3.4 Випробування й перевірка вантажозахватних пристроїв

 

Вантажозахватні пристрої можуть бути допущені до експлуатації тільки при повній їхній справності. Пристосування перевіряють перед пуском в експлуатацію й потім періодично (не рідше 1 разу на місяць для чалочних канатів, ланцюгів і інших захватів і не рідше 1 разу в 6 місяців для траверс і кліщів).

Технічна перевірка полягає в ретельному огляді вантажозахватного пристрою й випробування під вантажем. При огляді перевіряють відповідність вантажозахватного пристрою вимогам правил Держгірпромнагляду, стан і ступінь зношування окремих його елементів. При задовільних результатах після огляду вантажозахватні пристрої випробовують. Стропи випробовують подвійним номінальним навантаженням, траверси, кліщі й інші допоміжні пристосування – вантажем, на 25% перевищуючим їхню номінальну вантажопідйомність, протягом 10 хвилин.

image040.png

Рисунок 3.4.1 – Фото стропи

 

Після випробування на вантажозахватних пристроях ставлять клеймо або кріплять чітко видну бирку із зазначенням номера пристосування, припустимого навантаження й дати виробничого випробування. Результати огляду заносять в інвентарну книгу й підшивають. У книзі обов'язково вказують, на який строк і при якому навантаженні вантажозахватний пристрій допускається до експлуатації.

Крім періодичної перевірки, вантажозахватні пристрої всіх типів підлягають поточному огляду. При цьому перевіряють зовнішній стан, справність кріплень, зварних швів, канатів, ланцюгів і т.д. Такий огляд проводять не рідше 1 рази в 10 днів. У журналі поточних оглядів робиться короткий запис результатів огляду. Цю роботу повинні виконувати досвідчені робітники, знання яких перевірені кваліфікаційною комісією (за участю інспектора Держгірпромнагляду).