6. Машини підривної дії

 

Машини підривної дії застосовуються в будівельно-монтажних роботах і являють собою поршеневі пістолети, робота яких заснована на принципі використання енергії порохових газів, що розширюються. Ці машини призначені для закріплення дюбелями різних деталей до бетонних, залізобетонних, цегельних, металевих, шлако- і керамзитобетонних конструкцій. Використання монтажних пістолетів виключає трудомістку операцію по свердлінню гнізд і отворів, а також витрату великої кількості дорогих твердосплавних свердл. У якості джерел енергії пістолетів використовують спеціальні безкульні патрони. Потужність заряду патрона вибирають а залежності від виду й міцності матеріалу, що пробивається, діаметра й довжини дюбеля.

image193.png

Рисунок 6.1 - Принципова схема порохового монтажного пістолета

 

Принцип дії поршневих монтажних пістолетів показано на рисунку 32. Дюбель 4 установлюється в стовбурі 3 безпосередньо перед площиною пристрілювання 5. Між патроном 1 і дюбелем розташований поршень 2. Під тиском порохових газів (до 300 МПа) поршень розганяється на ділянці 22...35 мм до швидкості 50...90 м/с, ударяючи по дюбелю, заглублюючи його в конструкцію. Хід поршня обмежується упорами-амортизаторами, що запобігають наскрізний простріл конструкції малої міцності. Пістолети постачені блокуваннями, що виключають випадкові постріли, а також постріли без попереднього притиснення пістолета до площини деталі, що пристрілюється.

Конструкція однозарядного поршеневого пістолета наведена на рисунці 33,а. Він складається зі стовбура 10 з патронником 15, поршеневої групи, притиску 1, коробки 11 з ударно-спусковим механізмом і рукояткою 14. Пістолет комплектується двома змінними стовбурами з довжиною патронника 15 і 22 мм і трьома поршеневими групами, які встановлюють у пістолет залежно від довжини й діаметра дюбеля. Змінна поршенева група складається з наконечника 4, напрямника 3 з каналом для дюбеля 2, поршня 5, розсікача 7 і амортизаторів 6. Поршенева група змонтована в муфті 9, з'єднаній з рукояткою 14 шарніром 16. Для спорядження пістолета перед пострілом необхідно вставити дюбель 2 із шайбою (або наконечником) у канал напрямника 3, у якому він фіксується кульковим фіксатором, а потім «розламати» пістолет щодо шарніра 16, вставити патрон у патронник 15 стовбура 10 і закрити пістолет.

 Для здійснення пострілу слід установити наконечник 4 (або притиск 1) пістолета в точку пристрілювання під прямим кутом до поверхні, нажати на рукоятку 14 і відтягнути до відмови спусковий важіль 13 ударно-спускового механізму. При натисканні на рукоятку 14 напрямник 3, впливаючи на амортизатори 6 і розсікач 7, зміщає стовбур 10 з патроном до площини нахилу капсуля. При ударі бойка 12 по патрону відбувається запалення пороху. Силою вибуху поршень 5 розганяється по стовбуру 10 і завдає удару по дюбелю 2. Після цього порохові гази через розсікач 7 скидаються в розширювальні порожнини 8 муфти 9. Подальший рух поршня й забивання дюбеля відбуваються по інерції, при цьому в кінцевий момент за рахунок опору матеріалу, що пробивається, швидкість дюбеля падає до нуля. Якщо до моменту повного заглиблення дюбеля поршень продовжує рухатися, його зупинка забезпечується за рахунок вигинання пелюсток амортизаторів 6 (рисунок 6.2,б).

 

image196.jpg

Рисунок 6.2 – Пороховий монтажний пістолет

 

image197.png

Рисунок 6.2.1 – Фото пороховий монтажний пістолет

 

Поршеневі пістолети можуть бути використані при будівельно-монтажних роботах у зимовий період у неопалюваних приміщеннях, незалежно від наявності джерела електричної енергії й стисненого повітря. Пістолети забезпечують високу продуктивність праці (до 50 пострілів у годину), вони досить прості в обслуговуванні. Недоліком цих машин є підвищена небезпека при виконанні робіт, що вимагає точного й суворого дотримання особливих правил по охороні праці.