7. Вимірювальні інструменти

 

Нівелір НЗ використовують при геометричному нівелюванні. Нівелір НЗ відноситься до геодезичних приладів із самоустановлювальною лінією візування. Спеціальний пристрій – компенсатор, що автоматично приводить лінію візування в горизонтальне положення, складається із двох лінз: позитивної плосковипуклої, установленої нерухомо в одній оправі з об'єктивом труби, і негативної плосковогнутої – рухомої, підвішеної на сталевих нитках у корпусі труби.

Гідростатичний рівень для нанесення висотних позначок з точністю до ± 1...2 мм складається із двох прозорих трубок, градуйованих у міліметрах. Трубки з'єднані гумовим шлангом і заповнені підфарбованою водою. Вільні кінці трубок закриті пробками. При розташуванні трубок одна над іншою на необхідній відстані рівень води в них відповідно до закону сполучених посудин буде однаковим, а уявлювана лінія, що з'єднує меніски рідини в трубках, – горизонтальною.

Лазерний візир ЛВ-5М для нівелювання й завдання створів і напрямків вузьким світловим променем складається із двох основних блоків: лазерного випромінювача й блоку живлення. Основним елементом приладу є гелій-неонова (лазерна) газорозрядна трубка. При роботі на електроди цієї  трубки подають високу напругу (до 3 кВ), у результаті чого частки газу починають синхронно випромінювати світло. Блок живлення служить для перетворення напруги й частоти струму мережі в параметри, необхідні для роботи газорозрядної трубки. До складу лазерного випромінювача входять також колиматор (система фокусуючих лінз), круглий і циліндричний рівні, два мікрометричні гвинти для обертання на вертикальному й горизонтальному колах, уніфікований тригер для установки на стандартні штативи. Прилад поставляється в комплекті із блоком живлення й може живитися від акумуляторної батареї будь-якого типу напругою 12 В. Дальність дії приладу (вдень при візуальній реєстрації) від 2 до 200 м, кут розбіжності не більш 30 кут. с, ресурс не менш 1500 год. Прилад забезпечує нормальну роботу при температурі зовнішнього повітря від –30 до +40°С, вологості до 80% і атмосферному тиску 101,3±13,33 кПа (760±100 мм рт. ст.).

Рулетки призначені для вимірювання великих довжин у тих випадках, коли не потрібно високої точності показань. Ціна поділки рулетки 1 мм. Довжина рулеток 1, 2, 5, 10, 20, 30 і 50 м, відстань між штрихами 1 або 5 мм.

Складані металеві метри призначені для лінійних вимірювань точністю +0,5 мм. Ціна поділки 0,5 або 1 мм.

Вимірювальні металеві лінійки випускають довжиною 150, 300, 500, 1000 мм. Ціна поділки 0,5 або 1 мм, точність вимірювання 0,25 мм.

Штангенциркулі застосовують для вимірювання довжини деталей із зовнішнім і внутрішнім розміром до 200 мм. У штангенциркулях з межею вимірювання 0...125 мм передбачені двостороннє розташування губок (для зовнішніх і внутрішніх вимірювань) і лінійка (для вимірювання глибини). Штангенциркулі з верхньою межею вимірювання 200 мм виготовляють із однобічними губками.

Рівні (рисунок 7.1) з різною ціною поділки ампули використовують для контролю стану поверхонь, а також при монтажі для перевірки точності установки встаткування. Під ціною поділки рівня розуміють його нахил, відповідний до переміщення пухирця основної ампули на один поділок шкали в міліметрах на 1 м.

У рамних і брускових рівнях поздовжні й поперечні циліндричні ампули (прості або компенсовані) заповнені спиртом або ефіром. За ціною поділки а (у мм/м) випускають рівні трьох груп точності: перша 0,02...0,05; друга 0,06...0,10; третя 0,12...0,2. Рівні призначені для роботи в діапазоні температур +35...–5°С. Горизонтальність поверхні контролюють за показниками шкали рівня, що фіксує відхилення пухирця в ампулі від нульового положення.

 

image199.jpg

а – рамний; б – брусковий (1– корпус: 2 – основна ампула; 3 – настановна ампула); в – з мікрометричною подачею ампули (тип 1) (1 – ампула; 2 – мікрометричний гвинт; 3 – кришка; 4 – підстава; 5 – лімб; 6 шкала обертів; 7 – оптичний пристрій); г – з мікрометричною подачею ампули (тип 2) (1 – барабан; 2 – стебло; 3 – мікрометричний гвинт; 4 – трубка; 5 – підстава; 6 – основна ампула; 7 – настановна ампула); д – уклономір.

 

Якщо при укладанні рівня на строго горизонтальну площину повітряний пухирець не встановлюється в нульове положення, то виключити вплив такої погрішності на результати вимірів можна шляхом послідовного зняття показань у двох положеннях: при прямому й поверненому на 180°. Дійсне показання рівня дорівнює алгебраїчній напівсумі показань i1 і i2. Різниця висот двох опорних поверхонь (у м), що відстоять на відстані l,

 

H=ail.                                                   (1)

 

Користуючись рівнем з мікрометричною вертикальною подачею ампули (рисунок 34, е, г), переміщають кінець її до установки пухирця в середнє положення, а потім проводять відлік. Для монтажу елементів устаткування під заданим кутом застосовують уклономір (рисунок 7.1,д).

За допомогою висків здійснюють розмітку й перевірку вертикального положення конструктивних елементів.

Перевірочні лінійки використовують для перевірки деталей методом світлової щілини, лінійних відхилень і методом плям (на фарбу).

Перевірочні плити для перевірки площинності й прямолінійності деталей методом «на фарбу» випускають трьох класів точності (0, 1 і 2). Число плям у квадраті 25×25 мм для плит класів 0 і 1 не менше 25, для плит класу 2 не менше 20.

Нутроміри для виміру внутрішніх розмірів деталей (пазів, отворів) постачені вимірювальною лінійкою або мікрометром (індикатором). Гладкі й важільні мікрометри використовують для точного виміру зовнішніх поверхонь деталей. Ціна розподілу гладких мікрометрів 0,01 мм, важільних 0,002 мм. Різьбові мікрометри слугують для вимірювання середнього діаметра зовнішнього різьблення. Залежно від типу й кроку різьблення в мікрометр установлюють вставки. Межі вимірювань цих мікрометрів від 0 до 350 мм.

Різьбові шаблони застосовують для визначення кроку різьблення (набір № 1 – для метричного різьблення, № 2 – для дюймового й трубного різьблення).

Щупи для визначення величини зазорів виготовляють товщиною від 0,02 до 1 мм. Довжина пластинок 100 і 200 мм. Інтервал вимірювання від 0,02 до 0,1 і від 0,1 до 1. Щупи довжиною 100 мм поставляють чотирма наборами. Щупи довжиною 200 мм поставляють окремими пластинами.