем, бочкоподібних і циліндричних вантажів застосовують похилі скати й утримуючі канати.

Зусилля P для переміщення вантажу по похилій площині визначають по формулі

99.png                                          (1)

де  f  – коефіцієнт ковзання вантажу по площині;  

100.png – кут нахилу скату, град.;

3.png – сила тиску вантажу на площину.

 

По закінченню роботи всі захватні пристосування забирають у відведене для них приміщення, де їх підвішують або розкладають на спеціально відведені для них місця.